Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Motyw psa w malarstwie

Dlaczego artyści tak chętnie uwieczniali na swoich płótnach czworonogi? Czy postać psa może stanowić inspirację dla malarzy i grafików? Jest w tym jakiś sens i logika?

Trudno znaleźć właściwą i wyczerpującą odpowiedź. Niektórzy wykorzystywali psy jako swego rodzaju maski, które przykrywały brudną i nie do końca szczęśliwą codzienność. Inni upatrywali w nich sprytnej metody cenzury. Wystarczy spojrzeć na słynny obraz Trial by Jury autorstwa Edwina van Landseera, aby przekonać się, że postać uroczego pudelka jest zupełnie  niejednoznaczna i niesie za sobą ukryte znaczenia. Podobnie rzecz się ma z serią reklamową Psy grające w pokera. Spora grupa obrazów powstała na zlecenie osób prywatnych, które chciały uwiecznić swoje czworonogi bądź wykreować ich idealny, bardzo przerysowany wizerunek. (vide Totteridge XI). Płótno przyjmie wszystko nawet postaci psów, które prawdopodobnie nigdy nie istniały. Współczesny odbiorca może jedynie podziwiać zabiegi twórcze i doszukiwać się głębszego sensu dzieł.

W artykule "Motyw psa w malarstwie" prezentujemy Państwu opis kilku, mniej znanych, dzieł sztuki z postaciami psów w tle. Żywimy nadzieję, że przypadną Wam do gustu! Zachęcamy przy tym do dzielenia się własną twórczością. Z pewnością ją docenimy!

Motyw psa w malarstwie – Cassius Marcellus Coolidge

Cassius Marcellus Coolidge (18. września 1844 – 13. stycznia 1934) to amerykański artysta, znany głównie z cyklu obrazów „psy grające w pokera”.

Dogs Playing Poker to seria szesnastu obrazów olejnych, które zostały namalowane przez Coolidge w 1903 roku na zlecenie Brown & Bigelow. Obrazy miały reklamować cygara. Na wszystkich obrazach psy siedzą lub stoją wokół stołu (może być ich dziewięć lub mniej) i grają w karty. Zantropomorfizowane zwierzęta mają na sobie garnitury oraz kapelusze, które mają oddawać mieszczańskie gusta. Wnętrza zostały udekorowane w dość typowy dla epoki sposób. Malarz, kiedy przystępował do tworzenia swojego dzieła, z pewnością nie przypuszczał, że stanie się ono symbolem epoki i zostanie wielokrotnie przetworzone w reklamach telewizyjnych, serialach i książkach.

Do serii weszły obrazy o następujących tytułach:

     A Bold Bluff (oryginalny tytuł: Judge St. Bernard Stands Pat on Nothing)

    A Friend in Need

    His Station and Four Aces

    Pinched with Four Aces

    Poker Sympathy

    Post Mortem

    Sitting up with a Sick Friend

    Stranger in Camp

    Waterloo (oryginalny tytuł: Judge St. Bernard Wins on a Bluff)[3]

    Ten Miles to a Garage

    Riding the Goat

    New Year's Eve in Dogville

    One to Tie Two to Win

    Breach of Promise Suit

    The Reunion

    A Bachelor's Dog

Obrazy z cyklu Psy grające w pokera namalowana przez amerykańskiego artystę

Obrazy z cyklu Psy grające w pokera Cassiusa Marcellusa Coolidge

W 2005 roku jeden z obrazów został sprzedany za niebagatelną kwotę 590 tysięcy dolarów.

 

Psy w malarstwie – Laying Down the Law

Trial by Jury, lub Laying Down the Law, to obraz olejny na płótnie z 1840 roku namalowany przez angielskiego malarza Sir Edwin Landseera. Obraz przedstawia psy, które wchodzą w rolę członków sądu oraz francuskiego pudla, który odgrywa rolę sędziego. 

obraz przedstawiający psy w sądzie Sier Edwina Landseera

Obraz pt Trial by Jury namalowany przez Sir Edwina Landseera

Landseer był członkiem Royal Academy i zyskał sławę dzięki swoim obrazom i rysunkom zwierząt.  Oryginalny obraz wisi obecnie w Galerii Rzeźby w Chatsworth House. Dzieło doczekało się różnych interpretacji. Niektórzy sądzą, że postać Pudla reprezentowała Lorda Broughama lub Johna Copleya, który pełnił funkcję Lorda Kanclerza trzykrotnie (1827/30, 1834/35 i 1841/46).

Psy w malarstwie – Polowanie w lesie

Polowanie w lesie (znane również jako Polowanie w nocy albo po prostu Polowanie) to obraz autorstwa włoskiego malarza Paolo Uccello namalowany około 1470. Jest to jeden z najbardziej znanych obrazów znajdujący się obecnie w Muzeum Ashmolean w Oxford.

Obraz pt. Polowanie w lesie sławneo malarza Paolo Uccello

Reprodukcja słynnego malarza (Paolo Uccello) pt. Polowanie w nocy

Obraz stanowi wczesny przykład efektywnego wykorzystania perspektywy w sztuce renesansowej. Odbiorca ma wrażenie, że uczestnicy polowania – w tym ludzie, konie, psy i jelenie – znikają w ciemnym lesie.

Motyw psa malarstwie – Myśliwskie Gobeliny

Gobeliny Devonshire to seria czterech wspaniałych flamandzkich gobelinów z połowy XV wieku. Olbrzymie prace (każdy ma ponad 3 metry szerokości) przedstawiają mężczyzn i kobiety w modnych strojach w czasie polowania w lesie oraz psy myśliwskie. Niektóre z nich są bardzo sugestywne i dokładnie oddają przebieg polowania. Autor poświęcił dużo miejsca psom myśliwskim oraz scenom upamiętniającym polowanie na dziki z psami. Gobeliny dawniej należały do księcia Devonshire.

Psy w malarstwie – Totteridge XI

Totteridge XI to obraz olejny na płótnie autorstwa angielskiego malarza Artura Wardle namalowany w 1897 roku.  Obraz przedstawia jedenaście Smooth fox terierów należących do Francisa Redmondsa. Obraz jest własnością angielskiego Kennel Club i znajduje się na wystawie jednej z londyńskich galerii sztuki.

Totteridge XI został namalowany przez doświadczonego malarza zwierząt. Dzieło nie jest przypadkowe. Zostało zlecone przez hodowcę Fox Terrierów Franciszka Redmonda. Współpraca układała się różnie, zwłaszcza, że hodowca nie chciał wiernie oddawać szczegółów anatomicznych psów. Malarz tworzył pod jego dyktando portret psów idealnych, których wygląd daleko odbiegał od rzeczywistego wyglądu terierów. Hodowca nieraz nakazywał skracać grzbiety psów, wydłużać szyje i kagańce, wyraźniej zaznaczać uszy czy zmniejszać łapy. Sam malarz stwierdził, że żaden z psów nie był nawet w połowie tak dobry jak na jego obrazie. Tam gdzie wprowadzono korekty, wciąż widać delikatne, mgliste linie. Po prawej stronie obrazu została nawet zamalowana oryginalna postać psa!

Każdy z psów przedstawionych na obrazie ma swoje imię. I tak zobaczymy na nim: Driadę, Ch. Tato, Dame, Dalby, Divorcee, Diamond Court, Ch. Donnington, Ch. D'Orsay, Ch. Dame Fortune, Ch. Donna Fortune i Ch. Dominie.

Tagi artykułu: