Historia
Historia rasy sięga lat 40. XX wieku, kiedy to naukowcy rosyjscy rozpoczęli starania o wyselekcjonowanie psów odpowiednich do wykonywania prac publicznych i służenia w wojsku. Moskiewski stróżujący (Moskowskaja storożewaja) stanowi efekt krzyżowania międzyrasowego owczarka kaukaskiego i bernardyna z kilkoma innymi rasami. Po Bernardynie psy odziedziczyły inteligencję i podatność na szkolenie, natomiast po Kaukazie – wszechstronność i odporność na trudne warunki klimatyczne. Próby hodowlane trwały z przerwami do lat 80. W 1985 roku opracowano oficjalny standard rasy, który został później zatwierdzony przez Rosyjską Federację Kynologiczną. Dziesięć lat później wprowadzono drobne korekty do wzorca, które praktycznie nie wpłynęły na obecny wygląd czworonoga.
Wygląd
Rasa nie jest uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Obecnie RFK podjęła starania o zarejestrowanie Moskiewskiego psa stróżującego.
Pies TIGR rasy Moskiewski stróżujący, fot. Jana Zemanová, hodowla RUSKÝ MEDVĚD
Moskiewski stróżujący to duży pies o nieco wydłużonym korpusie i masywnym typie budowy ciała. Głowa masywna, duża, szeroka i głęboka w części mózgowej. Czoło szerokie, lekko wypukłe. Łuki nadoczodołowe dobrze rozwinięte. Guz potyliczny masywny, dobrze umięśniony, lekko wystający. Stop krótki, wyraźnie zaznaczony. Kufa nieco krótsza od mózgoczaszki, szeroka, tępo zakończona; dobrej głębokości, pojemna, dobrze wypełniona pod oczami. Profil kufy równoległy do linii czoła. Wargi grube, mięsiste, koloru czarnego, nie powinny zwisać poniżej szczęki dolnej. Szczęki mocne, szerokie; zęby duże, białe, ściśle przylegające do siebie, kompletne. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy niewielkie, ciemne, okrągłe, głęboko, szeroko i prosto osadzone. Wyraz oczu spokojny i pewny. Powieki czarne, ściśle przylegające. Uszy również niewielkie, wiszące, w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi końcami, przylegające przednią krawędzią do policzków, ustawione wyżej linii oczu, z frędzlami. Szyja średniej długości, mniej więcej równa długości głowy, owalnego kształtu, dobrze umięśniona. Grzywa dobrze zaznaczona, dopuszczalne niewielkie podgardle. Tułów nieco wyciągnięty, dobrze zbalansowany, proporcjonalny, pojemny, głęboki. Kłąb wysoki, muskularny; plecy proste, mocne; lędźwie naprężone, dobrze umięśnione; zad średniej długości, lekko pochyły. Grzbiet silny, prosty, szeroki, muskularny; jego długość stanowi około połowy odległości od kłębu do nasady ogona w linii górnej. Lędźwie krótkie, szerokie, muskularne, nieco wypukłe, równe połowie długości grzbietu. Zad szeroki, muskularny, umiarkowanie długi, lekko pochyły.
Moskiewski stróżujący fot. Jakub Szestowicki
Klatka piersiowa potężna, długa, szeroka, wypukłymi, długimi żebrami, widocznie rozszerzającymi się w tylnej części tułowia. Przednia część klatki piersiowej lekko wysunięta do przodu w stosunku do stawu łopatkowo-ramiennego. Brzuch umiarkowanie podciągnięty. Ogon osadzony wysoko, szeroki, gruby, długością dochodzący do stawu skokowego, opuszczony równomiernie. Opuszczony w dół w stanie spoczynku, lekko wygięty na końcu. Podnosi się sierpowo przy pobudzeniu. Kończyny przednie proste i równoległe. Łopatki długie, ustawione ukośnie, tworzące z kością ramienną kąt prosty. Ramiona muskularne, przedramiona proste, umiarkowanie długie, masywne. Łokcie skierowane ostro do tyłu. Śródręcze krótkie, szerokie, mocne lekko nachylone. Łapy duże, okrągłe, poduszeczki mięsiste, grube, palce złączone w pięści, pazury w dowolnym kolorze. Kończyny tylne proste, równoległe, ustawione nieco szerzej od przednich. Kości udowe niezbyt długie, ustawione z lekkim pochyleniem. Kość udowa i goleniowa prawie tej samej długości. Łapy owalnego kształtu, palce złączone; z mięsistymi grubymi opuszkami, pazury dowolnego koloru.
Skóra gruba, dobrze przylegająca. Dopuszczalne podgardle. Sierść gruba, długa, dokładnie przylegająca, gęsta z dobrze rozwiniętym podszerstkiem. Włos ościsty prosty. Sierść krótsza i mocno przylegająca na głowie i w przedniej części kończyn. Włos ozdobny silniej rozwinięty u samców, wyróżniający się na szyi w postaci grzywy i frędzli na tylnej stronie przednich i tylnych kończyn. Dopuszczalne niewielkie fale na lędźwiach, zadzie i biodrach. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są rude łaty, łaciaty, biały z plamami rudymi, rudo-czarnymi, czarno-rudymi, sobolowymi. Obecność rudego odcienia w umaszczeniu obowiązkowa. Pierś, przednie kończyny do łokcia i tylne do goleni i koniec ogona są obowiązkowo białe. Nakrapianie na białym tle każdego z wyżej podanych umaszczeń wysoce pożądane podobnie jak ciemne okulary, czerń na uszach.
Psy osiągają wysokość od 66 do 78 cm. Waga psów nie powinna być mniejsza niż 60 kg. Waga suk zaczyna się od 45 kg.
Moskiewski stróżujący LUKARA, fot. Jana Zemanová, hodowla RUSKÝ MEDVĚD
Temperament
Moskiewskie stróżujące są psami obronno stróżującymi. Jako że są z natury dość agresywne i mają bardzo trudny charakter, wymagają specjalistycznego szkolenia i konsekwentnego prowadzenia przez doświadczonego właściciela. Moskiewskie stróżujące mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny, skutkiem czego mogą zachowywać się agresywnie wobec osób nieznajomych i innych zwierząt. Najmniejsza próba prowokacji jest sygnałem do ataku. Moskiewskie są również bardzo samodzielne w działaniu i w pełni niezależne. Podporządkowanie sobie czworonoga jest sprawą niezwykle trudną i wymaga cierpliwości. Kumulacja tych wszystkich cech i predyspozycji zdeterminowała wciągnięcie psów do wykazu ras psów uznawanych za agresywne wprowadzonego na mocy art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
W stosunku do dzieci psy zachowują się zazwyczaj poprawnie, bardzo lekkomyślne jest jednak pozostawianie zwierzęcia sam na sam z najmłodszymi (wielu właścicieli sądzi jednak, że psy są bardzo przyjacielskie wobec dzieci i przyjmują względem nich rolę opiekuna).
Szczeniak moskiewskiego stóżującego
Czworonogi bardzo źle radzą sobie z życiem w przestrzeni miejskiej. Zamknięcie ich w małym pomieszczeniu jest niezwykle nierozsądne i zabija w psu radość życia. Zdecydowanie zalecane jest, aby czworonogi pozostawały w przestrzeni podmiejskiej bądź też na wsi, gdzie mogłyby stale przebywać na dużym i przestronnym wybiegu.
Pielęgnacja i Zdrowie
Rasa jest generalnie zdrowa. Najczęstszymi przypadłościami są skręt żołądka oraz dysplazja stawów biodrowych – typowe dla psów dużych.
Gęsta i stosunkowo długa sierść wymaga umiarkowanej pielęgnacji; szczotkowanie raz na tydzień. Kąpiele jedynie okazjonalnie – w zależności od potrzeb.
Wysokość: Psy osiągają wysokość od 66 do 78 cm.
Waga: Waga psów nie powinna być mniejsza niż 60 kg. Waga suk zaczyna się od 45 kg.
Umaszczenie: Dopuszczalne niewielkie fale na lędźwiach, zadzie i biodrach. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są rude łaty, łaciaty, biały z plamami rudymi, rudo-czarnymi, czarno-rudymi, sobolowymi. Obecność rudego odcienia w umaszczeniu obowiązkowa. Pierś, przednie kończyny do łokcia i tylne do goleni i koniec ogona są obowiązkowo białe. Nakrapianie na białym tle każdego z wyżej podanych umaszczeń wysoce pożądane podobnie jak ciemne okulary, czerń na uszach.
KARAT Moskiewski stróżujący, fot. Jana Zemanová, hodowla RUSKÝ MEDVĚD
Pielęgnacja: Gęsta i stosunkowo długa sierść wymaga umiarkowanej pielęgnacji; szczotkowanie raz na tydzień. Kąpiele jedynie okazjonalnie – w zależności od potrzeb.
Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Najczęstszymi przypadłościami są skręt żołądka oraz dysplazja stawów biodrowych – typowe dla psów dużych.
Rodzina: Psy nie tolerują obcych ludzi, ani innych zwierząt. Mają silny instynkt terytorialne i wymagają odpowiedzialnego, konsekwentnego prowadzenia. Nie nadają się dla osób, które nie mają doświadczeniu w szkoleniu psów. Gdy są sprowokowane, nie zawahają się rzucić na agresora. Mogą żyć w domach z małymi dziećmi, o ile zostały wprowadzone tam w wieku szczenięcym. Uznają tylko jednego przewodnika.
Inne nazwy: ros. московская сторожевая, ang. moscowskaya storozhevaya, moscow watchdog.
Cena szczeniąt to koszt 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).
Dziękujemy p. Jana Zemanová, hodowla RUSKÝ MEDVĚD www.ruskymedved.cz