Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Małe psy łatwe do ułożenia

Małe psy łatwe do ułożenia

Niektóre rasy psów szybko się uczą i w lot łapią nowe komendy. Innym idzie to nieco opieszalej, co wbrew pozorom nie oznacza, że są głupsze czy „tępe”. Umiejętność szybkiego uczenia się komend i inteligencja to dwie odrębne rzeczy. Zdarza się, że psy wolniej przyswajają informacje, gdyż nie skupiają się na poleceniach właściciela, szybko się nudzą, bądź są na tyle uparte, że wcale nie chcą przystąpić do szkolenia. Oczywiście nie sposób tłumaczyć niepowodzeń w szkoleniu przynależnością czworonoga do danej rasy! To od nas zależy, czy „stworzymy” psa, który będzie nam oddany i posłuszny. Jeżeli jednak nie chcemy próbować sił z hardym psiakiem, warto zapoznać się z poniższym wykazem i wybrać rasę łatwą w prowadzeniu (potencjalnie łatwą).

Spis ras małych łatwych w wyszkoleniu:

Pudel (miniaturowy), Pudel (Toy), Owczarek szetlandzki, Papillon, Phalene, Sznaucer miniaturowy, Pomeranian, Pembroke Welsh Corgi, Cardigan Welsh Corgi, Schipperke, Bolończyk, Lancashire Heeler, Cairn Terrier, Border Terrier, Silky Terrier, Norwich Terrier, Toy Fox Terrier, American Eskimo Dog (Miniatura), American Eskimo Dog (Toy), Manchester Terrier (Toy), Australijski Terrier, Affenpinscher, Lwi piesek, Szwedzki Vallhund, Szpic japoński, Szpic niemiecki mały, Nagi pies meksykański (Toy), Szpic niemiecki średni, Szpic włoski.

Krótka charakterystyka psów małych łatwych do ułożenia:

Pudel Toy

Pudel to żywy, wrażliwy, zabawny, wierny, energiczny, wesoły i kochający pies oraz wspaniały towarzysz rodziny. Nie lubi pozostawać sam przez wiele godzin. Niestety, może stać się złośliwy i destrukcyjny, jeżeli jest ignorowany lub zaniedbywany. Pudel jest bardzo łatwy do wyszkolenia; uwielbia uczyć się nowych sztuczek i uczestniczyć w psich sportach takich jak agility czy zawody posłuszeństwa. Czworonóg pragnie za wszelką cenę zadowolić właściciela, dlatego skupia się na każdym poleceniu. Ma przy tym niezwykły dar pojmowania intencji opiekuna.

Warto przy tym zaznaczyć, że Pudle są bardzo aktywne i uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Bez wystarczającej ilości ćwiczeń mogą stać się bardzo nerwowe i impulsywne. Psy mają wspaniałe umiejętności pływackie i uwielbiają pluskać się w wodzie. Mogą być niekiedy wymagające lub zazdrosne, jeżeli nie poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi. Dość dużym problemem rasy jest nadmierna szczekliwość. Zwierzęta dużo i chętnie szczekają, zwłaszcza kiedy nieopodal ich terytorium przechodzi obcy. Prawidłowo przeprowadzone szkolenie powinno jednak złagodzić temperament psiaka.

Małe psy łatwe do ułożenia

Pudel Toy brązowy

Schipperke

Schipperke lub "Skip" to szybki, energiczny, pewny siebie, zabawny, oddany i kochający pies. Tworzy bardzo silną więź z rodziną i pragnie być przy swoich bliskich tak często jak to tylko możliwe. Potrzebuje dużo uwagi, aktywności i stymulacji; chce brać udział w codziennym życiu. Skip jest bardzo wścibski i uwielbia poznawać nowe rzeczy. Ten entuzjazm przekłada się także na proces szkoleniowy. Rasa nie sprawia problemów wychowawczych i chętnie uczy się nowych komend. Oczywiście właściciel powinien pamiętać o dawkowaniu czasu pracy, gdyż zbyt długie sesje szkoleniowe mogą zmęczyć czworonoga. Schipperke to idealna „maskotka” dla osoby aktywnej, uwielbiającej ruch i wysiłek fizyczny. Sprawdzi się zarówno jako partner do joggingu, jak i wypraw rowerowych.

Ważne jednak, aby przez cały czas pozostawał na smyczy (ściganie małych zwierząt). Schipperke sprawdza się w psich sportach takich jak  pasterstwo, zawody posłuszeństwa i agility. Ma silny instynkt polowania i instynkt terytorialny, więc nie powinien być trzymany w domach z mniejszymi zwierzętami.

Cairn Terier

Cairn Terrier to wierny, żywy, energiczny, odważny, zabawny i asertywny pies. Potrzebuje dużo ćwiczeń na świeżym powietrzu i ciągłej stymulacji psychoruchowej. Czworonogi są bardzo żywe i mają ogromny popęd łupu, dlatego też właściciele nie powinni spuszczać ich ze smyczy. Psy nie sprawiają problemów wychowawczych i chętnie uczestniczą w szkoleniach.

Mogą być niekiedy uparte i niezależne. Rasa ma skłonności do przejadania się i nadwagi; właścicieli muszą dbać o dietę czworonogów i nie pozwolić im na „podjadanie” między posiłkami. Jako ciekawostkę warto dodać, że psy zrzucają niewiele włosa.

Małe psy łatwe do ułożenia

Manchester Terrier

Manchester Terrier jest głęboko oddanym, wiernym i kochającym towarzyszem życia, który może być również dość niezależny i uparty. Łatwy w prowadzeniu i wyszkoleniu, o ile właściciel postępuje zgodnie z zaleceniami treningu metodami pozytywnymi i konsekwentnie realizuje obrany schemat. Zawsze gotowy, aby powitać Cię radosnym lizaniem i szczekaniem, wyjść i bawić się na dworze lub potowarzyszyć w czasie jazdy rowerem. Manchester Terrier jest bardzo przywiązany do właściciela i chętnie spędzi z nim każdą wolną chwilę. Jeżeli pozostawimy go samego na zbyt długi czas, może stać się destrukcyjny. Na ogół przyjazny w kontaktach z innymi psami, ale dość niespokojny w bliskości mniejszych zwierząt. W czasie spacerów zawsze powinien pozostawać na smyczy, gdyż na pewno zechce ścigać małe zwierzęta. Jest energiczny i potrzebuje dużo ćwiczeń, zarówno w domu, jak i w czasie spaceru.  Zawsze gotowy do działania; uwielbia bawić się i grać na świeżym powietrzu. Dobry i cierpliwy w kontaktach z dziećmi, o ile został wprowadzony do domu w wieku szczenięcym.

Affenpinscher

Affenpinscher to śmiały, czujny i ciekawski czworonóg, który uwielbia bawić się swoimi zabawkami i spędzać czas z właścicielem. Kocha swoją rodzinę, pragnie miłości i uwagi. Może sprawiać pewne problemy w czasie spacerów, zważywszy na swój zaczepność i zadziorność. Chętnie „podskoczy” do większego od siebie psa, zupełnie nie zdając sobie przy tym sprawy ze swoich nikłych rozmiarów. Jeżeli nie chcemy, aby wdał się w bójkę, koniecznie trzymajmy go przez cały czas na smyczy.

Szkolenie Pinczera małpiego jest bardzo proste. Bardzo szybko się uczy i chętnie wykonuje nowe komendy. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli był wychowywany wraz z nimi. Nie zrzuca dużo włosa, co jest bardzo istotne dla uczuleniowców.

Szwedzki Vallhund

Szwedzki Vallhund jest czujnym, oddanym, energicznym i przyjaznym psem kochającym wygłupy i błazenadę.  Potrzebuje ludzkiego przywództwa i szybko podporządkowuje się nowemu właścicielowi. Jest bardzo oddany swojej rodzinie i zawsze gotowy do zabawy. Czworonóg uwielbia uczyć się nowych rzeczy. Wyczekuje na każdą nową komendę i jest przeszczęśliwy, jeżeli może zadowolić swojego opiekuna. Wyróżnia się w psich sportach, a przede wszystkim w pasterstwie i zawodach zwinności. Uwielbia gonić i przechwytywać kije, piłki i frisbee. Dość dużą wadą rasy jest nadmierna szczekliwość. Właściciele uskarżają się także na potężne zrzucanie włosa.

Szpic włoski

Szpic włoski (Volpino Italiano) to aktywny, pewny siebie czworonóg, który nie lubi obcych i jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. To nie jest typ psa, który może spędzić większość czasu w samotności. Uwielbia wspólne zabawy z rodziną i chwile relaksu na kanapie. Szpic włoski to pies o aktywny,  o ogromnym zapotrzebowaniu na ruch. Potrzebuje długich codziennych spacerów, dzięki którym uwolni drzemiące w nim pokłady energii. W czasie spacerów powinien być zawsze na smyczy. Szpice włoskie nie dogadują się z innymi psami i zwierzętami; mogą być nieustraszone, uparte, niezależne i harde. Nieufne wobec obcych; niektóre osobniki przyjmują postawę wycofaną, inne są wręcz agresywne (wynikowa nieprawidłowo przeprowadzonego szkolenia). Łatwe w prowadzeniu i posłuszne, o ile trafiły na stanowczego i pewnego siebie opiekuna. Mają bardzo silnie rozwinięty instynkt stróża i szybko dają znać właścicielowi o zagrożeniu. Ich stosunek do dzieci jest ambiwalentny; raczej nie tolerują obcych dzieci.

Tagi artykułu: