Udostępnij ten artykuł.

Mastify (ang. mastiff)

Dla osoby, która nie jest wybitnym znawcą psów, mastif to mastif, o osoba ta kojarzy, o czym mowa. Pewnie każdy ma jakieś skojarzenia, bardziej lub mniej trafne. Duża głowa, obwisłe fałdy, potężne ciało – ogólnie pies przypominający trochę buldoga. Jednak nie tylko do tego ogranicza się pojęcie mastify – rasy tych psów są różne, a mastif to tylko nazwa stosowana do określenia pewnej grupy ras, które mają kilka charakterystycznych cech wspólnych. To bardzo ciekawy temat, o którym dokładniej będzie mowa w dalszej części artykułu.

To „coś”, co mają wszystkie rasy mastifów

Jak już zostało powiedziane, istnieje kilka cech, które odróżniają psy mastify od innych ras. Wszystkie one dotyczą przede wszystkim budowy ciała. To, co posiadają wszystkie mastify – rasy od najbardziej do najmniej znanych – to:

  • duża szerokość klatki piersiowej;
  • potężne łapy;
  • masywna głowa;
  • szeroki i krótki pysk.

Pierwotnie cechą wyróżniającą psy mastify było również płowe ubarwienie sierści. Jednak w wyniku licznych krzyżówek i rozwoju tej grupy psów w kierunku tworzenia coraz to nowych ras, cecha ta przestała mieć większe znaczenie i obecnie nie jest już jedną z tych, które pozwalają wyróżnić psy mastify na tle innych psów.     pies mastif, pies mastif, pies mastiff

psy mastify

mastify tybetańskie

Mastify – rasy ogólnie

Wszystkie rasy mastifów należą do grupy molosów w typie doga. Molosy to grupa psów o silnej budowie ciała, które wywodzą się od wspólnego przodka. W zależności od tego, do jakich typów zaliczamy mastify, rasy należą do odrębnych sekcji w grapach uznanych przez Międzynarodowy Związek Kynologiczny (FCI). O przynależności do poszczególnych typów decyduje przede wszystkim typowa budowa ciała oraz cechy, które są wspólne dla większej liczby różnych ras.

Mastify – rasy molosów w typie mastifa

Rasy te charakteryzują się krótką i gładką sierścią. Poza tym posiadają cechy charakterystyczne dla wszystkich mastifów. W klasyfikacji FCI te rasy mastifów należą do sekcji 2.1 grupy II. Do tej sekcji należą mastify:

mastif angielskijeden z największych psów świata, niezwykle potężny, o jasno brązowej sierści;

mastif brazylijski – charakteryzuje się brązowym lub białym marmurkowatym umaszczeniem i krótkimi kończynami;

mastify brazylijskie

mastify brazylijskie

mastif duński (broholmer) – przypomina raczej labradora niż mastifa, duży, o brązowej barwie sierści;

mastif japoński (tosa inu) – przywodzi na myśl skrzyżowanie „typowego” mastifa z labradorem;

mastify japoński (tosa inu)

mastify japońskie

mastif neapolitański – czarnego umaszczenia, o stosunkowo szczupłej budowie ciała i dużej, pomarszczonej głowie;

mastif włoski (cane corso) – charakteryzuje się lśniącą sierścią o jednolitym umaszczeniu, czarnym lub brązowym, i ciałem bez pofałdowania.

mastify neapolitańskie

mastify neapolitańskie

Mastify – rasy molosów w typie górskim

Od molosów w typie mastifa odróżniają się tym, że zamiast gładkiej sierści występuje u nich dłuższy włos. Ponieważ jest to cecha wyróżniająca pewną grupę mastifów, w klasyfikacji FCI zaliczono je do innej sekcji niż molosy w typie mastifa. Należą one do sekcji 2.2 w grupie II. Jej przedstawicielami są psy mastify:

mastif hiszpański – jego wygląd nie kojarzy się z mastifem, pies zaliczany do największych i najbardziej śliniących się ras świata, sierść o przeważającej rudobrązowej barwie;

mastif hiszpański

mastif hiszpański

mastif pirenejski – przypomina nieco bernardyna, ma gęstą, umiarkowanie grubą sierść zazwyczaj w kolorze białym zmieszanym z brązem;

mastif tybetański – pies o względnie krótkich łapach, długiej i puszystej sierści, przeważająco w ciemnym kolorze, z domieszką brązu na łapach i pysku.

mastif pirenejski

Mastify – rasy niezarejestrowane lub wymarłe

W historii ras psów co jakiś czas niektóre rasy wymierają, a inne nie zostają przyjęte do oficjalnej rasowej „pieskiej” społeczności FCI. Swój udział ma w tej historii również mastif. Rasy mastifów, choć dziś bardzo liczne, w przeszłości były jeszcze liczniejsze. Do ras, które z jednego z dwóch podanych wcześniej powodów nie zostały zaliczone do mastifów, należą mastify:

mastiff Abruzzese,

mastif alpejski;

mastif kubański (Dogo Cubano) wymarły pies z Kuby,

mastif amerykański;

mastif Gran mastín de Borínquen;

mastif koreański.

przedstawieciel mastifów mastif koreański

mastif koreański

Jak widzimy, w zależności od cech, które posiada nasz pies mastif, rodzaje, do których możemy go zaliczyć, układają się w dość skomplikowaną i złożoną klasyfikację. I choć każda rasa mastifa jest nieco inna, wszystkie mają cechy wspólne. Ten artykuł może być pomocny przede wszystkim tym, którzy zastanawiają się, jakiego mastifa wybrać i nie potrafią się odnaleźć w gąszczu ich ras i odmian.

Tagi artykułu: