Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Manchester Terrier

MANCHESTER TERRIER

Historia

Manchester Terriery wywodzą się od kilku staroangielskich ras terierów m.in. Black & Tan Terrier o czarno podpalanym umaszczeniu. Najwcześniejszy znany opis psa w typie Manchestera pochodzi od dra Caiusa, lekarza królowej Elżbiety I, który opisał szczegółowo małe, czarne podpalane psy w typie teriera. Psy pracowały niegdyś jako tępiciele szczurów.
Poważne prace hodowlane nad rasą rozpoczęły się w II połowie XIX wieku; w 1863 roku dokonano rozróżnienia na psy standardowej wielkości i miniaturowej. Największa popularność rasy przypada na końcówkę XIX wiek, kiedy psy były powszechnie wykorzystywane do tępienia szczurów w sklepach i magazynach. W tym czasie organizowano nawet zawody, w których zwycięzcami były te osobniki, które zagryzły największą liczbę gryzoni w najkrótszym czasie. Ponoć jeden pies Manchester wyłowił aż 100 szczurów w ciągu 6 minut i 30 sekund!
XX wiek nie był nazbyt łaskawy dla rasy; po II wojnie światowej populacja wynosiła zaledwie 11 osobników! Na szczęście skoordynowane działania hodowców i wielki zapał miłośników rasy sprawiły, że w ciągu kilku dekad liczebność populacji uległa ustabilizowaniu. Obecnie rasa cieszy się umiarkowaną popularnością na całym świecie.

suczka Manchester Terrier

suczka Manchester Terriera

Wygląd

Manchester Terier to zwarty, elegancki i silny pies, o odpowiedniej masie ciała. Czaszka długa, płaska, wąska i klinowata o prostym profilu, bez wyraźnych policzków. Nos intensywnie czarny. Kufa dobrze wypełniona pod oczami, zwężająca się stopniowo ku nosowi. Wargi ściśle przylegające. Szczęka i żuchwa tej samej długości, zwarte w zgryzie nożycowym, co oznacza, że siekacze górne zakrywają w ścisłym kontakcie siekacze dolne i są ustawione pionowo. Oczy stosunkowo małe, ciemne i błyszczące, o migdałowatym kształcie, nigdy wyłupiaste. Uszy małe, w kształcie litery „V”, noszone wyraźnie powyżej wierzchołka czaszki, opadające do przodu nad oczami, dotykając czoła. Szyja stosunkowo długa, zwężająca się od łopatek ku głowie, bez luźnego podgardla, z profilu lekko łukowata (wysklepiona). Tułów krótki. Lędźwie lekko wysklepione. Żebra  dobrze wysklepione. Dolna linia podciągnięta w słabiznach. Ogon krótki, osadzony w miejscu, gdzie kończy się wypukłość zadu, gruby u nasady, zwęża się ku koniuszkowi. Kończyny przednie o głębokim i wąskim froncie. Łopatki skośnie ułożone o czystym zarysie. Kończyny przednie dość proste, wyraźnie podstawione pod psem, długości proporcjonalnej do tułowia. Łapy małe, niemal zajęcze, mocne, o dobrze wysklepionych palcach. Kończyny tylne silne i dobrze umięśnione. Kolana o dobrym kątowaniu.

Sierść ściśle przylegająca, gładka, krótka i błyszcząca, sprężysta. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest głęboka czerń i soczyście mahoniowe podpalanie rozmieszczone następująco: głowa - kufa podpalana. Trufla i grzbiet nosa głęboko czarne. Mahoniowe plamki na policzkach i powyżej oczu. Żuchwa i podgardle podpalane. Kończyny przednie poniżej nadgarstków podpalane; czarna kreska na każdym palcu. Z przodu nad łapą występuje wyraźnie odgraniczona czarna plamka (jak odcisk kciuka). Strona wewnętrzna kończyn tylnych podpalana, na wysokości kolan następuje rozgraniczenie dwóch barw. Podpalany jest spód ogona i okolice odbytu. Dwie małe plamki podpalania występują po obu stronach klatki piersiowej, na froncie – trzy.  W żadnym wypadku czerń nie może wtapiać w partie podpalane, odgraniczenie obydwu barw powinno być wyraźne. Idealna wysokość w kłębie dla dorosłych samców wynosi 41 cm, dla suk 38 cm. Dorosłe psy ważą średnio 7-10 kg.

Manchester Teriery

Manchester Teriery

Temperament

Manchester terier to przyjazny, towarzyski i bezgranicznie oddany swojemu właścicielowi czworonóg. Bardzo przywiązany do najbliższej rodziny, lojalny i ciepły. Śmiały i odważny – bojaźliwość jest traktowana jako wada. Pies łatwo i szybko się uczy – jest bystry i w lot łapie nawet trudne komendy. Szkolenie i prowadzenie czworonoga nie jest trudne, ale wymaga sporo konsekwencji. Jeżeli zaniedbamy szkolenia w młodym wieku, możemy spodziewać się, że w przyszłości terier będzie sprawiał problemy wychowawcze. Praca z psem powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu i szacunku – czworonóg bardzo źle znosi stosowanie środków przymusu.
Opiekun musi pamiętać, że pies Manchester terier jest czuły i wrażliwy, potrzebuje ciągłego kontaktu z właścicielem. Czworonóg przyzwyczai się wprawdzie do pozostawania w domu na kilka godzin w ciągu dnia, ale nie będzie szczęśliwy. Najlepiej sprawdzi się w domach z małymi dziećmi; wobec najmłodszych jest bardzo wyrozumiały, opiekuńczy, cierpliwy i nigdy nie okazuje znudzenia zabawą. Nie jest przekupny, to świetny stróż; toleruje obcych, ale nie jest typową przylepą. Czujny, ale nigdy agresywny. Nie szczeka bez powodu. Może żyć w domach z innymi zwierzętami, ale przejawia tendencje do dominacji. Zważywszy na swoje rozmiary jest praktycznym towarzyszem osoby mieszkającej na niewielkiej powierzchni.
Pies Manchester Terrier to energiczny, wesoły i pełen temperamentu czworonóg,  który uwielbia ruch na świeżym powietrzu. Nie wymaga jednak stałego zajęcia; czas spacerów powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych.
Pełen temperamentu, zawsze skłonny do zabaw, aktywny, lubiący ruch, spacery i wycieczki, również samochodowe. Nie wymaga jednak stałego zajęcia, długość spaceru zależy także od aury, zimą spacery są krótkie. Jeżeli chcemy, aby nasz psiak był szczęśliwy, warto pomyśleć o uprawianiu typowo psich sportów, np. agility i obedience. Psy Manchester terier wprost uwielbiają zorganizowane formy aktywności, dlatego psie sporty będą dla nich doskonałą formą spędzania wolnego czasu.

Manchester terrier na zawodach agility

Manchester Terrier na zawodach agility

Pielęgnacja

Manchester Terrier to pies stosunkowo niedrogi w utrzymaniu i łatwy w pielęgnacji. Raz w tygodniu należy czyścić uszy czworonoga i przemywać oczy przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych u weterynarza. Zęby czyścimy przy pomocy szczotek lub podając kości wołowe albo specjalne gryzaki. Pazury skracamy średnio raz w miesiącu.
Krótka szata bez podszerstka jest bardzo łatwa w pielęgnacji, a ilość wypadającego włosa – minimalna. W okresach linienia zimą i na wiosnę można szczotkować psa częściej, aby usunąć martwe włosy. Najlepsze do tego celu są gumowe szczotki do gładkiej sierści. Jako że włos na szyi jest bardzo delikatny, należy ograniczyć czas, w którym pies nosi obrożę lub szelki do niezbędnego minimum. W czasie spaceru lepiej zakładać pupilowi miękkie szelki – parciane obroże mogą powodować bowiem otarcia skóry.

Zdrowie

Psy Manchestery są na ogół zdrową rasą. Żyją średnio 15-17 lat, a seniorami stają się po 10 roku życia. Do niedawna w rasie występowały schorzenia genetyczne typu zwichnięcie rzepki czy choroba von Willebranda. Obecnie, dzięki starannej selekcji hodowlanej, choroby praktycznie w rasie nie występują.

Dość typowe dla rasy są problemy dermatologiczne m.in. łupież, suche i popękane uszy, łysa klatka piersiowa i szyja, matowa sierść. Problemy mogą być wywołane obecnością pasożytów, np. roztoczy lub pcheł, bądź wystąpić jako jeden  z objawów chorobowych, np. przy tarczycy. Typowym problemem rasy jest także łysienie.

psy Manchester Terrier

psy Manchester Terrier

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla dorosłych samców wynosi 41 cm, dla suk 38 cm.

Waga: Dorosłe psy ważą średnio 7-10 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest głęboka czerń i soczyście mahoniowe podpalanie.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa; psy nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne.

Pielęgnacja: Psy mają krótką i gładką sierść, dlatego pielęgnacja ogranicza się do okresowego przeczesywania włosa. Raz na miesiąc przycinamy pazury, kilka razy w miesiącu czyścimy uszy.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne, oddane swojemu właścicielowi i nieagresywne. Szybko i chętnie się uczą; w lot pojmują nowe komendy. Uwielbiają dzieci. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch.

Pochodzenie: Wilka Brytania

Klasyfikacja FCI - grupa III (teriery), sekcja 1 (teriery średnie i duże), nr wzorca 71. Nie podlaga próbom pracy.

Inne nazwy: Black and tan terrier

Cena szczeniąt Manchester Terriera ok. 2500 złotych (w zależności od klasy szczenięcia, czy jest to piesek czy suczka, jego przeznaczenia wystawy czy piesek domowy).

manchester terrier, manchester terrier opis, pies do towarzystwa, pies manchester terrier, pies myśliwski, rasa psa, rasy psów, terier pies, terrier, manchester terrier, manchester terrier opis, pies do towarzystwa, pies manchester terrier, pies myśliwski, rasa psa, rasy psów, terier pies, terrier

Tagi artykułu: