Udostępnij ten artykuł.

Mój kochany pies

Każdy właściciel pragnie dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze.

Miłośnicy psów prześcigają się w pomysłach i starają się zapewnić psom jak najlepsze warunki rozwoju. Nierzadko ich koncepcje wychodzą daleko poza granice zdrowego rozsądku i wprost rażą bezmyślnością i brakiem logicznego myślenia u właściciela. W Internecie możemy znaleźć masę zdjęć psów, które mają pomalowane pazury czy też zafarbowaną sierść. Jeszcze inne ubrane są we wdzianka, które krępują ruchy, bądź tamują dopływ świeżego powietrza. Najsmutniejszy w tym wszystkim jest fakt, że wiele osób nie widzi w tych praktykach niczego złego i chętnie podejmuje podobne działania. Granice absurdu wciąż pozostają nieustalone.

Miłość do zwierzęcia stanowi zbiór pomniejszych czynników i jest wypadkową podejścia właściciela do opieki nad nim. Samo przywiązanie i mówienie Mój kochany pies do psa nie jest wystarczającym motywatorem do nazwania człowieka właścicielem. Właściciel powinien pielęgnować zwierzę, kontrolować jego stan zdrowia, spełniać wszystkie potrzeby zarówno psychiczne jak i fizyczne, pilnować odpowiedniej diety i spędzać z nim dużo czasu. Opieka nad pupilem nie jest sprawą prostą, jednakże zawsze przynosi właścicielowi oczekiwaną satysfakcję. Pies jest od nas całkowicie uzależniony, w związku, z czym musimy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas ciąży. W żadnym wypadku nie możemy oddać pupila, kiedy się nim znudzimy czy też stwierdzimy, że nie stać nas na jego leczenie. Utrzymanie psa jest kwestią ruchomą; pupil choruje z równą częstotliwością, co człowiek, zaś jego leczenie zawsze jest odpłatne.

Mój kochany pies owczarek niemiecki Max

Mój kochany pies owczarek niemiecki Max

Psiarze w Internecie

Zafiksowani miłośnicy psów często dzielą się swoimi spostrzeżeniami na forach internetowych i w gazetach branżowych. Tematy wychowania, szkolenia, żywienia i pielęgnacji psów są niezwykle modne i często poruszane. Właściciele prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów na ujarzmianie dzikich zapędów zwierząt i wymieniają poglądy na temat metod szkoleniowych. Internet daje nam dużo możliwości i pozwala na rzetelną rewizję naszych poglądów dotyczących wychowania zwierzęcia. Początkujący właściciele mogą przynajmniej pobieżnie zapoznać się ze specyfiką rasy i zorientować się w kosztach utrzymania pupila. Niektóre serwisy zamieszczają również porady odnośnie doboru najodpowiedniejszej dla nas rasy. Nie wszystkie psy mogą bowiem przebywać w miastach czy też radzić sobie z długimi okresami samotności.

Zabawki dla psów

W sklepach zoologicznych znajdziemy masę akcesoriów i zabawek, które nie tylko umilają życie naszego pupila, ale również poprawiają jego kondycję fizyczną i wywołują falę entuzjazmu. Każdy pies powinien posiadać swoje własne zabawki, które służą do wspólnej zabawy z właścicielem, ale także umilają czas, kiedy właściciel jest w pracy. Zdecydowanie niezbędnym przyborem dla psa jest piłka, która może być wykorzystywana w czasie spacerów, ale także do zabawy w domu. Psy bardzo cenią sobie zabawki wykonane z kauczuku, gdyż można je gryźć i dowolnie modelować. Niektóre z nich są nasączone specjalnymi ekstraktami i aromatami, które dodatkowo skłaniają psa do energicznego gryzienia i zabawy. Psy lubują się również w gryzieniu zabawek posiadających wypustki i zakończenia. Im ciekawszy i bardziej zagmatwany kształt tym większe prawdopodobieństwo, że zwierzę pokocha zabawkę. W ofercie sklepów znajdują się również zabawki spełniające dwojakie funkcje: rozrywkowe i zdrowotne. Ich szczególne właściwości polegają na tym, że usuwają kamień nazębny i przyjemnie masują dziąsła a to wszystko dzieje się w trakcie zabawy.

Mój kochany pies Bary

Mój kochany pies Bary

Jeżeli mój kochany pies uwielbia zabawy wodne warto zaopatrzyć się w specjalne bojki, które unoszą się nad powierzchnią wody i kuszą psa intensywnymi kolorami. Jeżeli chcemy pobawić się ze zwierzęciem na pewnym gruncie warto zastanowić się nad kupnem psiego aportera. Zabawka posiada specjalną, długą linkę, dzięki czemu możemy kontrolować wyrzut i bawić się ze zwierzęciem w wyszarpywanie zdobyczy.

Powyższe propozycje stanowią zaledwie część znamienitego asortymentu zabawkarskiego dostępnego w każdym sklepie zoologicznym. Nie poprzestaniemy jednak na prezentacji zabawek; miłość do zwierzęcia może objawiać się i być okazywana na jeszcze inne sposoby.

Pielęgnacja psa

Rozsądny właściciel pamięta również o regularnych wizytach u groomera i weterynarza. Większa część psów wymaga regularnego przystrzygania sierści i jej trymowania. Przycinanie pazurów, czyszczenie uszu i oczu może odbywać się w zaciszu domowym; do tego celu używamy specjalistycznych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych.

 Kochający właściciele nie mogą zapominać, że najważniejszym czynnikiem determinującym utrwalenie związku uczuciowego pana i psa jest wspólnie spędzany czas. Jeżeli tylko mamy możliwość warto wybrać się na wspólną przejażdżkę rowerem czy też spacer po lesie. Na co dzień nie mamy zazwyczaj czasu na wielogodzinne zabawy ze zwierzęciem; okolicznościowe wypady z całą pewnością posłużą zarówno nam jak i pieskowi.

Dieta

Miłość do zwierzęcia jest również mocno manifestowana poprzez podawanie wartościowych pokarmów i dbałość o kondycję fizyczną i zdrowotną. Wielu właścicieli zaniedbuje swoje zwierzęta, bądź podaje karmę o niesprawdzonym pochodzeniu. Zła dieta często staje się przyczyną otyłości u zwierząt, która prowadzi do powstawania wielu różnych, groźnych chorób.

Korzyści płynące z posiadania psa

Odchodząc od powinności właściciela względem zwierzęcia, przyjrzyjmy się korzyściom, jakie płyną z posiadania psa. Zwierzę potrafi pokochać człowieka w sposób bezwarunkowy i odpłacić mu się za każdy, najmniejszy nawet gest sympatii. Psy są niezwykle wierne, lojalne i bardzo uczuciowe. Nie bez kozery wiele osób twierdzi, że są ich najlepszymi przyjaciółmi i jeszcze nigdy nie zdołały zawieść zaufania.

Tagi artykułu: