Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Mops

MOPS

Historia

Mopsy rozwijały się w Chinach już 3000 lat temu; do Europy zostały sprowadzone przez holenderskich kupców w XVI wieku. Bardzo szybko zyskały uznanie w oczach europejskich hodowców i trafiły na dwory królewskie w Anglii i Rosji. Wielką miłośniczką psów była Katarzyna Wielka.

Mopsy są również wspominane w historii Polski. Jeden z przedstawicieli rasy widnieje na portrecie hrabiny Orzelskiej; wiadomo także, że psy były hodowane na dworze Stanisława Augusta.

Ciekawa jest także historia nazewnictwa rasy, które w Anglii nazywano holenderskimi mastifami, a w późniejszym czasie także Pugami, we Francji – Carlinami, a w Holandii – Mopshondami. Więcej o historii rasy przeczytają Państwo w osobnym artykule Historia Mopsa.

Mops pies do towarzystwa

Suczka Mopsa - Missi

Wygląd

Mops to pies o mocnej budowie ciała, którego sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Głowa w porównaniu do reszty ciała jest dość duża, okrągła, ale nie jabłkowata, bez bruzdy czołowej. Pysk krótki, szeroki i graniasty, ale nie zadarty. Zmarszczki mocno wyrażone. Oczy ciemne i bardzo duże, kulistego kształtu, o łagodnym i zatroskanym wyrazie, lśniące, a w chwili podniecenia pełne ognia. Uszy cienkie, małe, delikatne jak aksamit – różyczkowate (małe zwisające uszy, załamane i odchylone do tyłu uwidaczniające wnętrze ucha) oraz w kształcie guzika (załamane ku przodowi, końce przylegają do czaszki i zakrywają wnętrze ucha). Niewielki przodozgryz. Żuchwa krzywa, pokazywanie języka jest niedopuszczalną wadą. Szyja lekko łukowata, przypominająca czub hełmu, mocna, gruba, dostatecznie długa, aby głowa była dumnie noszona. Kończyny przednie bardzo mocne, proste, umiarkowanej długości, ustawione pod tułowiem. Łopatki ustawione ukośnie. Tułów krótki, zwarty, szeroka klatka piersiowa, mocno ożebrowana. Linia grzbietu prosta – ani wysklepiona, ani zapadnięta. Kończyny tylne bardzo mocne, umiarkowanej długości, dobrze ukątowane stawy kolanowe, ustawione pod tułowiem, proste i równolegle oglądane z tylu. Łapy nie tak długie jak zajęcze ani tak okrągłe jak kocie; palce wyraźnie oddzielone, czarne paznokcie.


  • Mops

  • Mops

  • Mops


Ogon wysoko osadzony, zawinięty, możliwie jak najbardziej przylegający do biodra. Pożądane podwójne skręcenie. Kończyny przednie oglądane w ruchu unoszą się i opadają w przedłużeniu linii łopatkowej; łapy skierowane zupełnie na wprost, ani do środka ani na zewnątrz. Prawidłowa akcja kończyn tylnych. Kończyny przednie z dobrym wykrokiem, poruszające się swobodnie z dobrą pracą stawów kolanowych. Szata delikatna, gładka, miękka, błyszcząca, krótka. Nie powinna być ani twarda, ani zbyt wełnista. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest maść srebrna, brzoskwiniowa, płowa lub czarna oraz każdy kolor czysty kontrastujący z barwą szaty a pręgą grzbietową ( linia od potylicy do ogona) i maską. Znaczenia wyraźnie odgraniczone. Pysk lub maska, uszy, "pieprzyki" na policzkach, "odcisk kciuka" czyli "diament" na czole i pręga grzbietowa powinny być intensywnie czarne. Dorosłe psy osiągają od 30 do 36 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 6,3 - 8,1 kg.

Czarny szczeniak Mopsa

Szczeniak Mopsa

Temperament

Psy Mopsy to urokliwe, zabawne i bardzo kochające pieski, które uwielbiają figle i zabawy z opiekunem. Kochają cały świat i wszystkich wokoło siebie. Mogą mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i małym mieszkaniu – szybko adaptują się do każdych warunków. Są dobrymi towarzyszami dla osób starszych i niepełnosprawnych, gdyż nie mają ogromnego zapotrzebowania na ruch i dostosowują poziom aktywności do trybu życia właściciela.  
Psy podążają krok w krok za domownikami, potrzebują ciągłego kontaktu z opiekunem; są bardzo uczuciowe, uwielbiają głaskanie i pieszczoty. Szybko uczą się nowych rzeczy i są podatne na szkolenia. Nie sprawiają problemów wychowawczych, dlatego są idealnymi czworonogami dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu psów.
Mopsy żyją w zgodzie i harmonii z innymi psami i zwierzętami domowymi. Zupełnie nie nadają się do pełnienia funkcji obrońców domu – nie są w stanie nikogo ugryźć ani sterroryzować szczekaniem.  

Mówi się o nich "multi in parvo", czyli dużo w małym. A czego jest tak dużo? Oczywiście miłości, wrażliwości, uczucia, przywiązania i bezwarunkowego oddania swojej rodzinie.
Mopsy są bez wątpienia jedna z najbardziej sympatycznych i przystosowujących się ras. Jeżeli szukasz bezproblemowego psa, poważnie zastanów się nad zakupem rasowego mopsika!

Pies Mops na spacerze

Mops

Pielęgnacja

Mopsy nie są wymagające, a zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do okresowego przemywania sierści.  Jeśli pies nie jest przeznaczony na wystawy, należy go kąpać nie częściej niż raz w miesiącu. Czworonóg ma krótki, lecz długo schnący włos, który lepiej myć na wieczór. Szczotkowanie nie sprawia najmniejszych problemów, gdyż na sierści raczej nie tworzą się kołtuny. Dość uciążliwe bywa jednak szybkie i stosunkowo częste linienie. Właściciel musi ponadto pamiętać o systematycznym czyszczeniu zębów, ponieważ rasa ma predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego.

Zdrowie

Zdecydowanie najpoważniejszym problemem zdrowotnym mopsów jest nadwaga, która może stanowić zarówno problem sam w sobie, jak i zaostrzać przebieg innych chorób. Przypadłościami typowymi dla rasy są: nawykowe zwichnięcie rzepki, dysplazja stawów biodrowych, dyskopatia oraz choroba Legg-Calve-Perthesa, czyli aseptyczna martwica głowy kości udowej. Krótki nos u psa sprzyja zwężeniu otworów nosowych, co z kolei powoduje trudności w oddychaniu. Mopsy miewają także problemy z oczami, np. wrzody rogówki, zespół suchego oka czy wywiniętą powiekę.

Psy Mopsy

Suczka i pies rasy Mops

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 30 do 36 cm wysokości w kłębie.

Waga: Waga oscyluje w granicach 6,3 - 8,1 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest beżowy z czarną maską (gdzie odcienie beżu często wpadają w kolor srebrny, brzoskwiniowy, płowy, czarny) oraz każdy kolor czysty kontrastujący z barwą szaty a pręgą grzbietową ( linia od potylicy do ogona) i maską. Znaczenia wyraźnie odgraniczone. Pysk lub maska, uszy, "pieprzyki" na policzkach, "odcisk kciuka" czyli "diament" na czole i pręga grzbietowa powinny być intensywnie czarne.

Pielęgnacja: Psy kąpiemy nie częściej niż raz na miesiąc. Szczególną uwagę należy poświecić czyszczeniu brudów (tzw. fafli) z miejsc między fałdami na ciele zwierzaka. Psy dość intensywnie linieją.

Zdrowie: Psy są łakome, dlatego bardzo ważne jest zachowanie zrównoważonej diety. Przez skróconą kufę psy mogą mieć trudności z oddychaniem. W  gorące dni najlepiej, aby pozostawały w cieniu. Przypadłościami typowymi dla rasy są: nawykowe zwichnięcie rzepki, dysplazja stawów biodrowych, dyskopatia oraz choroba Legg-Calve-Perthesa, czyli aseptyczna martwica głowy kości udowej.

Rodzina: Mopsy są wesołymi i zawsze gotowymi do zabawy psiakami, które szybko dostosowują się do nowych warunków życiowych. To doskonały wybór zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i osób starszych i niepełnosprawnych. Czworonogi uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu i każdą wolną chwilę spędzają z właścicielem. Nie przestraszmy się zatem, jeżeli psiak będzie chodził za nami krok w krok!

Pochodzenie: Chiny

Inne nazwy: Pug, Carlin, Apple.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 3700 złotych do 7000 złotych.  Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 11, nr wzorca 253. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: