Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Lwi piesek lowchen little lion dog

LOWCHEN (LWI PIESEK) Petit Chien Lion

Historia

Pierwszy opis rasy znajdziemy w „Histories Animalium” Conrada Gessnera (1555). Niedługo potem rasą zainteresował się francuski przyrodnik Buffon, który nadał jej nazwę Bichon de Petit Chien de Lion, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘małego lwa bichona’, i przypisał Francję jako kraj pochodzenia. Do tej pory jednak nie wiadomo, skąd tak naprawdę pochodzi Lwi Piesek.
W ciągu kilku wieków pierwotna nazwa uległa modyfikacjom i obecnie rasa jest znana pod nazwą Petit chien lion, czyli ‘mały lwi piesek’, chociaż zdecydowanie częściej używa się niemieckiego odpowiednika – Löwchen, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza ’lwiątko’.
W XVI wieku psy były bardzo popularne wśród szlachty i zamożnego mieszczaństwa. Cenili je także artyści i malarze m.in. jak Tycjan, Cranach, Eyck, Mosteart, Dürer i Goya, uwieczniając podobizny piesków na swoich największych dziełach. Najbardziej znanym dziełem sztuki z modelowym Lwim Pieskiem jest obraz Księżnej Alby, u stóp której leży lwiątko.
W 1960 roku Lowchen został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najrzadsza rasa na świecie. Niewiele osób zdawało sobie bowiem sprawę, jak rzeczywiście wygląda ten pies. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego po tak wielu latach świetności rasa niemal wyginęła z powierzchni ziemi.  Jedna z teorii głosi, że utrata popularności Lwiego Pieska stanowi wynikową upadku tradycji angielskiego dworu arystokratycznego i fascynacji nowymi, egzotycznymi rasami. Gdyby nie praca Madame Bennert z Brukseli, która poświęciła życie ratowaniu Lwiego pieska, dziś nie moglibyśmy nawet pomyśleć o zakupie tego cudownego czworonoga. Po śmierci Madame hodowla i rasa zostały przekazane w ręce doktora Rieckert z Niemiec. To właśnie dzięki hodowli Von den Drei Lowen I rasa zaczęła rozprzestrzeniać po świecie.

Wygląd

Lwi piesek to mały pies o mocnym kośćcu, krótkim i proporcjonalnym ciele i wysoko noszonej głowie. Cechą charakterystyczną jego wyglądu jest szata przystrzyżona na wzór lwiej. Niestrzyżone partie okrywy włosowej powinny być pozostawione w stanie naturalnym. Sylwetka psa wpisuje się w kształt kwadratu. Długość tułowia mierzona od szczytu łopatki do końca pośladków równa wysokości w kłębie. Długość kufy stanowi ok. 2/3 długości czaszki.


  • Lwi piesek

  • Lwi piesek

  • Lwi piesek


Czaszka stosunkowo płaska ; szerokość czaszki równa jej długości. Stop umiarkowanie zaznaczony. Nos czarny (wymagana pełna pigmentacja), z wyjątkiem psów brązowych lub o umaszczeniach pochodnych, u których powinien być ciemnobrązowy. Nos osadzony w przedłużeniu grzbietu kufy. Kufa raczej szeroka, prosta. Wargi zwarte i czarne z wyjątkiem psów o brązowej lub brązowawej szacie, u których wargi winny być ciemnobrązowe. Mocne zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy osadzone frontalnie, duże, bardzo ciemne, okrągłe i dobrze rozmieszczone. Muszą być skierowane ku przodowi. Obwódki powiek całkowicie pigmentowane. Uszy osadzone nisko (na poziomie oczu). Umiarkowanie długie, po rozciągnięciu osiągające niemal połowę długości kufy. Wiszące, pokryte frędzlowatą sierścią. Frędzle sięgają niekiedy koniuszka nosa.  Szyja optymalnej długości, lekko łukowata, płynnie przechodząca w obręcz barkową. Górna linia tułowia prosta. Lędźwie krótkie, szerokie i umięśnione. Klatka piersiowa dobrze rozwinięta, sięgająca łokcia.  Wyraźne podkasanie. Ogon noszony nieco poniżej górnej linii, elegancko, łukowato nad grzbietem, nie dotykając go. Tylko piórko okrywy włosowej dotyka grzbietu, zarówno, kiedy pies znajduje się w pozycji stojącej, jak i w ruchu. Kończyny przednie ustawione pionowo. Łopatki dobrze ustawione, ruchome, dobrze umięśnione. Łokcie ustawione blisko tułowia. Śródręcze widziane z przodu – krótkie i proste. Widziane z boku – nieco strome. Przednie łapy małe, okrągłe, zwarte i dobrze wysklepione. Kończyny tylne ustawione pionowo. Udo i podudzie dobrze umięśnione; piszczel tej samej długości, co kość udowa. Koniec pośladka nieznacznie wystający. Śródstopie dość mocne, normalne kątowanie. Tylne łapy małe i okrągłe; o zwartych palcach; dobrze wysklepione. Włos jedwabisty, długi, falisty; szata gęsta bez podszycia. Dopuszcza się każdy rodzaj umaszczenia. Dorosłe psy osiągają od 26 do 32 cm wysokości w kłębie, z tolerancją -/+ 1 cm. Waga ok. 6 kg.

Katalog ras psów Lwi piesek

Lowchen/Lwi piesek

Temperament

Lwi piesek to czworonóg o radosnym usposobieniu, który do późnej starości zachowuje się tak, jakby ledwo odrósł od ziemi. Jest zawsze skory do zabaw i harców, uwielbia spędzać czas z właścicielem i bawić się na świeżym powietrzu. Chętnie towarzyszy opiekunowi we wszystkich zajęciach domowych; jest niezwykle ciekawski i uwielbia wiedzieć, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu. Przez większość dnia leżą albo przesiadują na podwyższeniu, aby mieć na wszystko oko. Kiedy zobaczą właściciela, natychmiast zeskoczą z kanapy i zaczną ocierać się o jego nogi. Nie są trudne w wychowaniu – bardzo szybko się uczą i nie sprawiają trudności wychowawczych. Nadają się dla osoby, która nie miała doświadczeniu w prowadzeniu i szkoleniu psów.
Bardzo lubią spacery, ale tylko w słoneczną pogodę – za nic w świecie nie wejdą na mokry trawnik, chociaż zimno czy śnieg im nie przeszkadza. Dobrze radzą sobie w typowo psich dyscyplinach sportowych takich jak agility; są zwinne, mają dobry refleks i są spostrzegawcze.

Psy, mimo wrodzonych predyspozycji do pełnienia funkcji domowego clowna, nie przejawiają skłonności do destrukcji. Podczas nieobecności właściciela nie zniszczą przedmiotów i nie przysporzą mu kłopotów. Lwie pieski tolerują inne zwierzęta i doskonale dogadują się z kotami. Bardzo lubią dzieci i chętnie towarzyszą im w czasie zabaw.

Pielęgnacja

Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja psa jest kłopotliwa. Nic bardziej mylnego! Oprócz strzyżenia, którego wymaga, aby zachować swój lwi wygląd, nie jest trudny w utrzymaniu. Jeżeli nie planujemy udziału w wystawach i nie zależy nam na uzyskaniu oryginalnego wyglądu, wcale nie musimy pieska strzyc. Włos nie linieje, ponieważ psy nie mają podszerstka tylko delikatny włos okrywowy. Pieski czeszemy 3-4 razy w tygodniu, a kąpiemy raz na ok. cztery tygodnie (w zależności od potrzeby). Do mycia włosa wykorzystujemy szampony natłuszczające, które uniemożliwią przesuszanie włosa. Raz w tygodniu czyścimy zęby, sprawdzamy stan uszu i pazurów.

Pies rasy Lwi piesek

Lwi piesek

Zdrowie

Lwi piesek jest generalnie zdrową rasą.  Do najczęstszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćmę i nawykowe zwichnięcie rzepki.

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 26 do 32 cm wysokości w kłębie, z tolerancją -/+ 1 cm.

Waga: ok. 6 kg.

Umaszczenie: Dopuszcza się każdy rodzaj umaszczenia.

Zdrowie: Lwi piesek jest generalnie zdrową rasą.  Do najczęstszych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćmę i nawykowe zwichnięcie rzepki.

Pielęgnacja:  Lwie pieski czeszemy 3-4 razy w tygodniu, a kąpiemy raz na ok. cztery tygodnie (w zależności od potrzeby). Do mycia włosa wykorzystujemy szampony natłuszczające.

Rodzina: Psy są bardzo pogodne, wesołe i oddane swojemu opiekunowi. Uwielbiają leżeć na kanapie i przyglądać się, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Nie sprawiają kłopotów wychowawczych; nadają się dla osoby, która nie ma doświadczenia w prowadzeniu psów. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami w tym z kotami.  Bardzo lubią dzieci i chętne się z nimi bawią.

Inne nazwy : Löwchen, Petit chien lion.

Kraj pochodzenia: Francja

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 1, numer wzorca 233. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: