Udostępnij ten artykuł.

Miniaturki psów

Miniaturki psów, a właściwie psy ras małych i bardzo małych, są w Polsce niezwykle popularne – szczególnie wśród kobiet i rodzin z małymi dziećmi. Co sprawia, że psy miniaturki są tak chętnie przyjmowane pod dachy naszych domów? Czy pieski miniaturki rzeczywiście są tak słodkie, jak wyglądają?

Pieski małe i ich rasy

Zanim przejdziemy do dokładnego opisu psów ras małych i bardzo małych, wypiszmy wszystkie rasy, które przynależą do tego grona:

Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua, Italian Greyhound, Japanese Chin, Maltese, Miniature Pinscher, Norfolk Terrier, Papillon, Shih Tzu, Silky Terrier, Toy Fox Terrier, Yorkshire Terrier, Affenpinscher, Miniature American Eskimo Dog, Standard American Eskimo Dog, Toy American Eskimo Dog, Australian Terrier, Basenji, Beagle, Bedlington Terrier, Bichon Frise, Border Terrier, Boston Terrier, Brussels Griffon, Cairn Terrier, Cardigan Welsh Corgi, Chinese Crested, Cocker Spaniel, Dachshund, Dandie Dinmont Terrier, English Cocker Spaniel, English Toy Spaniel, French Bulldog, Glen of Imaal Terrier, Havanese, Jack Russell Terrier, Lakeland Terrier, Lhasa Apso, Lowchen, Toy Manchester Terrier, Miniature Bull Terrier, Miniature Poodle, Miniature Schnauzer, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Pekingese, Pembroke Welsh Corgi, Petit Basset Griffon Vendeen, Pomeranian, Pug, Puli, Schipperke, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Shetland Sheepdog, Shiba Inu, Skye Terrier, Smooth Fox Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier, Toy  Poodle, Welsh Terrier, West Highland White Terrier, Wire Fox Fox Terrier

Maltańczyki
Maltańczyki to typowi przedstawiciele grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Są bardzo otwarte, wierne i posłuszne swoim właścicielom. Nie sprawiają problemów wychowawczych, w związku, z czym doskonale nadają się dla początkujących psiarzy.

Czworonóg dobrze dogaduje się z innymi psami, a nawet kotami. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że te małe pieski nie znoszą samotności i każda rozłąka z właścicielem jest dla nich koszmarem. Zabawa ze zwierzętami rekompensuje im przebywanie z dala od pana.
Psy wyróżniają się z tłumu. Mają prosty, długi i biały płaszcz, który stanowi ich największy atut. Odpowiednio wypielęgnowany pies jest prawdziwą ozdobą dla właściciela. Utrzymanie zdrowego i lśniącego włosa wymaga jednak wiele pracy. Należy, bowiem pamiętać o regularnych kąpielach, przecieraniu pyska oraz czesaniu włosa. Długi włos przejawia, bowiem tendencje do plątania i kołtunienia.

Jeżeli nie zależy nam na uroczym piesku o wyglądzie maskotki, możemy zdecydować się na zakup Bostońskiego Terriera. Boston Terrier jest zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji i nie wymaga codziennego szczotkowania. Charakter Boston Terriera odpowiada właściwie charakterowi Maltańczyka. Jedyną cechą różnicującą te dwie rasy jest wysoki stopień energii u Bostończyka. Pies pozostawiony sam sobie może zacząć demolować dom. Jeżeli chcemy temu zapobiec, koniecznie dostarczmy psu zabawki i organizujmy wspólne gry. Pieski uwielbiają bawić się z właścicielami.

Pugi, czyli popularne Mopsy, są wspaniałymi towarzyszami życia dla osób, które wolą posiedzieć w domu niż biegać z psem po parku. Ich mały, pomarszczony pysk, krótkie nogi i charyzmatyczna osobowość sprawiają, że ​​potrafią nas zarówno rozśmieszyć, jak i wesprzeć w trudnych chwilach. Mopsy nie sprawiają zazwyczaj większych problemów. Mają natomiast tendencje do chrapania i sapania, co jest szczególnie uciążliwe dla właścicieli, którzy zdecydowali się wprowadzić zwierzęta do sypialni.

Pieski miniaturki

Wyliczanie kolejnych ras psów małych wydaje się niepotrzebne, zważywszy na głębokie podobieństwa, jakie pomiędzy nimi zachodzą. Aby zatem uprościć sprawę i przekazać wszystkie, postaramy się przekazać wszystkie, najważniejsze informacje w pigułce.

Miniaturki psów - podstawowe informacje

Wymiary. Psy ras małych i bardzo małych nie powinny mierzyć więcej niż 16 cali i ważyć więcej niż 22 funty. Niektóre rasy wychodzą zupełnie poza skalę. Najlepszym tego przykładem jest uwielbiany przez gwiazdy Chihuahua. Jego wysokość w kłębie waha się w granicach od 6-10 cali, zaś waga dochodzi zaledwie do 6-8 funtów. To niepisany rekord świata!
Podobną budową i kształtami mogą pochwalić się „psy sarenki”, czyli miniaturowe Ratlerki. Czworonogi, pomimo swojego mikrego wzrostu, są bardzo bojowe i waleczne. Jeżeli widzą obcego, zbliżającego się do ich terytorium, natychmiast rzucają się do ataku.

Posłuszeństwo. Wszystkie małe rasy są podatne na szkolenie, jednak niektóre uczą się komend dużo szybciej niż inne. Przykładem psa niezwykle lotnego i inteligentnego jest Maltańczyk. Za dość nieposłuszne czworonogi uchodzą zaś Terriery i Pudle.

Mały piesek Chihuahua

Utrzymanie i pielęgnacja psa. Koszty utrzymania psów ras małych nie są tak niskie, jak mogłoby się wydawać. Wprawdzie miniaturki psów jedzą o wiele mniej karmy niż psy ras dużych, ale mają za to duże wymagania pielęgnacyjne. Niektóre rasy są ponadto bardzo chorowite - wizyty lekarskie generują bardzo duże koszta.
Jeżeli nie chcemy poświęcać pielęgnacji psa zbyt dużo uwagi, możemy zdecydować się na zakup psa krótkowłosego, bądź regularnie przycinać włos u psa długowłosego. W przypadku psów długowłosych konieczne są jednak regularne wizyty w salonie fryzjerskim.

Miniaturki psów i dzieci. Większość psów ras małych świetnie odnajduje się w rodzinach z małymi dziećmi. Zdecydowanie zalecane jest, aby wychowywały się w rodzinie od samego początku. Szczeniaki szybko przyzwyczajają się do dzieci i nowych warunków. Faktem jest jednak, że każde dziecko, które drażni psa może zostać przezeń ugryzione. Jeżeli nie chcemy, aby w naszym domu miały miejsce konfliktowe sytuacje, koniecznie nauczmy dziecko zasad prawidłowego obchodzenia się ze zwierzęciem.

Tagi artykułu: