Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Maltańczyk

Historia

    Maltańczyki to jedna z najstarszych ras świata. Dokładne pochodzenie psów nie jest znane, niemniej wiadomo, że w starożytności większa część populacji zamieszkiwała Maltę.  Czworonogi były znane w Egipcie, Rzymie i Grecji, a około 55 roku przywędrowały na tereny Wysp Brytyjskich wraz z rzymskimi legionistami, którzy tratowali je jak maskotki. Nowoczesna historia rasy zaczyna się  w XVI wieku. Maltańczyk był wówczas pupilem królowej Szkocji Marii Stuart. Duże zainteresowanie rasą można odnotować także w czasach Henryka VIII. Prawdziwy renesans czworonogów przypada jednak na czasy panowania królowej Elżbiety I, która otrzymała jednego czworonoga w prezencie od Turków.

   Angielskie maltańczyki były eksportowane do USA, Kanady, Niemiec i Francji. W Europie hodowla maltańczyków rozwinęła się na dużą skalę w XIX stuleciu. W XX wieku ukształtowały się dwa kierunki hodowli (niemieckie i angielskie), które różniły się nieco we wzorcach rasowych.

Wygląd

   Pies Maltańczyk to mały dystyngowany piesek o eleganckim chodzie i białej szacie. Głowa średniej wielkości. Nos duży w stosunku do reszty głowy,  czarny z szeroko rozwartymi nozdrzami, lekko zaokrąglony. Grzbiet nosa porośnięty długim włosem, który łączy się z włosami brody. Boki kufy równoległe, przód kwadratowy. Wargi i cała kufa pokryta bardzo długim włosem. Szczęki lekkie, normalnie rozwinięte. Żuchwa prosta na całej długości, normalnie rozwinięta. Zęby białe, równe i kompletne. Czaszka dłuższa od kufy. Szerokość pokrywy czaszki między skroniami niemal równa długości pokrywy czaszki. Różnica między długością mózgoczaszki a jej szerokością wynosi około 3 mm. Tył głowy słabo zaznaczony, ledwie wyczuwalny. Przejście między górną linią nosa a czołem zaznaczają silne łuki jarzmowe. Krawędź czoła słabo zaznaczona, boki czaszki nieco wypukłe.

Suczka Maltańczyka

Oczy czarne, dobrze rozwarte, nieco powiększone, o czarnych obwódkach. Powieki ściśle okrywają gałkę oczną. Oko nieco wypukłe, oglądane z przodu nie pokazuje białka. Barwa tęczówki koloru ciemnej ochry. Uszy o trójkątnym kształcie, płaskie, osadzone wysoko i szeroko, powyżej łuku jarzmowego. Przylegają  do głowy. Włos czaszki długi, gęsty, sięgający do szczytu łopatki lub niżej zakrywając całkowicie uszy. Nasada szyi przy łopatkach dobrze widoczna mimo obfitych włosów.

Długość szyi równa połowie wysokości w kłębie; obwód szyi równy lub większy od wysokości. Klatka piersiowa pojemna, sięgająca nieco poniżej łokci, żebra beczkowate, mostek długi. Profil tworzy półkole. Obwód klatki piersiowej o 2/3 większy niż wysokość w kłębie. Brzuch miernie podciągnięty, słabizny tej samej długości co lędźwie. Ogon u nasady bardzo gruby, przy końcu cienki, obficie owłosiony, długi włos opada zawsze na jeden bok i udo przypominając wierzbę płaczącą. Włos na ogonie sięga do stawu skokowego.


  • Maltańczyk

  • Szczeniak Maltańczyka

  • Maltańczyk

Uda kończyn tylnych bardzo muskularne, wypukłe. Na całej powierzchni pokryte długim, gęstym włosem, który z tyłu tworzy małą chorągiew. Łapy okrągłe, takie same jak poprzednie.
Włos na ciele bardzo gęsty, ciężki, obfity i lśniący; zupełnie prosty, około 22 cm długi. Najdłuższy włos powinien być równej długości co wysokość w kłębie bądź nieco dłuższy. Opada na ziemię jak ciężki płaszcz. Dopuszczalnym typem umaszczenieczysta biel i odcień kości słoniowej. Skóra na całym ciele dobrze przylegająca. Gdzieniegdzie lub na całym ciele występuje ciemna pigmentacja. Skóra na zabarwiona w kolorze czerwonego wina. Czarny pigment śluzówki i oprawy oka. Opuszki i pazury całkowicie czarne lub przynajmniej ciemne. Dopuszczalna wysokość w kłębie dla psów wynosi od 21 do 25 cm. Suki mierzą od 20 do 23 cm. Masa ciała psa powinna oscylować w granicach 2 - 4 kg.

Szczeniak Maltańczyka

Temperament

    Maltańczyki to towarzyskie, inteligentne i wesołe psy, które są bez reszty oddane swojemu właścicielowi. Szybko przywiązują się do opiekuna i nie znoszą rozstań. Uwielbiają być w centrum uwagi, wymagają głaskania i przytulania. Przeciętny maltańczyk potrafi chodzić za właścicielem krok w krok i nie opuszczać go ani na chwilę. Jest to zdecydowanie największy domator wśród psów – wprost przepada przebywać w domu. Często przesiaduje na balkonie, skąd obserwuje podwórko. W czasie spacerów nie jest zbyt aktywny i raczej niechętnie biega za piłką. Mimo że nie jest zbyt duży, nie boi się większych czworonogów i wchodzi z nimi w interakcje.
    Maltańczyki doskonale rozumieją się z kotami i mogą żyć z nimi pod wspólnym dachem. Przyszły właściciel powinien pamiętać, że nie wolno psom za bardzo pobłażać, gdyż staną się rozkapryszone i niezdyscyplinowane.
Psy mają duży apetyt i przejawiają skłonności do nadwagi.  Nie możemy ich przekarmiać.

   To doskonały wybór dla osoby starszej, która chce mieć przyjaciela i nie ma siły na długie męczące spacery. Maltańczyk to typowy kanapowiec, który będzie najszczęśliwszy, jeżeli zorganizujemy mu ciepłe posłanie w zacisznym kącie domu.


  • Szczeniak Maltańczyka

  • Maltańczyk

  • Maltańczyk

Zdrowie i Pielęgnacja Maltańczyka

    Pielęgnacja Maltańczyka jest dość czasochłonna. Włos maltańczyka rośnie przez cały czas, dlatego musi być regularnie szczotkowany. Najlepiej używać szczotki z naturalnego włosia. Rasa wymaga dość częstych kąpieli. 
Opiekun musi zwracać szczególną uwagę na wycieki z oczu, które usuwa się specjalnymi płynami. Jako że włos maltańczyka może przesuszać się i łamać, konieczne jest stosowanie odżywek oraz preparatów do natłuszczania włosów, a zwłaszcza tych z lanoliną.
Jako że zęby maltańczyków wcześnie pokrywają się kamieniem nazębnym, niezbędne jest stosowanie odpowiednich past i preparatów do czyszczenia zębów.
Pokryte gęstym włosem uszy wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnego usuwania z nich kurzu i brudu. Najlepiej czyścić je emulsją.

Pies maltańczyk jest generalnie zdrową rasą. prawie w ogóle nie choruje.

Maltańczyki

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla psów wynosi od 21 do 25 cm. Suki mierzą od 20 do 23 cm.

Waga: Masa ciała psa powinna oscylować w granicach 2 - 4 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenie są czysta biel i odcień kości słoniowej.

Pielęgnacja: Pielęgnacja maltańczyka jest dość czasochłonna. Włos maltańczyka rośnie przez cały czas, dlatego musi być regularnie szczotkowany. Najlepiej używać szczotki z naturalnego włosia. Rasa wymaga dość częstych kąpieli, czyszczenia uszu oraz przecierania oczu.

Zdrowie: Maltańczyk jest generalnie zdrową rasą. prawie w ogóle nie choruje.

Rodzina: Maltańczyki to towarzyskie, inteligentne i wesołe psy, które są bez reszty oddane swojemu właścicielowi. Szybko przywiązują się do opiekuna i nie znoszą rozstań. Jest to zdecydowanie największy domator wśród psów – wprost przepada przebywać w domu. Toleruje koty i bez problemu może mieszkać w rodzinach z innymi zwierzętami.

Inne nazwy : Bichon Maltiase, Maltese.

Pochodzenie: Kraje środkowego obszaru Morza Śródziemnego

Patronat: Włochy

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 3.500 - 9.000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022.

Linia koreańska pies 8.000 złotych, suczka 10.000 złotych (Allegro)

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 1, wzorzec 65.

Tagi artykułu: