Udostępnij ten artykuł.

Metody szkolenia psów stosowane przy tresurze psa.

Szkolenie psów winno odbywać się już na najwcześniejszym etapie życia. Szczenięta są o wiele bardziej spolegliwe i skłonne do posłuszeństwa właścicielowi, aniżeli starsze i bardziej niezależne osobniki. Tresura jest więc łatwiejsza i nastręcza o wiele mniej kłopotów.

Przed podjęciem właściwego treningu należy zapoznać się z kilkoma zasadami i regułami determinującymi szkolenie psów. Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że psy nie rozumieją ludzkiej mowy. Jeżeli chcemy nauczyć je danego polecenia, musimy pamiętać o regularnym powtarzaniu każdej sekwencji ćwiczeniowej. Tresura psa jest procesem ciągłym i trwa przez całe życie psa, toteż nie można zaprzestawać szkolenia i spocząć na laurach. Psy, podobnie jak ludzie, zapominają niektóre rzeczy, nawet jeśli były ćwiczone kilkadziesiąt razy.  

Charakter psa

Kolejną, ważną sprawą jest umiejętność wyczuwania nastrojów i aury zwierzęcia. Niektóre czworonogi są nieco bardziej pojętne i szybciej nudzą się podczas wykonywania ustalonych komend. W związku z tym lekcje nie powinny być zbyt długie i obfitować w dużą liczbę ćwiczeń. Najlepiej, aby treningi odbywały się codziennie i nie trwały dłużej niż kilkanaście minut. Aby nie rozpraszać uwagi zwierzęcia nie powinniśmy trenować w terenie- zawsze bowiem istnieje szansa, że pies się rozproszy i nie zechce nas słuchać.

Psy nie znają pojęcia moralności i nie mają wyrzutów sumienia z powodu nieprawidłowych zachowań. Nie możemy więc wymagać od zwierzęcia refleksji i próbować wzbudzić w nim poczucia winy. Najwłaściwszą reakcją na negatywne zachowania zwierzęcia jest odebranie mu części przywilejów i skarcenie przy pomocy wyższego tonu. Zwierzę nie rozumie słów, jednakże po intonacji może stwierdzić, czy właściciel je ruga, czy też chwali. Podążając tropem bezrefleksyjności zwierzęcych zachowań, należy wspomnieć również o braku logiki w ich poczynaniach. Wszelkie ludzkie zamysły nijak odnoszą się do umysłowości psa. Pies nie zna zasad etyki, logiki- kieruje się jedynie instynktem i przyrodzonymi zachowaniami.

Niezwykle istotną rzeczą podczas szkolenia naszego pupila jest zawiązanie z nim głębokiej więzi emocjonalnej, która znacznie usprawni proces ćwiczeniowy. Jeśli zwierzę będzie nam ufało, istnieje większa szansa, że nauka przebiegnie bezstresowo i bezboleśnie. Pierwsze efekty szkoleń winny być widoczne po kilku tygodniach regularnej i systematycznej nauki.

Nagradzanie psa

System nagród to niezwykle pożyteczny wynalazek, który jest stosowany przede wszystkim przez właścicieli szczeniaków. Wbrew obiegowej opinii nagradzanie nie odbywa się jedynie poprzez karmienie psa przysmakami. Niektóre zwierzęta bardziej cenią sobie wspólną zabawę z właścicielem, głaskanie albo drapanie za uchem. Właściciel musi więc orzec, która forma nagradzania jest najwłaściwsza i sprawia zwierzęciu największą przyjemność.

Psy zdecydowanie chętniej stosują się do komend, jeżeli wiedzą, że spotka ich za to sowita nagroda. Wiele osób krytykuje jednak właścicieli, którzy całą edukację zwierzęcia opierają na nagradzaniu go przysmakami. Swoją postawę motywują faktem, że psy mogą buntować się i nie wykonywać poleceń, jeżeli właściciel ich nie nagrodzi. Oczywiście, jest w tym sporo racji, jednakże przy zachowaniu umiaru i odpowiednim podejściu do zwierzęcia, nie musimy obawiać się, że metody szkolenia obrócą się w przyszłości przeciwko nam. Rezygnacja z nagród za wykonywanie poleceń powinna odbywać się etapowo. W żadnym wypadku nie należy odstawiać przysmaków z dnia na dzień.

Metody szkolenia psów - Metody pozytywne

Wśród hodowców panuje opinia, że większość ras psów zdecydowanie lepiej odnajduje się na szkoleniach, w trakcie których wykorzystywane są pozytywne metody treningowe. Pozytywne szkolenie psów opiera się na jednej, podstawowej zasadzie: właściciele nie karcą psów za przewinienia i nie krzyczą na nie- jedyną, dopuszczalną formą reprymendy jest odebranie przywilejów i odseparowanie się od zwierzęcia. Może się wydawać, że tego typu szkolenie jest nieefektywne i nie wykształtuje prawidłowych nawyków u zwierzęcia. W rzeczywistości jednak wiele ras psów źle radzi sobie z krytyką i w związku z tym nie może efektywnie ćwiczyć. Właściciel musi poznać charakter zwierzęcia i sam stwierdzić, jaka forma treningu będzie dla niego najwłaściwsza.

Nauka czystości psa

Nauka czystości psa jest jedną z podstawowych form szkolenia psów, która jest znana każdemu właścicielowi przygarniającemu szczeniaczka. Żaden, młody pies nie potrafi załatwiać się na dworze i dopiero długotrwałe nauki są w stanie uzmysłowić mu, że dom nie jest odpowiednim miejscem do realizowania swoich potrzeb fizjologicznych. Metody szkolenia mogą być różne- większość właścicieli po prostu stara się wyprowadzać psa o stałych porach i pozostawać na dworze do momentu, aż ten załatwi swoje potrzeby. Drugą metodą jest natychmiastowa reakcja na załatwienie się psa w przestrzeni mieszkalnej. Jeśli mamy możliwość, warto wziąć psa na ręce i wyprowadzić na dół. Jeśli tej możliwości nie mamy, możemy skorzystać z preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych. Po spryskaniu miejsca w którym załatwiło się zwierzę, nie ma możliwości aby ponownie odwiedziło te rejony.

Wraz z nauką czystości powinniśmy uczyć psa posłuszeństwa. Część czworonogów posiada bardzo silny instynkt dominacji i nie chce podporządkować się woli właścicieli. Na pierwszym etapie nie można spuszczać psa ze smyczy i pozwalać mu na samodzielne wędrówki. Jeśli przywołujemy psa, a ten nie reaguje na nasz głos, powinniśmy lekko pociągnąć smycz. W żadnym wypadku nie należy samemu podchodzić do psa i zmuszać go do przyjścia do nas.  

Tagi artykułu: