Udostępnij ten artykuł.

Najgroźniejsze rasy psów

Dyskusja na temat psiej agresji jest tak długa i złożona jak sama przyjaźń między człowiekiem i czworonogiem. Najogólniej rzecz ujmując, problem agresji dotyczy trzech zagadnień: agresji wrodzonej, nabytej oraz nerwicowej. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić te trzy pojęcia. Życzymy miłej lektury!

Najgroźniejsze rasy psów – rodzaje agresji

Agresja nabyta, jak sama nazwa wskazuje, stanowi wynikową niewłaściwego wychowania i szkolenia. Jeżeli prowadziliśmy naszego czworonoga w nieprawidłowy sposób, nie poświęcaliśmy mu wystarczająco dużo uwagi, bądź krzyczeliśmy w trakcie nauki, bardzo możliwe, że pies będzie reagował agresywnie. W ten sposób nawet najmniejsza rasa psa może zostać wyuczona typowych agresywnych zachowań względem otoczenia. Z kolei agresja nerwicowa jest najczęściej wynikiem nieprawidłowej socjalizacji.
Nieco inną formą psiej agresji jest agresja wrodzona, niejako wpisana w psi charakter. Istnieje co prawda powiedzenie, że nie ma psów agresywnych, a jedynie nieumiejętnie wyszkolone, ale można z tym lekko polemizować. Niektóre rasy są szczególnie predysponowane do zachowań agresywnych m.in. amerykański pit bulterier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian Karabach, moskiewski stróżujący oraz owczarek kaukaski. Wszystkie te rasy zostały wpisane do wykazu ras psów agresywnych wprowadzonego na mocy art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że zgodnie z sejmową uchwalą z 2005 roku obowiązuje zakaz poruszania się z psem bez smyczy, nieposiadającym założonego kagańca w miejscu publicznym.


  • Amerykański pit bull terrier

  • Buldog amerykański

  • Owczarek kaukaski

Oto wykaz ras, które zostały odnotowane i uznane za agresywne w naszym kraju;

Amerykański pit bull terrier
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Waga psów oscyluje w granicach 20-30 kg; dorosłe czworonogi mierzą od 45 do 55cm wysokości w kłębie. Średnia długość życia: 11-13 lat. Rasa cechuje się dużą odpornością na ból, ogromną siłą fizyczną i walecznością. Dedykowana wyłącznie dla doświadczonych hodowców. Wymagane wczesne uspołecznienie i przeprowadzenie zaawansowanego szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
Kraj pochodzenia: Baleary

 Waga psów oscyluje w granicach 35-40 kg; dorosłe czworonogi mierzą 52-58 cm wysokości w kłębie. Średnia długość życia: 10-11 lat. Najczęstsze kolory umaszczenia to: żółty, czerwony, pręgowany i płowy. Psy są trudne w ułożeniu. Szybko zdominują osobę o słabym charakterze. Wymagają wczesnej socjalizacji i konsekwentnego prowadzenia. Raczej nie tolerują innych zwierząt w swoim otoczeniu.

Buldog amerykański
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Waga psów oscyluje w granicach 40-60 kg; dorosłe czworonogi mierzą do 70 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 10-12 lat. Wykorzystywane przede wszystkim jako psy obronne, z agresywnym nastawieniem wobec innych psów. Wymagają odpowiedniego ułożenia przez doświadczonego opiekuna. Najczęściej występującymi kolorami umaszczenia są: biały, biały z łatami, brązowy, płowy i w odcieniach mahoniu.


  • Pies z Majorki

  • Dog kanaryjski

  • Rottweiler

Dog argentyński
Kraj pochodzenia: Argentyna

Waga psów oscyluje w granicach 45-55 kg; dorosłe czworonogi mierzą od 60 do 68cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 13-15 lat. Dog jest psem silnym i obdarzonym twardym charakterem. Nie nadaje się dla niedoświadczonego opiekuna. Ma duże zapotrzebowanie na ruch. To dość angażująca rasa, dlatego jeżeli nie masz czasu na opiekę nad psem i nie jesteś przygotowany na przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa, porzuć plany zakupu Doga.

Dog kanaryjski (Perro de Presa Canario)
Kraj pochodzenia: Wyspy Kanaryjskie

Waga psów oscyluje w granicach 45-60 kg; dorosłe czworonogi mierzą od 60 do 70 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 12-13 lat. Dopuszcza się wszystkie kolory umaszczenia. Psy są bardzo silne i niesamowicie szybkie w ataku. Wymagany doświadczony opiekun potrafiący obchodzić się z psem rasy bojowej i właściwie ją ukierunkować.

Tosa inu
Kraj pochodzenia: Japonia

Waga psów oscyluje w granicach od 60 do 90 kg; dorosłe czworonogi mierzą minimalnie 55 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 11-12 lat. Pies nazywany jest także mastifem japońskim. Psy uchodzą za jedne z doskonalszych wojowników. Przeznaczone wyłącznie dla doświadczonego opiekuna. Mogą sprawiać problemy wychowawcze, jeżeli właściciel nie zrozumie ich potrzeb.

Rottweiler
Kraj pochodzenia: Niemcy

Waga psów oscyluje w granicach 45-52; dorosłe czworonogi mierzą od 56 do 68 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 10-12 lat.  Psy są pewne siebie i posiadają wrodzony instynkt obrony właściciela i mienia. W nieodpowiednich rekach i bez poprawnego ułożenia mogą stać się niebezpieczne dla otoczenia. Wymagane umiejętne szkolenie. Umaszczenie sierści zawsze czarne z podpaleniami w określonych miejscach.

Akbash dog
Kraj pochodzenia: Turcja

Waga psów oscyluje w granicach 40-58kg; dorosłe czworonogi mierzą od 73 do 85 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 10-11 lat. Psy są bardzo odważne; posiadają mocno rozwinięty instynkt terytorialny. Rozdrażnione są nieobliczalne i trudne do poskromienia. Pies dla doświadczonego właściciela. Umaszczenie w kolorze białym czasem z odcieniem kremowym.


  • Dog argentyński

  • Akbash dog

  • Tosa inu

Lista ras psów uznanych za agresywne cd.

Anatolian karabash
Kraj pochodzenia: Turcja

Waga psów oscyluje w granicach 45-65 kg; dorosłe czworonogi mierzą od 72 do 81 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 10-11 lat.  Wywóz owczarków poza granice kraju jest prawnie zabroniony przez władze tureckie. Psy są odporne na trudne warunki klimatyczne. Wymagają odpowiedniego szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Rasa dla doświadczonego właściciela.

Moskiewski stróżujący
Kraj pochodzenia: Rosja

Waga psów oscyluje w granicach 80 kg; dorosłe czworonogi mierzą od 66 do 78 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 10-12 lat. Pies stróżująco-obronny; sprowokowany potrafi walczyć do kresu swych sił.. Agresywny zarówno względem obcych osób, jak i psów. Nieodpowiedni dla początkującego właściciela. Dopuszcza się umaszczenie białego, obowiązkowo z rudymi lub czarno-rudymi łatami.

Owczarek kaukaski
Kraj pochodzenia: Rosja

Waga psów oscyluje w granicach 55-79 kg; dorosłe czworonogi mierzą od 65 do 78 cm wysokości w kłębie.  Średnia długość życia: 11-12 lat. Psy czujne i niezależne, stanowcze i nieufne wobec obcych. Zrównoważone, ale trudne do ułożenia – zwłaszcza jeżeli opiekunem jest osoba niedoświadczona. Źle znosi życie w mieście. Najczęściej występującym typem umaszczenia sierści jest szare, przypominające wilczaste.

agresywne rasy psów, agresywny pies, groźne psy, groźne psy rasy, groźne rasy psów, groźne rasy psów lista, groźny pies, lista najgroźniejszych ras psów, lista psów agresywnych, lista ras psów agresywnych, lista ras psów uznanych za agresywne, lista ras psów uznanych za niebezpieczne, lista ras uznanych za groźne, najbardziej agresywne rasy psów, najgroźniejsze rasy psów, niebezpieczne psy, niebezpieczne rasy psów, niebezpieczne rasy psów lista, pies agresywny, pies groźny, pies obronny, psy agresywne, psy ras uznanych za groźne, rasy groźnych psów, rasy psów, rasy psów agresywnych, rasy psów groźnych, rasy psów obronnych, wykaz ras psów agresywnych, wykaz ras psów uznanych za agresywne, wykaz ras psów uznanych za groźne, wykaz ras psów uznanych za niebezpieczne

Tagi artykułu: