Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Masz pchły w domu? Dowiedz się, jak się z nimi uporać!

Pchły występują w całej Europie i zaliczają do najpowszechniejszych pasożytów atakujących psy, koty i inne ssaki. Są to zewnętrzne pasożyty żywiące się krwią. Te malutkie bezskrzydłe owady mogą być źródłem wielu dolegliwości i poważnych problemów zdrowotnych. Pchły u psa pojawiają się dosyć często, zwłaszcza jeśli zwierzę często przybywa w publicznych miejscach i bawi się z innymi zwierzętami. Gdy pojawią się pchły w domu, należy wytoczyć skuteczną broń przeciw pasożytom.

 

Pchły są groźne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, gdyż mogą przenosić bakterie (Yersinia pestis, Rickettsia typhi, Rickettsia felis, Bartonella henselae). Z reguły inwazja pcheł kończy się uporczywymi ugryzieniami i świądem, ale zdarzają się przypadki, że pasożyty przenoszą choroby groźne dla życia (np. tyfus lub dur plamisty). Mocne pogryzienie przez pchły jest bardzo dokuczliwe. Pies wciąż się drapie i staje się nerwowy. Pchły mogą także pogryźć człowieka.

 

Niektóre zwierzęta mogą nawet nie zauważyć mikroskopijnych ranek wywołanych przez ugryzienia pcheł. U innych ugryzienia pcheł mogą wywołać świąd, rozległe zmiany na skórze, utratę włosów lub wrzody. Niektóre psy są bardzo wrażliwe na ślinę pcheł, u nich może się pojawić alergiczne pchle zapalenie skóry. Masowy atak pcheł może także doprowadzić do anemii.

Gdy zauważysz pchły w domu, nie bagatelizuj tego. Pchły rozmnażają się bardzo szybko. Z jednego niepozornego owada w ciągu 30 dni może powstać nawet 10 000 nowych młodych osobników. I tak jedna pchła w mieszkaniu może być źródłem prawdziwej plagi. Im bardziej zwleka się z odpchleniem psa, tym trudniej eliminuje się te owady.

pchła

Jak usunąć pchły z domu i ze zwierzaka , Jak chronić się przed pchłami w domu?

Najpopularniejszą metodą ochrony przed pchłami jest stosowanie preparatów przeciw tym owadom. Wiele szamponów dla psów zawiera substancje chroniące przed pchłami. W sklepie zoologicznych kupisz również preparaty owadobójcze występujące w postaci sprayów, kropli i obroży. Pchły rozmnażają się bez względu na porę roku. Wiosną i latem namnaża się najwięcej pcheł w środowisku zewnętrznym. Zima i jesień to idealny czas do rozmnażania się pcheł we wnętrzach. W ogrzewanych mieszkaniach panują idealne warunki do rozwoju pcheł. Szybkość rozwoju pasożytów zmienia się w zależności od warunków pogodowych. Najbardziej sprzyja im ciepło i wilgoć.

Jeśli chcesz ochronić swój dom przed pchłami to zwracaj uwagę na higienę psa i okresowo profilaktycznie stosuj środki przeciw pchłom. Zwłaszcza, gdy pies ma kontakt z większą grupą zwierząt lub przebywa za granicą. Warto także zadbać o czystość dywanów, mebli tapicerowanych, koców i innych przedmiotów, z którymi pies ma częsty kontakt. Pchły lubią się zagnieżdżać w miękkich, puszystych dywanach.

 

Pchły w mieszkaniu

Nawet najbardziej zadbany pies może przynieść do domu pchły. Czasami pchły są przynoszone przez zwierzęta gości. Bywa, że pchły przeskakują na zwierzaka na ulicy lub w środkach komunikacji miejskiej. Potrzeba dosłownie kilku sekund, by pchła przedostała się na twojego psa. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem pcheł jest uporczywe drapanie i lizanie się zwierzaka. Należy wtedy zrobić dokładny przegląd sierści. Pchła to brązowy, bocznie spłaszczony owad i można go dostrzec gołym okiem. Najtrudniej ją zauważyć na psie z długą, gęstą i ciemną sierścią. Jeśli pchły nie są widoczne, można stwierdzić ich obecność po odchodach. W tym celu należy mokrym papierem lub tkaniną wyczesywać sierść. Jeśli pchły są obecne, na materiale pozostaną czarno-czerwone ślady. Pchły możesz także zauważyć na dywanie, zasłonach lub meblach.

Jak już stwierdzisz obecność pchły w domu, zastosuj odpowiednią kurację. Pchły giną w wodzie, jednak zwykła kąpiel nie wystarczy, by pozbyć się ich na zawsze. Dlatego należy dodatkowo użyć środka przeciw pchłom. Rozprowadza się go na całym ciele psa, uważając, by płyn nie przedostał się do oczu, uszu i pyska. Należy pilnować, by pies nie zlizywał środka. Po kąpieli i zaaplikowaniu środka, martwe pchły należy dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem lub szczotką. Czynności te powinno się przeprowadzić kilkukrotnie, w zależności od ilości i uporczywości owadów.

Środek powinno się także zastosować na dywanach, meblach tapicerowanych i innych przedmiotach należących do psa. Z reguły większość pasożytów zostaje zabitych w ciągu kilkunastu godzin, ale kurację powinno się stosować przez następne kilka tygodni, w zależności od zaleceń podanych na etykiecie produktu. Środek powinno się chronić przed dziećmi.

ocet spirytusowy

Jak walczyć z pchłami w domu?

Po zastosowaniu kuracji u psa, należy pozbyć się pasożytów z domu. Należy dokładnie odkurzyć dywany, zasłony i meble. Następnie należy wyjąć z odkrzacza worek, najlepiej poza domem, dokładnie go zabezpieczyć i wyrzucić. Po odkurzeniu należy wyprać wszystkie koce, pościel, dywany, zasłony i przedmioty należące do psa. Następnie należy wszystko popryskać specjalnym środkiem przeciw owadom. Z reguły środki są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, należy jednak czytać etykiety produktów, gdyż zdarza się, że pomieszczenia należy opuścić na kilka lub kilkanaście godzin. Odpchlenie należy powtórzyć kilkukrotnie. Jak już raz pojawią się pchły w domu, należy być czujnym i regularnie sprawdzać zwierzaka.

Z pchłami można sobie także radzić domowymi sposobami. Pasożyty nie lubią zapachu octu, intensywnych naturalnych olejków eterycznych i herbaty. Jeżeli w twoim domu często pojawiają się pchły, warto od czasu do czasu spryskać podłogi, meble, wszelkie zakamarki i samego psa domowymi preparatami. Znakomicie działa woda z octem spirytusowym (proporcje 1:3). Jeżeli odstrasza cię zapach octu, użyj łagodniejszej mikstury, zrobionej z wody, cynamonu, cytryny i herbaty.

 

Pogryzienie przez pchły

Pchły pozostawiają po sobie skupiska ugryzień na pewnych obszarach skóry, z reguły na ogonie, kończynach, brzuchu i po bokach. Ukąszenie powoduje powstawanie swędzących bąbli lub grudek. Leczenie jest objawowe, a to znaczy, że jedyną metodą walki z pchłami jest zaaplikowanie środka przeciw pchłom. Popularne lekarstwa z reguły usuwają pasożyty, a także łagodzą objawy i działają kojąco. Powinno się zabezpieczyć psa przed drapaniem swędzących ranek. Drapanie śladów po ugryzieniach może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych lub ropnych.

Tagi artykułu: