Udostępnij ten artykuł.

Molosy - dawniej zacięci bojownicy, dziś wierni obrońcy

Molosy to ciężkie, duże psy z charakterystycznym psykiem i pofałdowaną "luźną skórą". Ciało molosa jest masywne i mocno umięśnione. Ich pochodzenie nie jest do końca znane, ale wiadomo, że nazwa tej rasy psów pochodzi od starożytnego greckiego plemienia Molossów. Molosy często są wykorzystywane jako psy pasterskie i stróżujące.

Pies molos jest bardzo silny, odważny i wytrwały. Potrafi skutecznie odpierać ataki dzikich zwierząt. Jest wymarzonym obrońcą człowieka i stróżem posiadłości. Wytrwale pilnuje stada zwierząt hodowlanych, a także pomaga ratownikom górskim i wodnym.

molosy psy - rfigurka molosa

figurka molosa

Molosy rasy – klasyfikacja

Molosy to niejednorodna grupa psów. Niegdyś mianem molosów określało się wszystkie duże i silne psy. Dziś do molosów zalicza się także mniejsze psy. W klasyfikacji FCI psy molosowate zalicza się do II grupy. W grupie dzielą się na sekcje: molosy (molossid breeds) i małe psy molosowate (small molossian type dog). W sekcji molosów wyróżnia się dwa podstawowe typy: górski i mastifa.

Do molosów w typie górskim zalicza się m.in. : aidi, bernardyny, hovawarty, anatoliany, landseery, loenbergi, pirenejskie psy górskie, mastify hiszpańskie, mastify pirenejskie, mastify tybetańskie i owczarki kaukaskie. Do typu mastifa zalicza się m.in.: boksery, buldogi angielskie, bulmastify, dogi niemieckie, dogi kanaryjskie, dogi argentyńskie, mastify angielskie, dogi z Majorki, rottweilery, cane corso, tosa, broholmergi i shar pei. W sekcji małych psów molosowatych znajdują się buldogi francuskie, mopsy i boston terriery. Buldogi amerykańskie, dogi argentyńskie i rottweilery znajdują się na polskiej liście ras psów agresywnych.

Molosy - dawniej zacięci bojownicy, dziś wierni obrońcy

molosy mastif neapolitański

Psy molosowate odznaczają się szybkością, siłą i odwagą. Bywają agresywne w stosunku do innych psów. Do ludzi są z reguły przyjaźnie nastawione. Molosy psy pierwotnie pilnowały stad zwierząt. Później nadeszła niechlubna era, w której molosy były wykorzystywane do walk psów. Przez wiele lat psy te były selekcjonowane pod kątem agresywności i bojowego nastawienia. Dziś również wykorzystuje się ich siłę i odwagę, jednak nie do walk, a stróżowania i pomagania w akcjach ratunkowych.

Czy molosy są agresywne?

Naturalna skłonność do agresji współczesnych molosów jest mocno przesadzona. Choć niektóre psy z sekcji molosowatych znajdują się na wykazie psów agresywnych, nie oznacza to, że wszystkie molosy wykazują skłonność do agresji.

Najważniejsze jest ich prawidłowe wychowywanie. Bardzo łatwo u nich wyzwolić agresję, trudniej ją stłumić. Jeżeli właściciel będzie dobrze traktował molosa, uczył go posłuszeństwa, nie prowokował do okazywania agresji – wychowa ułożonego i wiernego przyjaciela. Wymaga to jednak  pracy, dyscypliny i pewnego doświadczenia w tresowaniu psów.

molosy psy mastify

molosy mastify tybetańskie

Molosy są psami krótkowiecznymi, rzadko żyję dłużej niż 10 lat, choć długość życia jest indywidualną kwestią. Statystycznie mniejsze molosy żyją dłużej niż większe. Istotne są także odżywanie, tryb życia oraz geny odziedziczone po przodkach.

Molosy adopcja – co warto wiedzieć?

Adopcja dorosłego molosa nieznanego pochodzenia wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, jak pies był traktowany przez poprzedniego właściciela. Choć to dotyczy wszystkich ras psów. Traumatyczne przeżycia i nieprawidłowa tresura mogły wyzwolić u molosa bojowe nastawienie i agresję.  Nawykową skłonność do agresywnych zachowań trudno jest stłumić. Z reguły łatwiejsze do wychowywania są suki. Samce molosy są bardziej problematyczne, dominujące i porywcze. Wychowując molosa warto skorzystać z porady doświadczonego tresera i behawiorysty. Są to specjaliści, którzy pomagają w ułożeniu psa i poskromieniu jego charakteru.

Molosy psy dobrze się czują na dużej przestrzeni, gorzej znoszą życie w małych mieszkaniach. Mieszkając w mieście, mając dzieci i masę obowiązków, lepiej kupić lub adoptować mniejszego psa w typie molosowatych, na przykład  towarzyskiego mopsa lub rodzinnego buldoga angielskiego. Molosy-olbrzymy polecane są właścicielom domów z ogrodem, gospodarzom wiejskim, pasjonatom górskich wycieczek, osobom lubiącym długie spacery na łonie przyrody. Dobrze spisują się jako psy policyjne i ratownicze.

molosy mastif angielski

molos mastif angielski

Lubicie molosy? :) Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tych psach.

Tagi artykułu: