Udostępnij ten artykuł.

Moje prace haft krzyżykowy

Hafciarstwo jest metodą ozdabiania wszelkiego rodzaju tkanin, filcu czy skóry, która polega na wyszywaniu różnych wzorów za pomocą igły, szydełka, a także przy pomocy specjalnych nici i innych różnych dodatków.

Haft wykonuje się najczęściej ręcznie, ale czasami wykorzystuje się do tego celu krosienek, a od osiemnastego wieku haftowano używając tamborka. Natomiast od roku 1828 wyszywa się również i maszynowo. Jednak chyba najpiękniejsze i najlepsze hafty wychodzą, jeśli są robione ręcznie w dodatku przez osobę, która uwielbia to robić. Wyróżniamy wiele rodzajów ściegów używanych do haftowania, ale chyba najbardziej z nich popularnym jest haft krzyżykowy. Wzory, które wyszywane są właśnie ta techniką są bardzo proste nawet dla osób dopiero zaczynających przygodę z haftem, a zarazem dzieła stworzone za pomocą tego ozdobnego ściegu są przepiękne.

Jeśli mamy do czynienia właśnie z haftem krzyżykowym to wzór danego obrazu narysowany jest w formie schematu, a każdy kolor znajdujący się na tym schemacie przyporządkowany jest odpowiedni symbol, a jeżeli na powierzchni materiału występuje taki sam symbol, to wtedy nie zaznaczamy każdej pojedynczej kratki tylko po prostu otaczamy je linią, a tak zwanym centrum tego zaznaczenia występuje symbol przyporządkowanego koloru. Jeśli na kratce nie znajduje się żaden symbol to wtedy to oznacza, że na tej powierzchni nie będzie się znajdował żaden haft.

obraz wykonany haftem krzyżykowym pt Góry

jedna z moich wielu prac pt Góry

Do haftowania obrazów tym ściegiem używa się przeważnie specjalnych hafciarskich igieł z tępą końcówką, ale jeśli materiał, na którym mamy wyszywać jest o gęstym splocie to wtedy raczej będą potrzebne igły z ostrą końcówką. Do haftu używa się różnych igieł o różnej grubości i rozmiarach, oczywiście muszą one być odpowiednio dopasowane do materiału, na którym będziemy wyszywać, ale jednak najczęściej używane są igły w rozmiarach od 18 do 24. Ogólnie haftowanie za pomocą ściegu krzyżykowego nie jest trudne, ale aby cały stworzony przez nas obraz wyglądał ładnie i estetycznie to konieczne jest równomierne oraz dokładne wykonanie poszczególnych krzyżyków. Żeby właśnie tak idealnie i precyzyjnie to zrobić to koniecznie powinno się materiał mocno napiąć na tamborku. Główną zasadą haftu krzyżykowego jest, aby ściegi łączące na lewej stronie haftu były pionowe. Na samym początku haftowania powinno wykonywać się jednocześnie ściegi podstawowe i łączące, a połówki ściegów powinny być skierowane w prawo i w lewo, żeby nie powstawały ściegi ukośne na odwrotnej stronie to w początkowym etapie powinno opuścić się niektóre krzyżyki i nie musimy się martwić, ponieważ te powstałe nierówności na pewno zostaną uzupełnione podczas kolejnego etapu. Ściegi podstawowe wtedy zostaną pokryte ściegami kryjącymi i odwrotnie ściegi kryjące zostaną pokryte ściegami podstawowymi. Żeby właśnie takie ściegi zastosować to trzeba poprowadzić igłę pod wyszytym ściegiem kryjącym. Jeśli krzyżyki nie łączą się bezpośrednio z innymi to niestety nie unikniemy ukośnych łączących ściegów.

Aby wyprać takie już stworzone dzieło to nie wolno stosować żadnych proszków czy innych środków, które zawierają wybielacz, a najlepiej takie arcydzieła prać ręcznie. Natomiast, jeśli chodzi o wyprasowanie to prasuje się taki wyhaftowany obrazek na lewej stronie i najlepiej przy użyciu mokrej ściereczki. Oczywiście temperatura prasowania powinna być zgodna materiałem lub nićmi, które były używane do danego haftu.

Bardzo ważnym elementem takiego haftu jest także oprawa w ramę. Materiał powinien być dobrze naciągnięty ze wszystkich stron, brzegi musimy podwinąć oraz podkleić. Musimy także wyciąć dobrze podkład ze sztywnego kartonu, który będzie odpowiadał wymiarom oraz kształtom danej pracy. Całość wkładamy w ramę i zamykamy od tyłku kartonem, aby jeszcze bardziej wzmocnić nasz cały obraz to możemy podkład z kartonu przykleić taśmą do ramy i już mamy skończone przepiękne dzieło, które możemy podziwiać i cieszyć się, że udało nam się samemu coś stworzyć.

obraz wykonany haftem krzyżykowym pt Młyn

obraz wykonany haftem pt Młyn

Hafciarstwo to idealne zajęcie dla każdego człowieka można w ten sposób kształtować swoje umiejętności i nauczyć się wiele różnych technik hafciarskich, a przede wszystkim może być ono wspaniałym sposobem na nudę, a nawet idealnym lekarstwem na stres.

Hafciarstwo to wielka pasja, do której wystarczy odrobina cierpliwości i troszeczkę talentu, a przede wszystkim chęci i wtedy można stworzyć piękne arcydzieła, które są zrobione własnoręcznie przez nas, a dodatkowo mogą one ozdobić nasz dom, a także mogą się stać wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego. haft krzyżykowy moje prace

Tagi artykułu: