Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Nabór psów do policji

W niniejszym artykule opiszemy po krótce na czym polega nabór psów do policji. Powiemy Państwu, jakie wymagania musi spełniać pies, aby w ogóle został zakwalifikowany do procesu szkoleniowego i stał się w przyszłości pełnoprawnym funkcjonariuszem policji.

Jakimi cechami powinien odznaczać się pies, pretendujący do pracy w służbach policyjnych?

 • do policji przyjmowane są psy, które mają nie mniej niż rok i nie więcej niż dwa lata.
 • pies ma odznaczać się wszystkimi cechami właściwymi dla danej rasy psów. Innymi słowy nie może posiadać żadnych cech dyskwalifikujących go jako psa rasowego.
 • hodowca musi posiadać aktualne zaświadczenie o odbytych szczepieniach i urzędowe świadectwo zdrowia psa.
 • niezbędne jest również przedstawienie wyników badania RTG, wykluczającego dysplazję stawu biodrowego
 • pies przyjmowany do policji powinien posiadać odpowiedni wzrost, wagę oraz proporcje ciała. Niedopuszczalne jest istnienie żadnych wad ukrytych takich jak dysplazja stawów czy przepuklina.
 • pies policyjny musi odznaczać się pasja do aportowania i szukania przedmiotów. Z tego też powodu większa część psów policyjnych kwalifikuje się z grupy myśliwskich i gończych.
 • psy policyjne muszą pracować niekiedy w bardzo trudnych, niesprzyjających warunkach. Powinny być, zatem odporne na hałasy, piski czy krzyki.

Jeżeli pies spełni wszystkie powyższe wymagania, zostaje poddawany podstawowym testom sprawnościowym. Pierwszym elementem testu jest aportowanie oraz sprawdzanie umiejętności szukania. Pies powinien bez problemu przechwytywać przedmiot i przynosić go swojemu opiekunowi. Ćwiczenie z zakresu wyszukiwania ukrytych przedmiotów pozwala ustalić, czy pies posiada wystarczająco wrażliwy zmysł węchu. Ostrość zmysłów stanowi kwestię kluczową i główny determinant dalszej kariery w policji.
Istotnym bodźcem skłaniającym hodowców do wytężonej pracy jest cena, jaką policja oferuje za dobrego, policyjnego psa. Koszt zakupu czworonoga waha się w granicach 5 tysięcy złotych. Czworonogi zapisywane na testy sprawnościowe pochodzą od sprawdzonych hodowców, którzy wykorzystują zalety hodowli selektywnej i wybierają odpowiednich reproduktorów.


 • Nabór psów do policji

 • Nabór psów do policji

 • Nabór psów do policji


Kolejna część testu sprawnościowego obejmuje sprawdzenie reakcji psa na odgłos wystrzału. Pies w służbach policyjnych nie może wykazywać dużej wrażliwości na hałas i przeciągłe sygnały dźwiękowe- będzie miał z nimi, bowiem do czynienia, na co dzień. Bodaj najważniejszym elementem treningu jest sprawdzenie psa pod kątem przywiązania do opiekuna. W chwili, kiedy opiekun zostanie zaatakowany przez napastnika, bądź będzie w jakikolwiek sposób zagrożony, pies powinien stanąć w jego obronie. Reakcją właściwą dla psa policyjnego jest również wyruszenie w pogoń za napastnikiem. Pies w żadnym przypadku nie może pokazywać, że boi się napastnika. Spełnienie wszystkich wymogów oraz pozytywne zdanie testu sprawnościowego pozwala na zakwalifikowanie psa do prawdziwego pełnego szkolenia.
Warto przy tym dodać, że nie tylko pies musi odznaczać się właściwymi cechami. Również opiekun – policjant, który w późniejszym etapie będzie pracował z psem – musi spełniać pewne kryteria psychiczne.

Rasy psów wykorzystywane w policji

Psy do ścigania i podtrzymywania przestępców:
Akita Inu, Amerykański Pit Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Owczarek australijski, Belgijski Malinois, Bokser, Ogar, Cane Corso, Doberman Pinczer, Owczarek holenderski, Owczarek niemiecki, Rottweiler, Sznaucer - Standardowy lub Olbrzymi.
Psy do wykrywania substancji niedozwolonych:
Owczarek australijski, Pies gończy, Belgijski Malinois, Basset Hound, Cocker spaniel angielski, Springer spaniel angielski, Foxhound, Owczarek niemiecki, Labrador Retriever, Sulimov Dog, Sznaucer, Weimaraner
Psy tropiące
Owczarek australijski, Ogar, Coonhound, Owczarek niemiecki, Labrador Retriever
Psy przeznaczone do wykrywania zwłok:
Pies gończy, Ogar, Labrador Retriever, Niemiecki Shepard

Co robią psy policyjne?

Do najważniejszych zadań wykonywanych przez psy policyjne możemy zaliczyć: patrolowanie rejonu służbowego, zabezpieczanie terenu imprez masowych, konwojowanie zabezpieczonego ładunku. Psy policyjne pozostają również na usługach policji wodnej (wyławianie tonących, bądź wyławianie zwłok) oraz policji kryminalnej. Wydziały kryminalne korzystają z usług specjalnie wyszkolonych psów nad wyraz często. Psy potrafią wyszperać nawet najgłębiej schowane narkotyki, broń palną, a także ludzkie zwłoki.
Psy policyjne przechodzą na emeryturę po ukończeniu dziesiątego roku życia. Przez dziewięć lat służby pies oraz opiekun pozostają w ścisłym związku, tworzą stały duet. Aby więzi, łączące człowieka i zwierzę, utrwaliły się jeszcze mocniej, zazwyczaj mieszka ono w domu swojego partnera. Po oddelegowaniu ze służby pies nie zmienia najczęściej swojego miejsca zamieszkania.

Utrzymywanie sprawności psów

Każdy pies policyjny musi być poddawany cyklicznym szkoleniom uzupełniającym, które mają za zadanie podtrzymać jego sprawność i jednocześnie utrwalić znane formy i konwencje pracy. Raz do roku każdy pies musi przejść specjalne testy, po których otrzyma atest, uprawniający przewodników do wykorzystywania psów w czasie służby. Za utrzymanie i szkolenie psów służbowych odpowiedzialny jest Naczelnik Prewencji, który działa przy każdym Komisariacie Wojewódzkim Policji.

KWP Lublin - Czworonożny patrol

Czworonożny patrol - wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie szkolenia psów służbowych oraz doskonalenia zawodowego przewodników psów służbowych" to jeden z projektów finansowany w ramach programu Leonardo da Vinci. Uczestnicy projektu, policjanci i ich czworonożni podopieczni, mieli okazję poznać techniki używania psów na służbie oraz zgłębić tajniki teorii szkoleniowej. Szkolenie miało nie tylko wymiar merytoryczny, ale przede wszystkim światopoglądowy. Uczestnictwo psów w policyjnych działaniach operacyjnych wciąż nie stoi w Polsce na wysokim poziomie. Miejmy jednak nadzieję, że w niedługim czasie sytuacja ulegnie zmianie i czworonogi zaczną być bardziej doceniane.


 • Nabór psów do policji

 • Nabór psów do policji

 • Nabór psów do policji

Główne cele projektu:

1)     Wymiana doświadczeń i podniesienia poziomu wiedzy uczestników projektu posiadanych przez partnerów zagranicznych w zakresie kynologii policyjnej,

2)     Zwiększenie kwalifikacji zawodowych policjantów w obszarze wykorzystywania i utrzymywania psów w służbie prewencyjnej,

3)     Ułatwienie rozwoju zawodowego policjantów poprzez udział w wymianie i szkoleniu kaskadowym, zwiększenie atrakcyjności zawodowej na rynku europejskim (możliwość zatrudnienia w europejskich centrach szkolenia psów służbowych),

4)      Zwiększenie atrakcyjności szkoleń przewodników i psów przez wprowadzenie do metodyki szkoleń technik zdobytych za granicą,

5)     Wsparcie rozwoju KWP w Lublinie przez usprawnienie metod i technik nauczania; wsparcie uczestników wymian w prowadzeniu szkoleń, na podstawie obserwacji zagranicznych partnerów

Tagi artykułu: