Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Mastif angielski opis rasy charakter cena

Historia

    Przodkowie współczesnego Mastifa zostali prawdopodobnie przywiezieni do Europy z Asyrii lub Grecji przez Fenicjan ok. 500 r. p.n.e. Rzeźby znalezione na terenach dawnej Asyrii i datowane na około 650 rok p.n.e. przedstawiają bowiem postaci psów niezwykle podobnych do Mastifów.

    Mastif angielski szybko zyskały popularność w  Europie; były wykorzystywane zarówno w czasie wojny, jak i do psich walk. W czasie rzymskiej okupacji Brytanii (55 p.n.e. - 415 n.e.) wiele psów zostało wywiezionych z Brytanii do Rzymu i właśnie wówczas rozpoczęła się ich kariera wojskowa. 

   W XV wieku liczebność populacji pozostawała na rozpaczliwie niskim poziomie, w związku z czym współczesne Mastiffy angielskie są w całości rasą odtwarzaną.

   Prawdziwy renesans rasy przypada na drugą połowę XX wieku. W październiku 1946 roku miłośnicy rasy zebrali się w Londynie i rozpoczęli rozmowy na temat odtworzenia rasy. W 1948 roku dwoje obiecujących szczeniąt z Kolumbii zostało wysłanych do Anglii. W 1949 roku w kraju było już około 15 Mastifów, a w 1950 r. już około 50. Od tej pory możemy mówić o systematycznym rozwoju rasy.

Mastif angielski

Mastif angielski jedna z największych psich ras - wygląd

    Mastif angielski to potężny i proporcjonalnie zbudowany pies. Połączenie dostojeństwa i odwagi. Głowa oglądana ze wszystkich stron powinna sprawiać wrażenie kwadratowej; stosunek szerokości głowy do jej całkowitej długości powinien wynosić 2:3. Tułów szeroki, głęboki, długi i mocno zbudowany. Mięśnie wyraźnie zarysowane. Czaszka szeroka między uszami, czoło płaskie. Brwi lekko uniesione. Mięśnie skroniowe i policzkowe odpowiednio rozwinięte. Kufa krótka, szeroka pod oczami, kwadratowo i tępo ścięta. Cała żuchwa szeroka. Nos szeroki, z szeroko rozstawionymi nozdrzami, płaski z profilu. Fafle tworzą z przegrodą nosową kąt rozwarty, lekko obwisłe. Gdy pies jest odprężony na czaszce nie występuje dużo zmarszczek.  Oczy  średniej wielkości, szeroko rozstawione, o orzechowo brązowej barwie.  Stop niezbyt mocno zaznaczony. Uszy małe, cienkie, szeroko rozstawione i osadzone w najwyższych punktach po bokach głowy; płasko przylegające do policzków. Kły zdrowe, mocne i szeroko rozstawione; siekacze równe lub dolne wystające nieco przed górne. Szyja o lekkim wygięciu, średniej długości, bardzo umięśniona.Klatka piersiowa szeroka, głęboka i dobrze osadzona pomiędzy przednimi kończynami. Żebra wysklepione i zaokrąglone. Grzbiet i lędźwie szerokie i muskularne. Długość tułowia mierzona od łopatek do zadu większa niż wysokość w kłębie, co oznacza, że sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta. Kończyny przednie i tylne szerokie i muskularne z dobrze rozwiniętymi udami. Łapy duże, okrągłe i zwarte. Palce dobrze wysklepione. Ogon osadzony wysoko osadzony, sięgający do stawów skokowych, szeroki u nasady i zwężający się ku końcowi. Szata krótka i ściśle przylegająca, bardziej szorstka na szyi i łopatkach. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: brzoskwiniowe, srebrzyste, płowe lub pręgowane. Kufa, uszy i nos czarne. Czarne obwódki wokół oczu rozszerzają się ku górze.

pies rasy mastif angielski

Mastif angielski

Temperament i zachowanie

    Mastif angielski to urodzony pies stróżujący, który prawdopodobnie nie zaatakuje intruza, ale będzie trzymał go na dystans albo uwięzi w rogu pokoju. Psy nie potrzebują przyuczenia do pilnowania, gdyż instynkt obrońcy domu mają we krwi.  Bez względu na to jak przyjaznym psem jest nasz Mastif, możemy mieć pewność, że w przypadku zagrożenia stanie w naszej obronie. Co istotne to typ czworonoga, który nie szczeka, kiedy nie zajdzie taka potrzeba.

   Mastify angielskie są pewne siebie i czujne. Ich wrodzona cierpliwość i delikatność sprawiają, że sprawdzą się w roli obrońców i najlepszych przyjaciół dzieci. Zważywszy na wysoki poziom Inteligencji i łagodne usposobienie psów ich szkolenie nie sprawia opiekunowi większych problemów. Nie zmienia to jednak faktu, że właściciele muszą być mocni psychicznie, spokojni, konsekwentni i pewni siebie, aby już na początku pokazać psu, kto jest szefem. Dobrze uspołecznione dogadują się z innymi psami.
Wady
Największe wady rasy odnoszą się do kwestii fizycznych. Opiekunowie często uskarżają się na nadmierne ślinienie psów, charczenie i głośne chrapanie.
    Mastify są psami dużymi, w związku z czym nie powinny być zamykane w małym mieszkaniu. „Wtłoczenie” psa do ciasnej przestrzeni będzie niekomfortowe nie tylko dla niego, ale także dla nas.

Zdrowie i pielęgnacja Mastifa angielskiego

    Mastify to bardzo duże psy, dlatego też istnieje ryzyko zachorowania na dysplazję.  Aby tego uniknąć należy karmić psy dwa lub trzy razy dziennie – zrezygnujmy z podawania jednego posiłku w ciągu dnia.
Najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi u rasy są: dysplazji stawów, choroba wieńcowa, skrętu żołądka, ektropia, PPM, hyperplasia pochwy, dysplazja łokcia. Niekiedy dochodzi do rozpoznania kardiomiopatii.
    Mastify angielskie są dość leniwe z natury, dlatego właściciele powinni zapewnić im wystarczającą ilość ćwiczeń fizycznych. Psy powinny zawsze pozostawać na smyczy w miejscach publicznych.

Długość życia  czworonogów wynosi około 10-12 lat. Pielęgnacja nie jest zbyt trudna. Pies posiada gładki, krótki i zwarty włos, który jest łatwy do utrzymania w czystości.

duży pies mastif angielski

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla psów wynosi 76 cm. Suki są mniejsze i mierzą zazwyczaj około 70 cm.

Waga: Typowy samiec może jednak ważyć 150-250 funtów (68-110 kg), zaś typowa suka: 120-200 funtów (54-91 kg).

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: brzoskwiniowe, srebrzyste, płowe lub ciemno pręgowane. Kufa, uszy i nos czarne. Czarne obwódki wokół oczu rozszerzają się ku górze.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie i mycia włosa za pomocą suchego szamponu.

Zdrowie: Najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi u rasy są: choroba wieńcowa, skręt żołądka, ektropia, PPM, hyperplasia pochwy, dysplazja łokcia. Niekiedy dochodzi do rozpoznania kardiomiopatii.

Rodzina: Psy są bardzo kochające i oddane swojej rodzinie. Uwielbiają towarzystwo dzieci. Większość psów nie przejawia skłonności do dominacji, co nie oznacza jednak, że właściciele mogą zaniedbać proces szkoleniowy. Konsekwentne prowadzenie to gwarancja sukcesu.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Użytkowość: pies stróżujący i obronny

Inne nazwy: english mastiff, mastiff, mastyf, dog angielski.

Ile kosztuje mastif angielski?

Średni koszt szczeniąt z rodowodem waha się od 4000 do 9000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2, numer wzorca 264. Nie podlega próbom pracy.

brytyjska rasa psow, charakter mastif, dolegliwości mastifa, historia mastifa angielskiego, historia molosów, ile żyje mastif, inne nazwy mastifa angielskiego, mastif, mastif angielski a dzieci, mastif angielski charakterystyka rasy, mastif angielski długość życia, mastif angielski dzieci, mastif angielski galeria, mastif angielski hodowle, mastif angielski opis rasy, mastif angielski rasa, mastif cena, mastif druga grupa fci, mastiff angielski, najwieksza psia rasa, pies do walki z kłusownikami, pies jednego pana, pies stróż i obrońca, psy molosy, psy na dzikiego zwierza, psy olbrzymy, rasy psów, szkolenie mastifa, umaszczenie mastifa angielskiego, użytkowość mastifa angielskiego, wady mastifa,pies mastif angielski,rasy psów mastif angielski, dog angielski, mastif angielski rasa psów, mastif angielski temperament, mastif angielski opinie, mastif angielski choroby, mastif angielski zdrowie, mastif angielski pielęgnacja, english mastiff, mastiff,mastify angielskie,mastif angielski informacje, mastif angielski umaszczenie,

Tagi artykułu: