Udostępnij ten artykuł.

Najbrzydszy pies świata

Najbrzydszy pies świata 2011

Do niedawna tytuł najbrzydszego psa świata dzierżyła suczka imieniem Yoda. Pies został wyhodowany poprzez skojarzenie ze sobą dwóch ras: Chihuahua oraz Grzywacza chińskiego. Przed otrzymaniem tego „zaszczytnego” tytułu zwierzę żyło na ulicy i nie raz otarło się o śmierć. W 2011 roku piesek został przygarnięty przez Terry Schumacher, która początkowo sądziła, że ma do czynienia ze szczurem. Przygarnięcie przez nią pieska było nie tylko objawem dobrej woli, ale przede wszystkim symbolicznym gestem ukazującym, że wszystkie zwierzęta powinny być traktowane w ten sam sposób. Oryginalny wygląd zwierzęcia przyniósł mu tytuł „Najbrzydszego psa na świecie”.

W czerwcu b.r. Yoda straciła tytuł na rzecz pieska o imieniu Mugly. Ów Grzywacz chiński, pochodzący z Wielkiej Brytanii, został zgłoszony do konkursu przez swoją właścicielkę. W zawodach uczestniczyło jeszcze kilkanaście innych czworonogów, które zostały rzecz jasna zdeklasowane przez sympatycznego, ośmioletniego Grzywacza. Pies Mugly nie powrócił do rodzinnego domu z samym tytułem; jego właścicielka otrzymała powlekany złotem puchar, nagrodę pieniężną w wysokości 1000 dolarów oraz roczny zapas suchej karmy dla zwierząt. Dodatkową nagrodą była możliwość udzielania ekskluzywnych wywiadów do gazet na całym świecie oraz zdobycie międzynarodowej sławy.

Wszystkie te czynniki warunkują popularność konkursu oraz wielkie zaangażowanie właścicieli w przygotowywanie czworonogów do otrzymania tegoż tytułu.

Warunki przystąpienia do World's Ugliest Dog Contest

Jednym z najważniejszych warunków, jakie musi spełnić właściciel czworonoga, jest okazanie właściwej komisji oświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że pies nie jest chory ani upośledzony. Psy zdeformowane na skutek choroby nie mogą brać udziału w konkursie.
Impreza odbywa się rok rocznie w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie rzecz biorąc w Petaluma w Kalifornii. Nie oznacza to jednak, że w konkursie mogą uczestniczyć jedynie psy o proweniencji amerykańskiej. Coraz częściej możemy spotkać przedstawicieli różnych kontynentów - począwszy od Europy, skończywszy na Azji. Patronem i sponsorem konkursu jest Animal Planet, w związku, z czym cały jego przebieg możemy śledzić w tejże stacji telewizyjnej.
Najbrzydszy pies świata staje się poniekąd osobowością telewizyjną. Tuż po otrzymaniu tytułu właściciel jest obowiązany wpuścić do sieci filmik oraz zdjęcia psa. Jeszcze przed wyborami musi umieścić w sieci realne (to znaczy nie obrobione) zdjęcia swojego zwierzęcia - głosowanie odbywa się, bowiem przez specjalny panel internetowy. Wielką zaletą konkursu jest to, że to właśnie internauci mają największy wpływ na jego przebieg oraz wyniki końcowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy może podziwiać czworonoga i na własne oczy przekonać się, czy jest godnym dzierżycielem korony.

Najbrzydszy pies świata - historia konkursu

Pierwsza sesja konkursowa odbyła się w 1970 roku. Nie da się ukryć, że większa część utytułowanych czworonogów wywodzi się z rasy Grzywaczy chińskich, bądź im pokrewnych. Rekordzistą w liczbie zdobytych pucharów był piesek imieniem Sam- niewidomy Grzywacz chiński pochodzący z Santa Barbara w Kalifornii. Piesek dzierżył koronę przez okres trzech lat (2003-2005)! Kres jego panowania nastąpił wraz ze śmiercią, która miała miejsce w listopadzie 2005 roku. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że Najbrzydszy pies świata lat 2003-2005 nadal mógłby szczycić się owym tytułem, gdyby pożył jeszcze kilka lat dłużej.

W roku 2006 wybuchł skandal. W czasie wyborów niezidentyfikowana osoba uzyskała dostęp do strony głosowania internetowego i wykasowała wszystkie głosy oddane na potomka Sama! Losy konkursu „Najbrzydszy pies świata 2006” wisiały na włosku. Na szczęście organizatorzy imprezy zdecydowali się powtórzyć głosowanie, w wyniku, którego tytuł otrzymał piesek imieniem Archie.

Kontrowersje wokół konkursu

Najbrzydszy pies świata jest wybierany ze ścisłego grona czworonogów, które przeszły półfinały i dostały się do ścisłego finału. Niestety konkurs wydaje się dość stronniczy. Większość czworonogów, które uzyskały tytuł kwalifikowała się z grona Grzywaczy chińskich, bądź psów w typie Chihuahua. Natura okazała się dla tych zwierząt niezwykle brutalna, stąd też ich wygląd może niekiedy przerażać, a nawet szokować. Psy bezwłose zdają się być o wiele starsze i subiektywnie „brzydsze” od swoich krewniaków. Z tego też powodu wielokrotnie postulowano odsunięcie od konkursu psów, które wywodziłyby się z rasy Grzywaczy. Póki, co konkurs trwa w swojej niezmienionej formie i nie zanosi się na to, aby ta sytuacja kiedykolwiek miała ulec zmianie.

Kolejną kontrowersją jest sposób postrzegania zwierząt oraz ranienie ich uczuć. Wielu miłośników czworonogów twierdzi, że organizowanie tego typu konkursów prowadzi do uprzedmiotowienia zwierząt i sprowadzenia ich do roli żywych maskotek. Oczywiście jest w tym nieco prawdy. Niemniej cała otoczka konkursu wyraźnie ukazuje, że jest on jedynie przykrywką do prowadzenia silnej akcji propagandowej na rzecz ochrony praw zwierząt. Sonoma-Marin Fair – jeden z organizatorów konkursu – silnie współpracuje grupami broniącymi praw zwierząt takimi jak Sonoma County Humane Society. Sonoma jest głównym edukatorem w dziedzinie praw zwierząt, a także uświadamia społeczeństwo, jaką rolę pełnią psy ratownicze.

Tagi artykułu: