Udostępnij ten artykuł.

Masaż leczniczy zwierząt

Każdy z nas doskonale wie o tym, że masaż leczniczy i odpowiednie ćwiczenia potrafią zagwarantować nawet doskonałe efekty w leczeniu wielu schorzeń, szczególnie ortopedycznych i neurologicznych u ludzi. Nie każdy już jednak jest świadomy tego, że to samo zyskamy także w leczeniu i rehabilitacji zwierząt. Konieczne przeczytaj wszystko na temat – masaż leczniczy zwierząt. Jeszcze dziś sprawdź wskazania i przeciwwskazania do masażu leczniczego zwierząt.

Czy robi się masaż leczniczy zwierząt?

Masaż leczniczy u zwierząt to już fakt i stosuje się go w rehabilitacji coraz cz gęściej. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, by w razie czego lepiej i skutecznie pomóc swojemu zwierzęcemu pupilowi. Zawsze najlepiej przecież wykorzystać każde możliwe rozwiązanie!

Jeżeli więc zauważymy, że nasz ukochany zwierzak zacznie kuleć i sztywno się poruszać, mięć problem z chodzeniem, kładzeniem się i wstawaniem, odmawia chodzenia po schodach czy wskakiwania do samochodu – wtedy warto jak najszybciej zgłosić się z nim na odpowiednią rehabilitację. Często przy tym zauważyć też można, że pupil porusza się nienaturalnie zbyt ostrożnie, zaczyna mieć dziwną postawę ciała, piszczy przy próbach ruszania go, lub miewa inne podobne objawy związane z układem ruchu i/lub nerwami obwodowymi.

Wskazuje to zwykle na różne problemy ortopedyczne i/lub neurologiczne, czyli schorzenia, które można doskonale leczyć m.in. również za pomocą masażu leczniczego zwierząt. Często może to nawet wyeliminować z czasem konieczność ciężkich do przebrnięcia operacji, a już na pewno przedłuży komfort życia zwierzęcia. Do rozpoczęcia takiego zabiegu konieczna jest jednak najpierw dokładna diagnoza i zgoda prowadzącego lekarza weterynarii. Nic nie wolno robić tu samowolnie!

Masaż leczniczy stanowi przede wszystkim idealne uzupełnienie standardowego leczenia farmaceutycznego i chirurgicznego. Jest w stanie naprawdę wydajnie przyspieszyć powrót zwierzęcia do zdrowia (nawet pełnego) i jego pierwotnej sprawności. Zależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania danej choroby, masaż leczniczy zwierząt jest obecnie wykorzystywany, „jako ważny element leczenia zachowawczego lub rehabilitacji pooperacyjnej”. Aby wszystko przebiegło zgodnie z zamierzeniem terapeutycznym, lekarz weterynarii musi jednak najpierw zdiagnozować wskazania i przeciwwskazania do takiego masażu u naszego zwierzaka.

masaż leczniczy zwierząt

Masaż leczniczy zwierząt – wskazania do niego (kiedy taki masaż leczniczy dla zwierząt należy robić). Zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi, wśród wskazań do takiego masażu u zwierząt wymienia się następujące przyczyny:

blizny pourazowe i pooperacyjne, bóle przeciążeniowe, choroba Legg-Calve-Parthesa, drobne wysięki, dyskopatia, dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego, dysplazja stawu ramiennego, krwiaki, mielopatia degeneracyjna, miopatia powysiłkowa, miopatia zwłókniająca, nadwaga i otyłość, nawykowe zwichnięcie rzepki, nerwobóle, niedowłady spastyczne, niedowłady wiotkie, obrzęki, po amputacji kończyny, po zabiegach rekonstrukcji więzadeł, po złamaniach kości, porażenia spastyczne, porażenia wiotkie, przewlekła niewydolność krążenia obwodowego, przewlekłe stany zapalne mięśni, przewlekłe stany zapalne nerwów obwodowych, przewlekłe stany zapalne stawów i mięśni, przykurcze mięśni, przykurcze stawowe, rozszczep kręgosłupa, skręcenia, spondyloza, stany po urazach ośrodkowego układu nerwowego, stłuczenia, syndrom chwiejności, wylewy krwawe śródmięśniowe, zabiegi kondycyjne u psów pracujących i uprawiających sporty, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaniki mięśni z bezczynności lub niedoczynności, zerwanie włókien mięśniowych, zespół końskiego ogona, zgrubienia torebek stawowych, zmiany w ścięgnach i pochewkach ścięgnistych, zmiażdżenia mięśni, zrosty poiniekcyjne, zwichnięcia i podwichnięcia stawów, zwyrodnienia kostno-stawowe.

 

Przeciwwskaznia do masażu - (kiedy masaż leczniczy dla zwierząt jest niewskazany, czyli w jakich sytuacjach nie należy go robić). Zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi, przeciwwskazania do takiego masażu u zwierząt to:

 • brak na to zgody lekarza weterynarii,
 • gorączka,
 • krwotoki,
 • wstrząs,
 • ostre i podostre stany zapalne,
 • złamania kości przed pełną konsolidacją i/lub tzw. blokady dostawowe,
 • nowotwory,
 • choroby skóry – z przerwaniem ciągłości tkanek i zakaźne,
 • cieczka i ruja oraz ciąża.

Jak działa masaż leczniczy zwierząt?

Taki masaż ma naprawdę ważne znaczenie zdrowotne dla zwierząt. Pełni dokładnie takie same funkcje, jak masaż leczniczy u ludzi. Masaż leczniczy zwierząt działa więc:

 • pobudzająco na krążenie krwi i chłonki, przez co poprawia natlenienie i odżywienie wszystkich tkanek i układów;
 • przyspieszająco na przemianę materii i wspierająco w kwestii usuwania toksyn i zbędnych metabolitów;
 • wspierająco na procesy regeneracyjne, zachodzące w całym organizmie;
 • zapobiegająco, spowalniająco i hamująco na procesy zwyrodnieniowe (szczególnie w układzie kostno-stawowym);
 • uelastyczniająco i wzmacniająco na więzadła, ścięgna i torebki stawowe, także pomaga zachować lub odzyskać prawidłową ruchomość w stawach;
 • wspomagająco na przyrost masy mięśniowej oraz zwiększająco na elastyczność, siłę i wytrzymałość mięśni w czasie ich pracy;
 • stymulująco na przewodnictwo nerwowe oraz poprawiająco w kwestii czucia głębokiego;
 • wyrównująco w obrębie funkcjonowania układu współczulnego i przywspółczulnego;
 • także zmniejsza lub nawet całkowicie różne znosi dolegliwości bólowe;
 • do masażu leczniczego u zwierząt można też zaliczyć masaż relaksacyjny. Dlaczego? Ponieważ wycisza, uspokaja, odpręża i likwiduje nawet głębokie depresje u zwierząt. Obecnie z bardzo dobrym skutkiem stosuje się taki masaż m.in. u psów po przejściach, porzuconych itp.

masaż leczniczy u psa

Czym różni się masaż leczniczy zwierząt od zabiegów wykonywanych na ludziach?

Masaż taki, choć z pozoru podobny jak u ludzi, to jednak wymaga od masażysty większej precyzji i uwagi, a także znajomości zwierzęcej anatomii i budowy oraz zachowania. Masażysta musi też posiadać znacznie lepszą wrażliwość dotykową i stosować jednak nieco inne techniki wykonywania takiego zabiegu. Większa precyzja i właściwe dawkowanie bodźca masażowego jest przy tym szczególnie ważne u zwierząt młodych (np. kociąt, szczeniąt) i ogólnie małych (np. u psów ras miniaturowych), a także chorych, powypadkowych, będących w złym stanie. Trzeba też pamiętać, że zwierzęta nie mówią i nie opiszą w ten sposób, co i gdzie im dolega, dlatego niezbędna jest większa wrażliwość dotyku (zastąpi to, choć częściowo wywiad z pacjentem).

Masażysta musi, więc sam znaleźć i opracować poszczególne zmiany chorobowe, ale również ma być wyczulony na nawet najdrobniejsze różnice w reakcjach zwierzęcego pacjenta i napięcia jego mięśni. Jak zatem widać, dobry zwierzęcy masażysta musi też być bardzo cierpliwy i wyrozumiały dla swoich pacjentów, zwłaszcza na początku terapii. Jeśli zwierzę nie zna takiej osoby i widzi ją pierwszy raz, na dodatek chce ona go dotykać, taki pacjent może wtedy odpowiadać obronną agresją, lub będzie protestować w jakiś inny sposób (np. wyrywanie się, drapanie, dziobanie, głośny skowyt, szczekanie). Dopiero po jakimś czasie przychodzi zaufanie do masażysty. Zwierze musi najpierw przekonać się, że nic mu nie grozi i nic złego się nie stanie. Na tym etapie zwierzę na pewno zacznie jednak pozytywnie reagować na zabieg. Z czasem efekty i jego reakcje mogą być nawet rewelacyjne.

Masaż leczniczy zwierząt – kto go wykonuje?

 Zwierzęcy masażyści w takiej pracy stosują zwykle techniki zaczerpnięte z ludzkich rodzajów masażu, takich jak np.: masaż klasyczny, poprzeczny, segmentarny, funkcyjny, drenaż limfatyczny, czy też stosować elementy akupresury i/lub kinezyterapii miejscowej. Taki zabieg masażu u jednego zwierzęcia trwa zwykle w granicach 20- 60 min. Wszystko to jest uzależnione od jednostki chorobowej (czy jest to np. masaż łap, czy grzbietu) i wielkości powierzchni do wymasowania (a więc wielkości zwierzęcia), a także od etapu rehabilitacji (np. czy jest to tuż po operacji i na początku leczenia, czy też już przy końcu procesu zdrowienia) i samopoczucia samego pacjenta (np. czy zwierzaka akurat coś boli, czy może ma akurat cieczkę).

Tagi artykułu: