Udostępnij ten artykuł.

Najgrubszy pies świata

Najgrubszy pies świata - Ile waży?

Jamnik imieniem Obie waży trzykrotnie tyle, co standardowy przedstawiciel rasy Dachshund. Zgodnie z danymi za wrzesień 2012 roku zwierzę waży około 35 kilogramów, co przy jego wzroście i budowie ciała stanowi bezpośrednie zagrożenia życia.

Określenie „najgrubszy pies świata” odnosi się rzecz jasna do sytuacji, w której zwierzę pobija rekord w swojej klasie gabarytowej. W przypadku jamników standardowa waga nie przekracza zazwyczaj 10 kilogramów. Obie jest zatem niekwestionowanym rekordzistą, co jednak w żaden sposób nie dodaje mu chwały. Wina za doprowadzenie zwierzęcia do tak monstrualnych rozmiarów leży po stronie właścicieli, którzy nie zorientowali się w porę w sytuacji i zamiast poprosić o pomoc weterynarza, nadal przekarmiali swoje zwierzę.
Obie został adoptowany przez starsze małżeństwo. Emeryci nie zdawali sobie sprawy, jaką krzywdę wyrządzają psu i – czy to z powodów finansowych, czy ze strachu – nie udali się z problemem do kliniki. Najgrubszy pies świata ma obecnie małe szanse na przeżycie; weterynarze powątpiewają, czy przejście na dietę w jakikolwiek sposób pomoże skrzywdzonemu zwierzęciu.

Najgrubszy pies świata

Otyłość nie jest przypadłością typowo ludzką

Otyłość to poważne schorzenie zdrowotne powodowane zaburzeniami odżywiania. Psy, które spożywają za dużo pokarmu (niewspółmiernie do swojej aktywności fizycznych i rzeczywistych potrzeb), nie wykonują ćwiczeń fizycznych i nie są w odpowiedni sposób stymulowane, mogą w przyszłości cierpieć z powodu nadwagi.
Otyłość może prowadzić do poważnych  skutków zdrowotnych i zaburzeń psychicznych np. zmniejszenia żywotności.  Zarówno nadwaga, jak i otyłość są spotykane u psów w każdym wieku, ale grupą najbardziej podatną są psy w wieku średnim – od 5 do 10. Zwierzęta wysterylizowane statystycznie częściej cierpią z powodu otyłości. Wynika to prawdopodobnie ze zmiany trybu życia i mniejszego zapotrzebowania zwierząt na ruch i wysiłek fizyczny.

Otyłość jest swego rodzaju zaburzeniem chorobowym, które ma swoje przyczyny i daje wyraźne objawy. W przypadku psów objawami są:

  • Szybkie przybieranie na wadze
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej
  • Niechęć do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Ograniczone zapotrzebowanie na ruch.

Przyczyny otyłości u psów

Istnieje kilka przyczyn otyłości. Najczęstszą przyczyną przybierania na wadze jest spożywanie dużych ilości pokarmów. Zgodnie z założeniem pożywienie ma realizować zapotrzebowanie energetyczne organizmu i umożliwiać mu prawidłowe funkcjonowanie. Innymi słowy pies nie powinien otrzymywać więcej energii, niż jest w stanie wydać. Otyłość jest bardzo pospolitą przypadłością w starszym wieku, dlatego też właściciel powinien pamiętać o podawaniu psu specjalnie preparowanego pokarmu dla seniorów. Częstą przyczyną otyłości zwierzęcej są również niezdrowe nawyki żywieniowe. Podawanie psu jedzenia pomiędzy normowanymi posiłkami, zrzucanie smacznych kąsków z pańskiego stołu i faszerowanie niezdrowymi puszkami z supermarketu.

Oczywiście nie możemy zapominać, że otyłość może być problemem wtórnym wobec innych schorzeń np. niedoczynności tarczycy.

Najgrubszy pies świata jamnik

Otyłość może zostać zdiagnozowana przez dokonanie pomiaru masy ciała psa lub wykonanie badanie składu ciała. Lekarz weterynarii, badając psa, zwraca szczególną uwagę na jego żebra (czy są wyczuwalne), okolicę lędźwiową, ogon, i głowę. Wyniki są następnie porównywane z obowiązującym standardem rasy.

Kiedy zaczyna się otyłość?  Za otyłość uznaje się nadmiar masy ciała o około 10 do 15 procent. Prawdziwy problem zaczyna się wówczas, gdy pies przestaje normalnie funkcjonować i nie jest w stanie wykonać czynności, które niegdyś przychodziły mu bez większych problemów. Oczywiście takie przypadki należą do rzadkości.

Bardzo gruby pies i leczenie otyłości

Leczenie otyłości skupia się na zbiciu wagi zwierzęcia i utrzymaniu zmniejszonej masy ciała w perspektywie długoterminowej. Można to osiągnąć poprzez zmniejszenie spożycia kalorii i zwiększenie codziennej aktywności psa. Samodzielne próby dojścia do optymalnej wagi u czworonoga kończą się zazwyczaj fiaskiem. Samo stworzenie planu żywieniowego wymaga bowiem pewnej wiedzy o czworonogach i ich potrzebach. Jeżeli chcemy, aby nasz pies powrócił do normalnej wagi i już nigdy więcej nie przytył, musimy skonsultować się z weterynarzem i wspólnie ustalić plan działania.

Jak wygląda dieta psa grubego?

Weterynarze zalecają zazwyczaj diety bogate w białka i błonnik pokarmowy, ale o niskiej zawartości tłuszczu. Białka stymulują przemianę materii i wydatki energetyczne, a przy tym dają uczucie sytości. Pies nie będzie odczuwał silnego głodu przed podaniem kolejnego posiłku. Błonnik pokarmowy stymuluje metabolizm jelitowy.
Równie niezbędne co stosowanie odpowiedniej diety jest zwiększenie poziomu aktywności fizycznej u psa. Wiele zależy w tym względzie od właściciela i jego determinacji. Same spacery mogą okazać się bowiem niewystarczające; warto zaangażować psa w zabawę, pograć z nim w piłkę czy zabrać na tor do agility.

Powrót do normalnej wagi nie zamyka procesu leczenia otyłości. Właściciel musi pamiętać o regularnym komunikowaniu się z lekarzem weterynarii, comiesięcznym monitorowaniem masy ciała psa, a także ograniczeniu ilości tłuszczów w diecie. W sklepach zoologicznych możemy dostać specjalistyczne karmy o niskiej zawartości tłuszczów przygotowane z myślą o psach otyłych lub podatnych na wzrost wagi.

źródło zdjęcia https://www.facebook.com/BiggestLoserDoxieEdition

Tagi artykułu: