Udostępnij ten artykuł.

Mity na temat Canaan dog

Rzadkie rasy psów zyskują obecnie na popularności, głównie ze względu na swoja oryginalność. Jeszcze większe zainteresowanie budzą rasy uznawane za pierwotne, ponieważ ludzi fascynuje ich bliskie podobieństwo z pierwotnymi przodkami psów. Jeśli interesujesz się rzadkimi rasami psów, konieczne przeczytaj wszystko na temat – Canaan dog mity. Jeszcze dziś sprawdź, czym charakteryzuje się pies Canaan dog.

Pies Canaan dog – Czy te psy żyją wyłącznie w stanie dzikim, czy może są uznaną rasą?

Omawiana rasa pochodzi z Izraela, jako jedyna rasa wyhodowana na terenie tego kraju. Canaan Dog jest też nazywany psem kananejskim, a jego oryginalna hebrajska nazwa to Kelev K'naani. Psy kananejskie żyją na półdziko, bo samodzielnie, jednak w bliskości ludzi. Rasa ta jest jednak uznana w hodowli i ma wzorzec FCI (Federacja Kynologiczna) nr 273, opublikowany aktualnie 28.11.1985 r. Zgodnie z tym wzorcem, w kwestii użytkowości są to psy stróżujące i obronne, hodowane też jako rasa wystawowa i do towarzystwa. Wedle klasyfikacji FCI, Canaan dogi zalicza się do grupy V Szpice i psy ras pierwotnych i sekcji 6. Psy ras pierwotnych. Psy te nie podlegają próbom pracy.

Mity na temat Canaan dog


Czy Canaan Dog jako dzika rasa psa nie może normalnie żyć w niewoli?

To faktycznie psy do dzisiaj żyjące w stanie dzikim i półdzikim. Jednak nie jest prawdą, że nie mogą żyć jak normalny pies domowy. Psy tej rasy od samego początku żyły bowiem blisko Beduinów i jeśli trzeba, służyły im swoją pracą. Jeśli zostaną przygarnięte przez ludzi, całkiem się wtedy oswajają i są przy tym bardzo wierne i mocno związane ze swoim właścicielem i rodziną. W niezobowiązującym świecie Beduinów psy te mieszkają ze swoimi właścicielami i w domu i na ulicy i w najbliższym otoczeniu. Psy trzyma się tam od wieków nader swobodnie. Dlatego w Europie . Canaan Dogi mogą bez problemu mieszkać w domu, bardzo blisko swoich ludzi.

mity na temat canaan dog (rasy psa)


Pies Canaan dog – Skąd w ogóle wzięły się te psy?

Psy Canaan dog wywodzą się od półdzikich psów zwanych „pariasami”, podobnie indyjskie psy pariasy, australijski Dingo, Śpiewający pies z Nowej Gwinei, czy Pies z Karoliny Południowej. Jest to bardzo stara, wręcz starożytna rasa, wyhodowana na terenie Palestyny i obecnego Izraela. Psy te powstały dzięki krzyżowaniu różnych półdzikich, bezpańskich psów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Stara izraelska legenda podaje, że pies Canaan siedział ponoć na tronie Izebel, żony izraelskiego króla Achaba. Do Europy psy te dotarły dopiero w latach 30. XX w. Wtedy też zaczęto ich selektywną, celową hodowlę, w czym zasłynęła Rudolfina Menzel. Szukano wtedy ras psów europejskich, które mogłyby pomagać wojskom europejskim na pustynnych terenach obecnego Izraela. Jednak psy te okazały się niedostosowane do terenów pustynnych. Rudolfina Menzel postanowiła więc wypróbować psy miejscowe z terenów ówczesnej Palestyny. Wybierała najlepsze osobniki i zaczęła ich selektywną hodowlę. Dzięki niej Canaan dogi zaczęto używać w wojsku, m.in. do roznoszenia korespondencji i w ratownictwie. Rudolfina Menzel stworzyła też pierwszy wzorzec tej rasy, którą FCI uznała jednak dopiero w 1964 r., po jej śmierci.


Canaan dog mity – Czy Canaan dogiem jest każdy kundel z terenu Izraela?

To często powielana nieprawda. Czworonogi te od samego powstania żyją półdziko na obrzeżach miast i wsi. Normalnie nigdy ich całkowicie nie udamawiano, bo nie było takiej potrzeby. Psy te korzystały jednak z bliskości człowieka i były przez niego czasem zatrudniane do pewnych prac, w razie konieczności (np. do stróżowania). Od jakiegoś czasu psy te zarejestrowano jednak jako oficjalną rasę i prowadzi się jej hodowlę. Psy te nadal żyją też jednak w stanie dzikim na izraelskiej pustyni Negew, jak przed wiekami. Nie każdy bezpański pies z tamtych terenów może być mimo to uznany za Canaan dog. Takiego psa należy najpierw odłowić w określonym miejscu na pustynii, a potem musi od przejść oględziny ekspertów i kynologów i dopiero oni mogą uznać go za psa tej rasy.


Czy psy te są podobne do wilka?

Canaan dog to pies parias, a więc ma pierwotną budowę/pokrój w typie np. australijskiego psa Dingo, czy psów pariasów z Indii. Nie jest więc całkiem podobny do wilków. Jego budowa jest jednak mocna, harmonijna i wpisana w kwadrat. Ważnym parametrem jest tu wysokość w kłębie, która u Kananejczyków ma być w granicach 50-60 cm, przy masie ciała 18-25 kg. Ponadto, samce są przy tym znacznie większe i masywniejsze od suk. Jako zwierzęta żyjące w naturze na pół dziko, Canaan dogi odznaczają się też ogólnie bardzo dobrym zdrowiem i kondycją.


Jakie formy sierści i umaszczenia są typowe dla tej rasy?

Włos okrywowy u Canaan dogów jest krótki do średniego, a do tego prosty, gęsty, twardy i szorstki. Podszerstek też jest obfity, a także zwarty i przylegający. Sierść na szyi u samców tworzy tzw. kryzę. Maść u Canaan dog powinna mieś kolor od piaskowego do rudobrązowego, rzadziej biały, czarny lub cętkowany. Może też występować symetryczna maska. Białe znaczenia i czarna maska dopuszcza się u wszystkich maści. Niedopuszczalna jest natomiast maść szara, czarna podpalana, trójkolorowa, lub pręgowana. Najbardziej pożądane są kolory: pustynny piaskowy, rudy, złoty, kremowy.


Czy Canaan dog jest bardzo szybkim psem?

Psy rasy Canaan dog mają chody zwinne, lekkie i szybkie. Ich kłus jest energiczny i cechuje je duży wigor. W ocenie takiego psa na ringu, poprawność ruchu ma istotne znaczenie. Dzięki, temu, że powstały w trudnych warunkach pustynnych, psy kananejskie są też bardzo wytrzymałe. Mogą pokonywać kłusem nawet bardzo długie dystanse. Nie są jednak tak szybkie, jak np. harty. W warunkach europejskich, mroźnych zim mogą też nie być tak wydajnie sprawne.


Pies Canaan dog – Czy usposobienie i temperament u Canaan dog ma cechy dzikości?

Psy tej rasy są czujne, odważne, sprytne i szybko reagujące, a przy tym nieufne do obcych. Ponieważ Kananejczyki są pierwotnie półdzikimi psami pariasami, mają dużą dozę niezależności i samodzielności. Mimo to osobniki hodowane przez ludzi nie są wcale dzikie. Stają się bardzo wierne i oddane, posłuszne i bardzo łatwo uczące się. Mimo że wykorzystuje się je jako psy stróżujące i obronne, wobec ludzi nie są bez powodu agresywne. Czujnie bronią obejścia i rodziny wobec obcych. Psy te można wykorzystywać także do różnych innych prac lub psich sportów (np. w agility). Współczesne Canaany mają też silny instynkt łowiecki, który należy mieć pod kontrolą, by niedopilnowane nie kłusowały. Co ciekawe, niemal wcale nie uszkadzają sobie opuszek łap, dzięki ich dużej twardości.


Czy psy Canaan dog są zbyt agresywne lub bojaźliwe?

Psy tej rasy nie są ani agresywne, ani bojaźliwe. To psy zrównoważone, agresję wykazujące jedynie wtedy, gdy trzeba, a więc w obronie, czy stróżując wobec obcych. Specjaliści behawioryści psy rasy Canaan Dog zaliczają ponadto do zwierząt mających najwyżej rozwinięte zachowania społeczne. Psy te musiały od zawsze radzić sobie same i stawiać czoła przeciwnościom. Dlatego mogą wchodzić w potyczki z innymi psami, ale tylko w obronie terytorium i w okresie godowym. Nie wchodzą w bójki bez potrzeby. Beduini od samego początku likwidowali osobniki wykazujące agresję, czy bojaźliwość. Dbali o to, by psy nie stanowiły potencjalnego zagrożenia dla ich dzieci i mieszkańców wsi, za to dzielnie i odważnie ich broniły. Canaan Dogi nie są bojaźliwe, lecz niedowierzające/nieufne wobec obcych, czego nie należy mylić. Kananejczyki wymagają socjalizacji. Psów tych nie wolno jednak karać, do czegokolwiek zmuszać i zamykać w domu bez sporej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Trzeba je socjalizować w miejscach zaludnionych.


Canaan dog mity – Czy skoro to rasa prymitywna, to psy te są niedorozwinięte, mało inteligentne i nie dają się szkolić?

To faktycznie rasa określana jako prymitywna, ale tylko w znaczeniu „psy pariasy”. Oznacza to, że jest to rasa jedna z pierwszych udomowionych, bardzo stara i zbliżona przez to do dzikich przodków psów. Psy te są również prarodzicami wielu ras współczesnych. Określenie „rasa prymitywna” nie oznacza natomiast mniejszej inteligencji, czy nadmiernej dzikości. Są to psy niezwykle oddane, wierne i posłuszne, a do tego inteligentne, więc uczą się bez problemu.
Canaan dog mity – Czy Canaan dogi nie tolerują innych zwierząt w domu? Kananejczyki tolerują i na dodatek mogą bez problemu żyć w pełni spokojnie z kotami, czy innymi zwierzętami domowymi. Jednak na ulicy władcza się u nich normalny psi instynkt i jak każdy pies, chcą wtedy gonić obcego kota. W czasie cieczki będą też normalnie agresywne wobec konkurentów.


Czy rasa ta nie wymaga żadnej pielęgnacji, skoro to psy pariasy?

Canaan dog to pierwotnie pies półdziki, a więc niekapryśny, wytrzymały i potrafiący dostosować się do każdych warunków. Będzie więc dobrze czuł się żyjąc w mieszkaniu, jak i na wsi. Wymaga jednak pewnej pielęgnacji i długich spacerów z obfitym ruchem i ćwiczeniami (dlatego dobrze sprawdza się np. w agility). Ich pielęgnacja może być jednak tylko minimalna, ponieważ są naturalnie bardzo czyste (ich sierść ma tendencje do samooczyszczania się). Canaan dogi linieją jak większość psów, przy zmianie pór roku i wtedy trzeba je częściej szczotkować. Ich krótka sierść nie jest jednak uciążliwa. Psy te mają ponadto dobre zdrowie i są wytrzymałe. Jako psy pariasy nie są podatne na choroby, jak inne rasy. Dożywają średnio do ok. 15 lat.
 

Tagi artykułu: