Udostępnij ten artykuł.

Malinois Andi pies pracujący w Służbach Celnych

Służby policyjne już od dłuższego czasu korzystają z pomocy czworonogów. Ośrodki szkoleniowe trenują przyszłe psy służbowe do wykonywania konkretnych czynności i specjalizują do pracy w poszczególnych jednostkach i wydziałach:

 

Psy szkolone do aktywnej współpracy z funkcjonariuszem i jego obrony

  • Belgian Sheperd Malinois
  • Doberman Pinscher
  • Dutch Shepherd Dog
  • Owczarek niemiecki
  • Sznaucer olbrzym
  • Polski owczarek podhalański
  • Rottweiler

 

Wykrywanie nielegalnych substancji

 

Śledzenie i tropienie

  • Labloodhound
  • Black and Tan Coonhound
  • Bloodhound

 

O psach policyjnych mogą poczytać Państwo w artykule psy-policyjne-rasy-szkolenie.

Malinois Andi pies pracujący w Służbach Celnych

Wzorowym przykładem psa służbowego jest Owczarek belgijski Malinois imieniem Andi. Andi pracuje w Służbie Celnej od kilku lat. Ten uroczy pięciolatek wykrył juz  ponad 32 milionów sztuk przemycanych papierosów! Stał się tym samym jednym ze skuteczniejszych psów służbowych w kraju.

Jego umiejętności śledcze są doprawdy imponujące. Niezależnie od tego czy towar schowany jest w zmyślnie skonstruowanych skrytkach, czy też wieziony w bagażniku, pies zawsze go „wywącha”. Opiekunowie doskonale wiedzą, w jakich sytuacjach konieczne zdaje się przeszukanie samochodu. Zwierzę nie musi drapać pazurami o karoserię ani też szczekać, aby funkcjonariusze wyczuli, że coś jest nie tak.

Czworonóg już od pięciu lat pozostaje pod opieką swojego przewodnika z I Referatu Grupy Mobilnej w Budzisku.

malinois Andi

Historia Andiego

Malinois Andi to jeden z pierwszych Owczarków belgijskich wyszkolonych do wykrywania tytoniu i pracy w Służbie Celnej. Jego przodkowie również specjalizowali się w wykrywaniu podejrzanych substancji. Ojciec Andiego o imieniu Enyo to wielokrotny mistrz Europy w IPO (konkursie, w którym psy wykonują ściśle określone polecenia wypowiadane przez właściciela) zaś dziadek (Klemm) – wielokrotny mistrz świata w tej konkurencji.

Kilka słów o Andim

Owczarki belgijskie to generalnie zdrowa rasa psów. Andi, pomimo swojego słusznego wieku, nigdy nie złapał poważnej infekcji. Nie sprawiał również żadnych problemów wychowawczych. Powszechna jest opinia, że owczarki bardzo szybko się uczą i szybko przyswajają nowe komendy. W przypadku Andiego tempo nauki było wręcz błyskawiczne. Jeśli wierzyć słowom opiekuna, pies w ciągu jednego dnia nauczył się kilku komend, które był w stanie odtworzyć następnego dnia.  

Największym osiągnięciem psa było bez wątpienia ujawnienie przemytu 3 400 000 sztuk papierosów w ciężarówce przewożącej kawę.

O Andim stało się głośno po konferencji zorganizowanej w Budzisku w dniu 11.06 b.r. W czasie spotkania z dziennikarzami opiekun psa przybliżył kulisy jego pracy i opowiedział kilka ciekawych anegdotek, np. o rewizji samochodu, w którym Andi znalazł ukryte paczki papierosów… i nie tylko. Czworonóg, nie uzyskawszy należytej pochwały za swój czyn, postanowił sam się nagrodzić i zjadł kotlety, które leżały na siedzeniu pasażera. 

Owczarki belgijskie Malinois zyskują w Polsce coraz większą popularność. Interesują się nimi zarówno służby policyjne, ratunkowe i patrolowe, jak i hobbyści, którzy cenią sobie umiejętności zwierząt i łatwość ich wyszkolenia. Niestety, Owczarki belgijskie Malinois nie są łatwe w prowadzeniu. Wymagają konsekwentnego podejścia szkoleniowego, cierpliwości i przede wszystkim czasu. Belgijczyki potrzebują czasu, aby przywiązać się do właściciela i wejść w nową sytuację. Nie znoszą nudy, monotonii. Potrzebują ruchu i aktywności fizycznej, aby czuć się szczęśliwe. Mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny, silny charakter, dobry węch. Są nieufne wobec obcych. Wszystkie te cechy składają się na obraz psa wszechstronnego i „wielofunkcyjnego”.

Tagi artykułu: