Udostępnij ten artykuł.

Najczęściej spotykane choroby u psów

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najczyściej spotykane choroby u psów.
  • Jakie są typowe objawy schorzeń.

Psy, podobnie jak ludzie, chorują rzadziej lub częściej. U psów pojawia się bardzo wiele schorzeń typowych także dla ludzi, takich jak: zapalenie płuc, nowotwory, problemy z układem kostnym, pokarmowym czy oddechowym. Poznaj najczęściej spotykane choroby u psów i zobacz, jakie objawy im towarzyszą.

 

Choroby przewodu pokarmowego u psów

Typowymi objawami chorób układu pokarmowego są ból brzucha, utrata apetytu, wymioty, biegunka. Pies sygnalizuje bóle brzucha przyjmując wyprostowaną, mocno napiętą postawę, piszcząc, turlając się. Jest niespokojny, apatyczny albo bardzo ruchliwy. Z reguły do bólu brzucha dochodzi podwyższona temperatura i brak apetytu, który powoduje utratę wagi. Jeżeli pies odmawia jedzenia, koniecznie udaj się z nim do weterynarza.

Kłopoty z układem pokarmowym mogą oznaczać zwykłe zatrucie pokarmowe albo zwiastować poważną chorobę, na przykład skręt żołądka. Nie można tego nie zauważyć, gdyż typowe objawy skrętu żołądka to: duszności, niepokój, odbijanie się gazów, przyspieszone bicie serca, twardy brzuch, utrata przytomności. Do skrętu żołądka dochodzi, gdy w żołądku nagle gromadzą się gazy, które nie znajdują ujścia, zatykając wpust i ujście żołądka. W takim przypadku potrzebna jest szybka interwencja weterynarza, inaczej pies może umrzeć.

Inną groźną chorobą przewodu pokarmowego jest zapalenie jelit wywołane przez wirusy. Jest to choroba dotykająca najczęściej młode psy. Typowe objawy to intensywne zabarwione krwią wymioty i biegunka, brak apetytu, apatia, spadek mały ciała. Zapalenie jelit jest trudne do wyleczenia, ok. 50% psów umiera w męczarniach.

 

Choroby dróg oddechowych u psów

Zapalenie dróg oddechowych objawia się uporczywym kaszlem, wydzieliną z nosa (katarem), chrząkaniem. Objawom często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, wymioty lub biegunka. Pies może być marudny i apatyczny. Zapalenie dróg oddechowych można z powodzeniem leczyć farmakologicznie. Powinno się psa trzymać w ciepłym pomieszczeniu, zapewnić mu troskliwą opiekę, dobre jedzenie i dużo wody. Oprócz antybiotyków przypisanych przez lekarza można także podawać witaminy i probiotyki wzmacniające układ odpornościowy.

Pasożyty u psów

Z uwagi na to, że pies często ma kontakt z ziemią, brudną wodą, odchodami zwierząt, do jego organizmu mogą przedostać się groźne robaki i pasożyty. Zarobaczenie i zakażenie pasożytami to najczęściej spotykane choroby u psów. Najczęstszymi pasożytami bytującymi wewnątrz organizmu są są glista, tasiemiec, włosogłówka i ankylostoma. Robaki zagnieżdżają się w przewodzie pokarmowym, powodując liczne objawy, w tym biegunka, wymioty, niepokój, kaszel, wzdęcia, swędzenie skóry, uporczywe drapanie się. Innymi częstymi pasożytami psów są pchły, które z kolei zagnieżdżają się w sierści i zakamarkach ciała. Pchły wysysają krew, przenosząc liczne choroby, a także doprowadzają do utraty krwi i anemii. W celu uśnięcia pasożytów, należy odrobaczyć psa, a także zastosować środki przeciw pchłom. Pasożyty są o tyle uporczywe, że potrafią zamykać się w swoich kokonach i przetrwać wiele miesięcy, na przykład w dywanie lub pościeli. Dlatego zawsze odrobaczaniu psa, powinno towarzyszyć porządne wyczyszczenie i wysterylizowanie wszystkich pomieszczeń w domu, łącznie z dywanami i obiciami tapicerskimi.

 

Infekcje uszu u psów

Infekcje ucha są częstymi problemami zdrowotnymi psów i mogą być spowodowane przez alergie, drożdże, roztocza, bakterie, przerost włosów głęboko w przewodzie słuchowym. Typowe objawy infekcji ucha to:  potrząsanie głową, nieprzyjemny zapach z uszu, drapanie się po uszach, brak równowagi, zaczerwienie i obrzęk wokół uszu, wydzielina z uszu. Jeżeli zauważysz podobne objawy, koniecznie udaj się do weterynarza. Czasami wystarczy przeczyścić kanał uszny i podać antybiotyki, a bywa że konieczna jest interwencja chirurgiczna.

 

Alergia u psów

Alergie pokarmowe i skórne to obecnie również najczęstsze spotykane choroby u psów.  Alergia pokarmowa objawia się nietolerancją niektórych pokarmów, kaszlem, wymiotami, biegunkami, częstym oddawaniem moczu. Alergia skórna objawia się świądem, wypryskami, bolesnymi ranami i obrzękami na skórze, nawracającymi  infekcjami oraz zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego. Najbardziej uczulające produkty to wołowina, mleko, laktoza, soja, drób, ryby, zboża, ziemniaki, cytrusy pomidory, orzechy. Jeżeli widzisz, że twój pies nie toleruje niektórych składników, staraj się zastępować je innymi. Bardzo często alergię wywołują niektóre gotowe karmy dla psów. Czasami alergia może powodować inne zaburzenia organizmu, a także prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Zdiagnozowanie alergii psa jest trudne. Zazwyczaj należy opierać się na obserwacji – co psu szkodzi, a co nie. Można także wykonać badania laboratoryjne.

 

Nosówka

Nosówka jest bardzo groźną chorobą wirusową, która z reguły jest nieuleczalna. Nosówka dotyka psy nieszczepione, najczęściej bezdomne. Choroba rozwija się bardzo szybko – następuje wzrost temperatury ciała (nawet do 41 stopni), pojawia się uporczywy kaszel, a nos robi się suchy. Pies staje się osowiały, może wymiotować i stracić przytomność. Następnie choroba atakuje układ nerwowy, dochodzi do paraliżu ciała lub padaczki. Tylko szczepienie chroni psa przed nosówką.

 

Wścieklizna

Wścieklizna jest niebezpieczną chorobą zakaźną, która prowadzi do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do śmierci psa. Może przenieść się na człowieka. Wirus atakuje układ nerwowy, pies staje się agresywny i pobudzony. Wściekliźnie często towarzyszy wodowstręt, skurcze mięśni, drgawki, otępienie, ślinotok, zataczanie się, napady szału, śpiączka. Jednym sposobem na uchronienie psa przed wścieklizną jest wykonanie obowiązkowego szczepienia. Chorego psa powinno się odizolować od zwierząt i ludzi. Często psy chore na wściekliznę są usypiane, by nie rozprzestrzeniać choroby na ludzi i inne zwierzęta. Jednak nie musisz się martwić o to, że pies zachoruje, jeśli będziesz pamiętać o regularnych szczepieniach.

Pamiętaj, że wiele objawów (wymioty, biegunka, kaszel) mogą wskazywać na różne, całkowicie odmienne choroby. Czasami może to być zwykłe zatrucie pokarmowe lub przeziębienie, a czasami poważna choroba. Nie diagnozuj psa samodzielnie, ale udaj się do weterynarza! Pamiętaj także o obowiązkowych szczepieniach.

Choroby, na które powinno się zaszczepić psa:

  • nosówka
  • zakaźne zapalenie wątroby
  • wścieklizna
  • kaszel kennelowy
  • leptospiroza

Tagi artykułu: