Udostępnij ten artykuł.

Mój pies gryzie ściany - czy to normalne?

Psy wiedzą, jak sprawić, by ich właściciele się nie nudzili. Jak nie chorują, to na przykład gryzą ściany. Problem dotyczy nie tylko szczeniaków, ale także dorosłych psów. W sieci znajduje się wiele pytań w stylu „Mój pies gryzie ściany – pomóżcie!”. Zatem pomagamy i wyjaśniamy, jakie są przyczyny tego, że niektóre psy uwielbiają takie smakołyki jak tynki i farby. Najtrudniejsze jest to, że pies z reguły wie, że nie powinien niszczyć ścian (gdyż spotyka się z naganą ze strony właściciela), dlatego czyni to, gdy jest sam i nikt nie ma nad nim kontroli. Teoretycznie można by rozwiązać problem, odizolowując psa od pomieszczeń, które może zniszczyć. Lepiej jednak ustalić przyczyny takiego nienaturalnego zachowania.

 

Mój pies gryzie ściany – czy jest głodny?

Specjaliści podkreślają, że istnieje co najmniej kilka powodów, dla których pies gryzie i liże ściany. Pierwszą przyczyną może być niedobór wapnia i minerałów. Wiele rodzajów tynków produkowanych jest na bazie mieszanek naturalnych kruszyw zawierających minerały. Pies to wyczuwa i po prostu stara się dostać do źródła tych składników. Sprawdź, czy brak minerałów i wapnia to prawdziwa przyczyna gryzienia ścian. Kup w sklepie zoologicznym tabletki z witaminami dla psów. Bogactwem wapnia jest także skorupka jajka – możesz ją zmielić w młynku do kawy i dodawać do posiłków. Efekty mogą być widoczne dopiero po około 7-10 dniach. Jeżeli psu rzeczywiście brakowało składników mineralnych, przestanie wygryzać tynk.

pies gryzie ścinę

Mój pies gryzie ściany – czy jest zbyt pobudzony?

Drugą przyczyną gryzienia ścian może być nadmiar energii. Możliwe, że bardzo ruchliwy i energiczny pies zbyt często zostaje w domu, a przez to zwyczajnie się nudzi. Nie mając nic do robienia, zaczyna drapać meble, podłogi i ściany. Żeby temu przeciwdziałać, staraj się często zabierać psa na dłuższe spacery, a w domu podsuwać różne zabawki do gryzienia. W ten sposób pies spożytkuje swoją energię. Staraj się kupować gadżety odpowiednie dla psów – piłki, gumowe zabawki. Nie zostawiaj go zbyt długo samego.

 

Mój pies gryzie ściany – czy czegoś się boi?

Trzecią przyczyna gryzienia ścian może być niepokój psa i strach. Niektóre psy (zwłaszcza ze schronisk) cierpią na lęk separacyjny. Gdy zostają same, zaczynają być nerwowe. Pamiętaj, że pies z natury jest zwierzęciem stadnym. Najlepiej czuje się w obecności innych psów, zwierząt lub ludzi. Nie skazuj go na zbyt długą samotność, pies wtedy cierpi i zaczyna wariować.

 

Właściciele różnie sobie radzą z lękiem separacyjnym. Niektórzy wolą po prostu poczekać aż lęk minie (co nie zawsze następuje). Inni udają się do specjalisty – behawiorysty lub tresera psów, który podpowiada, jak pracować ze zwierzęciem, by ograniczać jego niepokój. Pies musi się przyzwyczaić, że czasem musi zostawać sam na kilka lub kilkanaście godzin. Zanim przestanie obgryzać ściany, można poszukać dla niego bezpieczne miejsce, na przykład łazienkę lub klatkę, w których ciężej będzie coś zniszczyć.

 

Co zrobić, gdy mój pies wciąż gryzie ściany?

Zakładając, że pies jest zdrowy i dobrze odżywiony, a wciąż gryzie te ściany, podejrzewamy, że zwierzak potrzebuje solidnej tresury i nauki poprawnego zachowania. Być może chce zwrócić na siebie uwagę albo nie wie, że gryzienie ścian nie jest pożądanym zachowaniem. Z reguły nie jest tak, że pies gryzie tylko ściany, ale również kanapy, krzesła, meble, firany, buty czy zabawki dzieci. Jest to typowe zachowanie dla szczeniaków, a niektóre są w twej kwestii naprawdę uparte – gryzą wszystko, co im wpadnie w łapy i pysk. Żeby uniknąć jeszcze większych szkód i remontów, musisz nauczyć psa poprawnego zachowania. Wszyscy na tym skorzystacie. Pies będzie się czuł pewniej i bezpiecznej, a ty będziesz spokojny o swój dom.

 

Nauka posłuszeństwa psa powinna przebiegać według ustalonych reguł:

  • To człowiek ustala zasady, a pies musi się do nich stosować.

  • Pies powinien poruszać się tylko w obrębie wyznaczonej przestrzeni – nie powinno mu się pozwolić skakać na meble czy łóżko.

  • Nie zwracaj uwagi na psa, gdy się tego domaga – pies nauczy się, że dzięki złemu zachowaniu zwraca ma siebie uwagę.

  • Nie staraj się psu niczego tłumaczyć (i tak nie zrozumie), tylko komunikuj się z nim za pomocą prostych komend typu „siad, nie rusz, do mnie”. Zawsze gdy zobaczysz, że pies zaczyna gryźć ściany, szybko przywołuj go do siebie. Jeśli posłucha – dajesz mu nagrodę. Jeśli nie – ćwiczycie dalej .

  • Bądź konsekwentny – wymagaj od psa czystości i grzeczności aż do skutku.

  • Nigdy nie łam ustalonych zasad.

  • Nie karz, a nagradzaj.

  • Bądź silnym, cierpliwym, stanowczym i sprawiedliwym właścicielem.

 

Następnym razem, gdy pomyślisz sobie „dlaczego mój pies gryzie ścianę”, pamiętaj, że przyczyna może być całkiem prozaiczna – pies nie jest wytresowany.

Tagi artykułu: