Udostępnij ten artykuł.

Miejskie fontanny i czworonogi

     Wiesław Rozbicki z warszawskiego Sanepidu twierdzi, że fontanny to element dekoracji miast i nie są przeznaczone do kąpieli. W fontannie namnażają się drobnoustroje, bakterie salmonelli, grzyby, jaja pasożytów odzwierzęcych. Im jest cieplej, tym więcej bakterii. Kąpiel w fontannie może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

    W oficjalnym komunikacie prasowym wystosowanym przez władze miasta Jeleniej Góry w lipcu ubiegłego roku czytamy, że wystarczyło kilka zdecydowanie cieplejszych dni, żeby [fontanna – dop. red.] popadła w stan oblężenia. I dzieci, i ich rodzice, bez względu na to, co wypisują internauci, wylegli tłumnie w to miejsce. Jedni odpoczywali w cieniu, inni zerkali na swoje dzieci, chlapiące się bezpiecznie w strugach wody (...) w jeleniogórskiej fontannie często chlapią się także zwierzęta, wieczorami myją się bezdomni. – to mówi samo za siebie.

    Z przeprowadzonych badań wody wynika, że występują tam bakterie wskaźnikowe w tym bakterie grupy coli. Są też bakterie gronkowca. Do wody w fontannach dodawane są liczne środki chemiczne, które mają na celu jej zmiękczenie oraz odgrzybienie powierzchni fontanny i ograniczenie korozji instalacji hydraulicznej. Nawet po wypiciu niewielkiej ilości wody możemy zachorować na choroby skóry, oczu czy przewodu pokarmowego. To samo dotyczy również psów. Pomijając względy higieniczne i epidemiologiczne, nie sposób zapomnieć o bardziej przyziemnych problemach, np. zatykaniu dysz przez sierść czworonogów. Skoro woda w fontannach może być szkodliwa dla zwierząt, to tym bardziej przestrzegamy ludzi, aby nie schładzali się w nich w upalne dni!

Parki dla psów w Warszawie Pies kapiacy się w fontannie

  Oczywiście decyzja o kąpieli należy wyłącznie do właściciela psa. Jeżeli jednak mamy wątpliwości i nie do końca wierzymy, że woda zawiera groźne środki chemiczne oraz jest siedliskiem wielu bakterii zagrażających zdrowiu, zachęcamy do zapoznania się z raportami Sanepidu.

czworonogi w fontannie, czy pies może się kapać w miejskiej fontannie, czy pies może się kąpać w fontannie, fontanna i pies, fontanny i czworonogi, fontanny i psy, fontanny i pupile, kąpiel psa w fontannie, kąpiel w fontannie psa, miejskie fontanny i czworonogi, miejskie fontanny i psy, pies i fontanna, pies i lato, pies kapiący się w fontannie, pies w fontannie, problem kapiących się psów w miejskich fontannach, psy kapiące się w fontannie, psy w kąpieli, pupile w fontannie, woda w fontannach i kapiące się w niej psy

Tagi artykułu: