Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Mastif koreański (MEE Kyun DOSA, DOSAGYEON)

Historia

     Mastif koreański, znany również jako MEE Kyun DOSA i DOSAGYEON, to największa rasa psa w Korei Południowej. Cechami typowymi dla rasy są mocno pomarszczone ciało i powolny chód.
     Mastif koreański został wyhodowany ok. 1800 roku w wyniku skrzyżowania azjatyckich i europejskich ras m.in. Tosa Inu i Dogue de Bordeaux. W późniejszym okresie do puli genetycznej dodano także Mastiffa angielskiego, Buldoga angielskiego i Mastiffa neapolitańskiego.

Wygląd

     Głowa psa jest duża i mocno pomarszczona; kufa szeroka w kształcie kwadratu. Nos czarny i szeroki. Miękkie szerokie zwieszone wzdłuż głowy. Oczy średniej wielkości, szeroko rozstawione i ciemne. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Krótka szyja pokryta luźną skórą tworzącą podgardle wydaje się bardzo krępa. Długie i muskularne ramiona są nachylone. Grzbiet szeroki i mocny. Lędźwie dobrze umięśnione. Szeroka klatka piersiowa głęboka i okrągła. Gruby i szeroki ogon ustawiony nieco poniżej górnej linii. W akcji ogon jest podniesiony nieco powyżej linii zadu. Gdy pies jest w spoczynku, ogon albo zwisa prosto, albo tworzy esowaty kształt.

     Mastif koreański (Dosa) ma krótki, jedwabisty i lśniący włos. Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: czekolada, mahoń i czerwień. Biała plama na piersi jest dopuszczalna.
Samce mierzą od 25,5 do 30 cali (64 - 76 cm) wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą 23,5 - 27 cali (59 - 68 cm). Waga psów oscyluje w granicach 160 - 185 funtów (72 - 84 kg). Suki ważą średnio 145 - 165 funtów (65 - 74 kg).

Temperament
      Mastif koreański jest łagodnym, wiernym i pełnym godności czworonogiem.  Dzięki wrodzonej inteligencji szkolenie nie przysparza właścicielom większych problemów. Dosa lubią być z ludźmi i są raczej przyjaźnie nastawione do obcych.  Mają średnie zapotrzebowanie na ruch; wymagają codziennej stymulacji psychoruchowej. Mogą być dość leniwe i ospałe. Psy w wieku szczenięcym nie powinny być nadmiernie obciążane, ponieważ ich kości dopiero się kształtują.

  Głównym celem szkolenie psa jest ustalenie pozycji w stadzie i ustalenie, kto jest samcem alfa. Jeżeli na samym początku nie  zaznaczymy swojego miejsca w hierarchii, możemy mieć problemy z wyegzekwowaniem posłuszeństwa w późniejszym wieku.
   O Dosa można powiedzieć, że jest łagodnym i dobrodusznym olbrzymem, który ma skłonności do „ładowania” się na kolana opiekuna. W związku z tym nie powinien raczej przebywać sam na sam z bardzo małymi dziećmi. Brak świadomości własnej siły nie wróży niczego dobrego.

Mastif koreański rasa psa z Korei

Mastif koreański źródło dosatosa.com


Problemy zdrowotne
   Typową przypadłością zdrowotną rasy jest cherry eye. Właściciele muszą pamiętać o przestrzeganiu diety i porcjowaniu posiłków (w wieku szczenięcym – dwa lub trzy małe posiłki w ciągu dnia). U tak dużej rasy często pojawiają się wzdęcia, zatem podejemy od 2 do 3 małych posiłków dziennie. Psy mogą również cierpieć z powodu dysplazji stawów biodrowych i genetycznych chorób oczu takich jak entropia.
Psy żyją średnio od 7do 12 lat.
Pielęgnacja
    Wymagane cotygodniowe szczotkowanie. Fałdy skórne powinny być regularnie pielęgnowane, przemywane płynami antybakteryjnymi i dobrze osuszane. Kąpiele przy użyciu szamponów antybakteryjnych średnio raz na miesiąc.

Koreańska rasa psa Mastif koreański

Pies Mastif koreański źródło dosatosa.com

Wysokość: Samce mierzą od 25,5 do 30 cali (64 - 76 cm) wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą 23,5 - 27 cali (59 - 68 cm).

Waga: Waga psów oscyluje w granicach 160 - 185 funtów (72 - 84 kg). Suki ważą średnio 145 - 165 funtów (65 - 74 kg).

Umaszczenie: Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: czekolada, mahoń i czerwień. Biała plama na piersi jest dopuszczalna.

Zdrowie: Typową przypadłością zdrowotną rasy jest cherry eye. Psy mogą również cierpieć z powodu dysplazji stawów biodrowych i genetycznych chorób oczu takich jak entropia .

Pielęgnacja: Wymagane cotygodniowe szczotkowanie.  Fałdy skórne powinny być regularnie pielęgnowane, przemywane płynami antybakteryjnymi i dobrze osuszane.

Rodzina: Koreański Mastif jest łagodnym, wiernym i pełnym godności czworonogiem.  Dosa lubią być z ludźmi. Łatwo poddają się szkoleniu. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch; wymagają codziennej stymulacji psychoruchowej. Mogą być dość leniwe i ospałe. O Dosa można powiedzieć, że jest łagodnym i dobrodusznym olbrzymem, który ma skłonności do „ładowania” się na kolana opiekuna. W związku z tym nie powinien raczej przebywać sam na sam z bardzo małymi dziećmi.

Rzadka rasa psa Mastif koreański

Mastif koreański źródło dosatosa.com

Pochodzenie: Korea

Użytkowość: pies obronny, stróż i przyjaciel rodziny

Inne nazwy: Korean Mastiff, Koreanian Mastiff, Dosa, Korean Dosa Mastiff

Cena szczeniąt to koszt od 5000 do 10000 Dolarów

dosa, dosa mastif koreański, dosa opis, dosagyeon, korean dosa mastiff, korean mastiff, koreanian mastiff, koreański dosa mastiff, koreański mastif, koreański mastiff, mastif, mastif koreanski, mastif koreański, mastif koreański cena, mastif koreański charakter, mastif koreański dosa, mastif koreański galeria, mastif koreański historia, mastif koreański informacje, mastif koreański o rasie, mastif koreański opinie, mastif koreański opis, mastif koreański opis rasy, mastif koreański pielęgnacja, mastif koreański pies, mastif koreański rasa psów, mastif koreański rodzina, mastif koreański temperament, mastif koreański waga, mastif koreański wygląd, mastif koreański zdjęcia, mastif koreański-dosa, mastiff koreański, mee kyun dosa, pies dosa, pies rasy mastif koreański, rasa nie uznana przez fci, rasa psa dosa, rasa psów, rasy psów mastif koreański, mastif koreański wzrost, mastif koreański pochodzenie, mastif koreański umaszczenie

Tagi artykułu: