Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Makaron dla psa, czy pies może jeść makaron?

Żywienie psów bywa nawet bardzo kłopotliwe, szczególnie dla laików. Niektóre pokarmy zdrowe dla ludzi, nie są absolutnie wskazane dla psów. Czy zatem można podawać im na przykład makaron? Nie wiesz jak karmić swojego psa, więc konieczne dowiedz się, czy można podawać makaron dla psa. Przeczytaj wszystkie informacje i jeszcze dziś wypróbuj makaron w diecie psa.

Czy makaron dla psa, to gwarancja komfortowego jedzenia?

Karmiąc swoje psy pokarmem mięsnym z dodatkiem makaronu i warzyw sprawiasz, że ich posiłek jest lekki i wypełniony witaminami, minerałami, odpowiednimi węglowodanami, czy włóknem. Makaron w diecie psa może tez jednak sprawić, że jego posiłki będą tonąć w zbyt bogatej ilości substancji tuczących. Szczególnie skrajną nieodpowiedzialnością jest natomiast, podawanie psu resztek ludzkich dań makaronowych, szczególnie tych zawierających tłuste sosy, pasty, czy sery.

Dla psów można bowiem do diety dodawać wyłącznie specjalny makaron przeznaczony dla zwierząt, lub przeznaczony dla ludzi makaron razowy. Zwykły jasny makaron, który jemy popularnie na co dzień, jest natomiast wskazany tylko dla niektórych psów, np. chorych, szczeniąt, czy psów starszych z problemami jelitowymi.

Zanim więc podasz swojemu psu stertę na przykład swojego ulubionego włoskiego dania z makaronem, tłustym sosem pomidorowym i roztopionym żółtym serem, najpierw dobrze się zastanów i weź kilka poniższych rzeczy pod uwagę. Zły typ makaronu i/lub podawanie makaronu w zbytniej ilości nie jest dla psa komfortowe. Taka dieta spowoduje przede wszystkim jego niekontrolowane tycie.

Czy makaron dla psa jest w ogóle bezpieczny?

Makaron ogólnie nie jest szkodliwy dla psów, ale tylko wtedy, dopóki jest skarmiany z umiarem. Zdecydowanie nadmiar makaronu nie jest zdrowy dla psów, ale jednak też i nie zabije ich w żaden sposób. Makaron, szczególnie ten popularnie używany przez nas, czyli biały jest bowiem różnie wzbogacony. W jego składzie jest głównie mąka i woda, ale także z dodatkiem jaj, oleju, prostych przypraw, jak sól itp. Żaden z tych składników nie jest co prawda absolutnie szkodliwy dla twojego psa, ale żaden z nich nie jest też mu wcale bardzo konieczny dla optymalnego zdrowia. Nadmiar zbożowych węglowodanów działa za to, jak bomba kaloryczna i łatwo w ten sposób psa zbytnio utuczyć.

makaron dla psa

Makaron powinien być zatem jedynie niewielkim dodatkiem w codziennej diecie psa. Ponadto, tak długo, jak twój pies nie ma alergii na pszenicę lub inne ziarna zbóż, tak długo makaron mu nie zaszkodzi. Jeśli jednak dokonasz wyboru pomiędzy makaronem białym i pełnoziarnistym, musisz wiedzieć, że makaron pełnoziarnisty jest zdecydowanie lepszym wyborem w diecie psa, niż popularny makaron wzbogacony, wyrabiany z białej mąki. Makaron dla psa musi więc być ściśle określonego rodzaju, jeśli ma należycie spełniać swoje zadanie żywieniowe.

Czy makaron dla psaprzynosi jakiekolwiek korzyści zdrowotne?

Makaron to głównie węglowodan, więc każdemu konsumentowi, zarówno człowiekowi jak i psom, dostarcza przede wszystkim cukier prosty glukozę. Glukoza jest z kolei niezbędna do zapewnienia mózgowi i mięśniom potrzebnej im energii. Makaron jasny jest jednak łatwostrawialny i przez to można nim szybko psa utuczyć. Za to makaron pełnoziarnisty (razowy) stanowi dużo zdrowszy, łatwy sposób na otrzymanie złożonych węglowodanów, który powoli, by uwalniały one energię dużo wolniej, a więc dłużej. Dzięki temu nie następuje szybki wzrost i wyrzut dużych dawek energii, po którym dość szybko następuje nieunikniona katastrofa w postaci ich szybkiego spadku i pojawiającego się skutkiem tego odczucia kolejnego głodu.

Makaron pełnoziarnisty długo się trawi i przez to cały czas syci. Ma również niską zawartość sodu i jest wolny od szkodliwego nadmiaru cholesterolu, który jest typowy dla produktów mącznych jasnych. Pełnoziarnisty makaron w diecie psa jednocześnie dostarcza też kilku niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo (Fe) i witaminy z grupy B. Makaron pełnoziarnisty zapewnia ponadto do 25% dziennego zapotrzebowania na błonnik w jednej szklance, który pomaga regulować trawienie, zapobiega zaparciom i poprawia konsystencję stolca u psa. Taki makaron jest więc nawet wskazany np. dla psów raz z tendencją do otyłości. Makaron pełnoziarnisty jest również uważany za żywność o niskim indeksie glikemicznym. Nie powoduje więc szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi, co sprawia, że jest to dobra opcja węglowodanowa dla psów diabetyków.

Na dodatek, niska glikemia nie zapobiega też przyrostowi masy ciała, w tym zwłaszcza u psów z nadwagą lub cukrzycą. Należy więc bardzo dokładnie obserwować przy diecie makaronowej, ile tego produktu podaje się psu w codziennej diecie. Jakikolwiek nadmiar może być szkodliwy. Makaron dla psa nie powinien też być niczym więcej, niż dodatkową ucztą, ponieważ nie zapewnia on niczego szczególnego, czego nie ma już zagwarantowanego w normalnej pełnoporcjowej, kupnej karmie dla psów.

Makaron w diecie psa– niebezpieczeństwa sosów i innych dodatków makaronowych dla psów.

Dodatki takie są typowe w daniach makaronowych dla ludzi. Tymczasem wielu właścicieli psów lubi dzielić się swoimi daniami z pupilami. To jednak może być dla nich nawet bardzo niezdrowe! Cym może grozić taki makaron dla psa? Otóż, jeśli ktoś poprosi Cię o podanie głównych składników twojego ulubionego przepisu na danie z makaronem, Twoja odpowiedź niemal na 100% obejmie wtedy czosnek. Tymczasem jeśli jeszcze tego nie wiesz, to czosnek uchodzi za niezwykle toksyczny dla psów. Substancje zawarte w czosnku atakują bowiem czerwone krwinki u psów, powodując przez to ich pękanie i trwałe zniszczenie. To z kolei stwarza potencjalnie śmiertelny stan, zwany niedokrwistością hemolityczną. Należy mieć świadomość, że prawie wszystkie sosy do makaronu, które kupujemy w sklepie i robimy sami, zawierają czosnek w jakiejś formie (surowy, suszony, cały, granulowany, gnieciony, sproszkowany).

Należy też pamiętać, że proszki czosnkowe są w rzeczywistości silniejsze w działaniu, niż cały czosnek surowy, a proszek czosnkowy jest wprowadzany do dużej ilości paczkowanej żywności dla ludzi, nie tylko do sosów. Również obecna zwykle w ludzkich daniach cebula ma te same efekty toksyczne, więc najlepiej jest po prostu pomijać makarony z sosami i nie podawać ich dla psów. Zamiast tego podawajmy im zwykły, czysty makaron, jako mały dodatek do karmy mięsnej. Zanim więc podasz swojemu psu resztkę swojego spaghetti, pamiętaj, że to nie jest idealne jedzenie dla niego. Twój pies nie potrzebuje też żadnych dodatkowych węglowodanów oprócz tych, które znajdują się w jego kupnej karmie dla psów.

czy psu można podawać makaron

Zbyt wiele dodatkowych węglowodanów, szczególnie z sosów makaronowych, może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała, zwłaszcza jeśli pies prowadzi bardziej siedzący tryb życia, lub jest już starszy wiekiem. Oszczędź swojemu psu dodatkowych kilogramów i podawaj więc mu makaron tylko przeznaczony dla psów i tylko jako małą przekąskę.

Makaron w diecie psa– podsumowanie.

Należy stwierdzić, że psy mogą jeść makaron, jednak wyłącznie w małych porcjach i powinien to być najlepiej makaron pełnoziarnisty. Należy też wiedzieć, że gotowany makaron jest łatwiejszy do strawienia przez psy, niż niedogotowany. Lepiej również karmić psy zwykłym makaronem pełnoziarnistym, a omijać zwłaszcza skarmianie reszek makaronowych z naszego stołu, ponieważ zwykle zawierają szkodliwe dla psów dodatki, jak tłuste sosy i przyprawy. Są również wtedy bardzo tuczące. Makaron pełnoziarnisty ma za to dodatkowe korzyści zdrowotne dla zwierzaków, ponieważ jest dobrym źródłem błonnika i złożonych węglowodanów, które na bardzo długo zapewniają psom energię.

Poza tym jest w nim mało kalorii i tłuszczu. Makaron pełnoziarnisty jest przez to nawet powszechnie uważany za zdrową karmę dla psów. Pamiętajmy też jednak, że niektóre psy są uczulone na pszenicę lub inne ziarna zbóż, więc uważajmy w takim wypadku, jeśli wprowadzamy po raz pierwszy makaron w diecie psa. Chociaż makaron ma wiele zalet dla psów, nie zaleca sie go też traktować jako zwykłego, codziennego jedzenia dla psów. Makaron to powinna być po prostu świetna okazyjna uczta dla psów, podawana co jakiś czas. Jeśli jest go niewiele w dawce, makaron może stanowić też wtedy wypełniacz w codziennej karmie.

Uwaga jednak, ponieważ zbyt częste jedzenie w zbyt dużych dawkach również zdrowego makaronu pełnoziarnistego przez psy, może wywoływać problemy trawienne, takie jak np. biegunka czy ból żołądka. Zawsze też skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem takiego nowego pokarmu, zwłaszcza, jeśli pies ma wcześniej ustalone problemy ze swoim stanem zdrowia.

Tagi artykułu: