Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Mały Munsterlander charakter waga cena

MAŁY MÜNSTERLÄNDER (Kleiner Münsterländer)

Historia

Rasa Mały Münsterländer została wyhodowana na początku XX wieku w Niemczech w okręgu Munster. Jest to najmniejszy wyżeł , którego uzyskano w wyniku skrzyżowania długowłosego wyżła niemieckiego ze spanielami. Tak jak wszystkie wyżły w typie spaniela Mały Münsterländer pochodzą od Habichthundów, czyli psów znanych od czasów średniowiecza i wykorzystywanych powszechnie do polowania z ptakami łowczymi – jastrzębiami, a w późniejszym czasie sokołami. Dawne psy myśliwskie były bardzo zróżnicowane, ale niemal wszystkie posiadały długi włos i były dość małe. W późniejszym okresie miewały różne nazwy, ale najczęściej zwano je Wachtelhundami albo Spionami, czyli psami na przepiórki.

Wygląd

Mały Münsterländer to bardzo szlachetny, prezentujący dużo elegancji i mocy czworonóg. Jego głowa jest sucha i lekko wypukła, a stop słabo zaznaczony. Nos brązowy, jasne plamki niedozwolone. Kufa mocna, długa, grzbiet nosa prosty. Fafle krótkie, dobrze przylegające. Oczy najlepiej ciemnobrązowe, powieki ściśle przylegające do gałki ocznej.

Pies Mały munsterlander z kaczką

Uszy szerokie, wysoko osadzone, od dołu zaokrąglone, nie za długie, sięgające najwyżej do końca fafli. Szyja średniej długości, lekko wygięta, kark muskularny. Grzbiet mocny, średniej długości. Zad szeroki i mocny. Klatka piersiowa głęboka i przestrzenna. Linia brzucha lekko podciągnięta. Ogon średniej długości z długą chorągwią, noszony prosto, na jednej trzeciej części od końca może być delikatnie zakrzywiony do góry. Kończyny przednie proste i sprężyste. Kończyny tylne dobrze kątowane. Skóra dobrze przylegająca, naprężona. Sierść skromna, gęsta, średniej długości i mało falowana, mocno przylegająca. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są biało-brązowe, brązowej pleśni, znaczenia na kufie i oczach dozwolone. Psy osiągają od 52 do 56 cm wysokości w kłębie, suki są mniejsze i mierzą od 50 do 54 cm. Tolerancja +/- 2 cm.Psy ważą średnio od 18,1 do 27,2 kg. Suki są lżejsze i ważą od 18,1 do 27,2 kg.

Temperament

Mały Munsterlander to wszechstronny pies, który łatwo poddaje się szkoleniu i szybko przywiązuje się do właściciela. Cechuje go dozgonna wierność, ufność i oddanie. Nie znosi samotności.  Jeżeli opiekuna nie ma w domu choćby przez kilka minut, jego powrót oznajmia radosnym charakterystycznym dla siebie burczeniem. Mały Munsterlander jest inteligentny i zawsze chętny do nauki. Z natury rozważny i stabilny – ma przyjacielski stosunek do ludzi i zwierząt.


  • Mały Munsterlander

  • Spacerek

  • Mały munsterlander

Hodowcy określają rasę jako „miękką”, co oznacza, że nie sprawia problemów wychowawczych i łatwo się układa. W razie potrzeby pies jest w stanie w obronić swojego pana; mają dość silnie rozwinięty instynkt terytorialny.

Pielęgnacja

Sierść Małego Munsterlandera jest łatwa w pielęgnacji. Właściciel musi pamiętać o regularnym wyczesywaniu okolic uszu, ogona i łap. Kąpiele jedynie sporadycznie – zbyt częste mycie skutkuje utratą naturalnej powłoki na wodoodpornej sierści. Dla wygody psa można wycinać nadmiar sierści między palcami.

Zdrowie

Psy nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne.

Pies rasy Mały Munsterlander

Wysokość: Psy osiągają od 52 do 56 cm wysokości w kłębie, suki są mniejsze i mierzą od 50 do 54 cm. Tolerancja +/- 2 cm.

Waga: Psy ważą średnio od 18,1 do 27,2 kg. Suki są lżejsze i ważą od 18,1 do 27,2 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są biało-brązowe, brązowej pleśni, znaczenia na kufie i oczach dozwolone.

Zdrowie: Psy nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne.

Pielęgnacja: Właściciel musi pamiętać o regularnym wyczesywaniu okolic uszu, ogona i łap. Kąpiele jedynie sporadycznie.

Rodzina: Małe Munsterlandery to energiczne, radosne, wytrzymałe i chętnie uczące się psy, które odnajdą się w roli stróżów domu. Pierwotnie wykorzystywane do prac myśliwskich, dzisiaj przede wszystkim psy do towarzystwa.

Inne nazwy : wyżeł mały munsterlandzki, wyżeł mały Munsterlander, mały wyżeł ministerlandzki, Kleiner Münsterländer, Vorstehhund, Heidewachtel, Spion.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1800 do 2300 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 1, nr wzorca 102. Próby pracy wymagane.

Tagi artykułu: