Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Nagie rasy psów

Pierwsze nagie psy pojawiły się prawdopodobnie na kontynencie afrykańskim – nazwano je canis africanis. Obecnie na świecie żyje kilka ras nagich psów. W niniejszym artykule przedstawimy te najbardziej znane. Życzymy miłej lektury!

Nagie rasy psów lista

Amerykański Nagi Terrier

Rasa powstała samorzutnie z Rat Teriera. W 1972 roku w miocie naturalnie owłosionych szczeniąt urodziła się jedna naga suka. Szczenię było zdrowe, ale zupełnie pozbawione włosa.
W jednym miocie bezwłosa suka dała dwa bezwłose psy (obu płci), które posłużyły następnie do ustalenia rasy.
Gen odpowiedzialny za zupełny brak sierści jest autosomalnym genem recesywnym, co oznacza, że kojarzenia dwóch osobników bezwłosych skutkuje narodzinami nagiego miotu. Szczenięta rodzą się z niewielką ilością włosów, które są rzadko rozsiane na całym ciele. Po krótkim czasie zaczynają jednak gubić puszek – od głowy, w kierunku grzbietu – aż w końcu stają się zupełnie łyse.
Psy mogą rodzić się ze skróconym ogonem bądź z ogonem naturalnej długości.
Na różowej skórze pojawiają się szare, czarne, złote lub rude kropki; skóra jest gładka i miękka w dotyku. Występują na niej wyłącznie włosy czuciowe. Czworonogi nie cierpią na typowe przypadłości skórne takie jak wypryski czy alergie. Niestety, jako że są bardzo narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, należy je chronić przed nadmiernym promieniowaniem.

Naga rasa psów Khala

Pies Khala

Khala

Khala nie jest jednolitą rasą. Czworonogi występują na całym terytorium Ameryki Łacińskiej, gdzie są bardzo cenione przez ludność tubylczą i pełnią rolę psów myśliwskich i stróżujących. W języku boliwijskich Indian Quechua, Khala oznacza 'bez ubrania'. Peruwiańczycy natomiast nazywają je Caa allepo albo Caa allego, co można tłumaczyć jako 'bez szaty'. Współcześnie rozpoznaje się dwie odmiany Khala: Grande (w typie charta) i Khala Medio (krępy, mocny typ kuca). Co ciekawe obie odmiany mogą występować w jednym miocie – póki co nie podjęto prób ich rozdzielenia.
Rodowody psów są przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, co nie zmienia faktu, że ustna charakterystyka jest zazwyczaj niezwykle dokładna.

Najczęstszym kolorem umaszczenia u Khali jest ciemnoszary. Głowa lekko wydłużona, z nieznacznie zaznaczonym stopem oraz bardzo dużymi, zaokrąglonymi i cienkimi uszami o kształcie płatka róży. Waga czworonogów dochodzi do 25 kilogramów, co czyni zeń największe psy bezwłose na ziemi.
Khala są inteligentnymi i bardzo wrażliwymi psami, które dobrze rozpoznają stany emocjonalne właściciela.  Szybko przywiązują się do domowników i są dość nieufne wobec obcych. Jeżeli coś je przestraszy, zastygają bez ruchu.
Rasa nie jest jeszcze uznana przez żadną z organizacji kynologicznych poza CKC (Continental Kennel Club), APRI (American Pet Registery Inc.) oraz AKAR (American Khala Association Registry).

nagie rasy psów Nagie psy peruwiańskie

Nagie psy peruwiańskie

Nagi pies peruwiański

Nagi pies peruwiański był świętym psem Inków (ludu, który zasiedlał tereny obecnego Peru). Najbardziej ceniono czworonogi o jasnej i lekko plamistej skórze, która była niestety bardzo podatna na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu  w dzień trzymano je w miejscach zacienionych i chłodnych (najczęściej tam gdzie hodowano orchidee), a wypuszczano jedynie nocą. Inkowie uznawali psy za prezenty od bogów i otaczali kultem.

Nagie psy peruwiańskie nie mają normalnych włosów, a pojedyncze kępki występują jedynie na czubku głowy, krawędziach uszu, łapach i ogonie. Dopuszcza się wszystkie kolory skóry – zarówno jednolite, jak i  nakrapiane. Występują w trzech wielkościach: mały 25-40 cm/4-8 kg; średni 40-50 cm/8-12 kg; duży 50-65(71) cm/11-25 kg.

Nagie psy meksykańskie (Xoloitzcuintle)

Nagie psy meksykańskie były bardzo cenione przez Tolteków i Azteków – Xoloitzcuintle oznacza 'psa boga Xolotl'. Występowały na terytorium całej Ameryki Łacińskiej.
Xolo były psami ofiarnymi, ogrzewały chorych oraz były największym przysmakiem Indian, którzy uważali, że ich mięso miało właściwości lecznicze. W zimne noce ogrzewały właścicieli; używano ich także do leczenia reumatyzmu i astmy. Po śmierci opiekunów psy były również zabijane i chowane w tym samym grobie. Aztekowie wierzyli, że czworonogi jako jedyne są w stanie przeprowadzić zmarłych właścicieli na drugą stronę.
Czworonogi nie mają normalnego owłosienia, a jedynie kosmyk krótkich włosów na głowie i szyi. U niektórych psów występują pojedyncze włosy na łapach i końcówce ogona. Skóra jest raczej ciemna – maści kruczoczarnej, łupkowej, rdzawoszarej, czekoladowej, płowej,  łaciatej, a także brązowej. Zimą skóra jest jaśniejsza a na wiosnę, a pod wpływem słońca przebarwia się na ciemno. Włos może mieć różną barwę.
Jako ciekawostkę warto dodać, że psy mają podwyższoną temperaturę ciała oraz braki w uzębieniu, co jest cechą charakterystyczną u większości bezwłosych ras.

Pies rasy Nagi pies meksykański

Nagi pies meksykański

Rozpoznajemy dwa typy budowy:

 •  'deer type' – lekka budowa ciała, w typie charta
 • 'cobby type' – cięższa odmiana, tzw. 'pottery type' muskularna budowa ciała, krótsze kończyny.

Występują w 3 wielkościach: miniatura 25-35 cm/4-8 kg; średni  36-45 cm/6-10 kg i standard 46-55(60) cm/9-14 kg

Xolo są bardzo przywiązane do właściciela. Nie lubią obcych. Nieprawidłowo wyszkolone i uspołecznione mogą przejawiać skłonności do dominacji.

Nagie psy występowały także w innych częściach świata. Oto kilka wymarłych i nadal istniejących ras:

 • turecki bezwłosy pies (Turkisch hairless) - w Turcji (rasa wymarła)
 • pies z piramid lub pies z Gizy (Pyramid, Giza Hairless) - w Egipcie
 • nubijski pies (Nubian Dog) - w Nubii (rasa wymarła)
 • afrykański pies słoniowy (African Elephant Dog) - w Afryce (rasa wymarła)
 • południowoafrykański nagi pies (South African Hairless) - w południowej Afryce
 • terier piaskowy, afrykański/abisyński terier piaskowy (Hairless Sand Terrier, Abysssinian Sand Terrier) - w Afryce
 • cejloński nagi pies (Ceylon Hairless Dog) - w Cejlonie (rasa wymarła)
 • tajski pies bezwłosy Boran (Thai Hairless Boran Dog) - w Tajlandii (rasa wymarła)
 • chiński grzywacz (Chinese crested dog) - w Chinach
 • mandżurski nagi pies (Manchurian Hairless Dog) - w Chinach
 • ekwadorski nagi pies (Ecuadorian Hairless dog) - w Ekwadorze
 • gwatemalski bezwłosy pies (Guatemalan Hairless) - w Gwatemali (rasa wymarła)
 • Xolo (Xoloitzcuintli), meksykański nagi pies (Xoloitzcuintle, Xoloitzcuintli, Mexican Hairless czy Tepeizeuintli) - w Meksyku

Grzywacz chiński odmiana bezwłosa

Grzywacz chiński odmiana bezwłosa

 • Teichichi (Itzuintle, Hairless Chichuachua) 15-30 cm/1,4-3 kg - w Meksyku (odmiana Xolo - mogą się rodzić w jednym miocie z Xolo miniaturowymi)
 • Peruwiański pies bezwłosy (Peruwian Inca Orchid Dog, PIO, Inca Hairless, Perro Sin Pello Del Peru, Moonflower Dog, Perro Flora, Peruvian Hairless Dog) - w Peru
 • bezwłosy Khala (Hairless Khala, Kahla, Perro K'ala, Ccala, Chala, K'ala, Pila albo Caa allepo) - w Środkowej Ameryce (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Kolumbia czy Peru).

*
Za http://www.rosathea.com/inne nagie psy

Tagi artykułu: