Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Najlepsze odżywki dla psów szorstkowłosych

Do psów szorstkowłosych zaliczamy m.in. sznaucery, jamniki oraz teriery. Pielęgnacja ich sierści może wydawać się nieco skomplikowana dla początkującego właściciela, dlatego w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć rytuał kąpieli i podpowiedzieć, jakich odżywek używać, aby włos psa był lśniący i zdrowy.

Kąpiel psa szorstkowłosego

Przed zwilżeniem sierści psa należy ją dobrze wyczesać przy użyciu grzebienia albo specjalnego zgrzebła z wąsko rozstawionymi ząbkami. Sierść zwilżamy następnie wodą i nakładamy nań rozcieńczony szampon (przed aplikacją dolewamy na dłoń nieco wody, aby szampon lepiej się rozprowadzał). Po umyciu włosa spłukujemy szamponem i powtarzamy czynność. Dwukrotne nakładanie szamponu jest bardzo ważne, ponieważ dopiero w drugiej turze włos psa wchłania składniki odżywcze – pierwsze mycie powoduje jedynie usunięcie brudu. Jeżeli chcemy, aby okrywa włosowa czworonoga nabrała ładnego koloru, możemy użyć preparatu, który podkreśli naturalną barwę jego szaty. Dobre sklepy zoologiczne oferują serie kosmetyków dedykowanych dla psów białych, czarnych, brązowych, łaciatych etc. Równie istotne co mycie jest nałożenie dobrej jakości odżywki proteinowej, która nie tylko nada piękny blask, ale także sprawi, że włos stanie się elastyczny. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności należy osuszyć psa, odciskając ręcznikiem pojedyncze pasma włosów - wycieranie ruchami okrężnymi powoduje uszkodzenie struktury włosa i jego zmatowienie.
Włos rozczesujemy miękką szczotką i rozpylamy preparat, który zapobiegnie puszeniu się i elektryzowaniu się włosów. Włos suszymy zimnym strumieniem powietrza.

Najlepsze odżywki dla psów szorstkowłosych

odżywka ALL SYSTEMS Botanical Conditioner

Najlepsze odżywki dla psów szorstkowłosych

Najlepszym wyborem dla psów szorstkowłosych są odżywki na bazie ekstraktów roślinnych, np. ALL SYSTEMS Botanical Conditioner. Odżywka została opracowana z myślą o włosach trudnych i z dużą ilością podszerstka. Preparat należy stosować bezpośrednio po kąpieli. Przed nałożeniem na włos mieszamy 1-2 łyżki stołowe w litrze ciepłej wody, jeżeli pies nie ma zbyt dużo podszerstka, lub 3-4 łyżki, jeśli podszerstek występuje obficie. Włos moczymy dokładnie i pozostawiamy na nim odżywkę przez ok. 60 sekund; następnie spłukujemy. Część odżywki można pozostawić na włosach, ale tak, aby się nie kleiły – mają być co najwyżej lekko śliskie. Później suszymy i rozczesujemy włos. Bardzo ważne jest, aby suszyć i czesać włosy od ich nasady, w kierunku końców.

Jeżeli szukamy odżywki, która nie tylko odżywi włos, ale także zintensyfikuje jego kolor, warto zakupić 1 ALL SYSTEMS Color Enhancing Botanical Conditioner Midnight sporządzoną na bazie ekstraktów roślinnych i przeznaczona dla psów wszystkich kolorów: red/brown (moreli, watrobiany, brązowy, czerwony) midnight (czarny, srebrny), platinum (biały, kremowy).

Najlepsze odżywki dla psów szorstkowłosych

odżywki dla psów 1 ALL SYSTEMS Color Enhancing Botanical Conditioner Midnight: Platinum, Midnight, Red/Brown

Z nieco tańszych produktów polecamy Champion – profesjonalną odżywkę proteinową, która nie posiada w składzie żadnych mydeł, parabenów, olejów mineralnych etc. Kompleks protein pszenicy pozwala efektywnie uzupełnić ubytki we włosie, zapewniając jednocześnie jego wygładzenie i zdrowy wygląd. Prowitamina B5 działa z kolei regenerująco i nawilżająco. Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty, powinniśmy zainwestować w serie preparatów od jednego producenta. Odżywka stanowi dopełnienie szamponu – jej skład jest komplementarny. Przed nałożeniem należy zwracać szczególną uwagę na newralgiczne obszary – uszy, oczy oraz pysk. Odżywki nie spłukujemy od razu – dopiero po upływie dwóch do trzech minut – w związku z czym przez cały ten czas należy bacznie obserwować reakcje psa.
Wybierając odżywkę, nie powinniśmy sugerować się wyłącznie ceną. Droższe odżywki są zazwyczaj bardzo wydajne i dedykowane do rozcieńczania. Odżywki tańsze, o rozrzedzonym składzie, zużywają się dość szybko i nie spełniają swojej roli. A nie oszukujmy się, odżywkę kupujemy średnio raz na rok – dwa lata, zatem możemy pozwolić sobie na większy wydatek.

pies szorstkowłosy jamnik

Po co stosować odżywki dla psów szorstkowłosych?

W przypadku psów szorstkowłosych stosowanie odżywki nie ma na celu ułatwienia rozczesywania włosów, a jego zmiękczenie, nawilżenie i nabłyszczenie. Sierść psów szorstkowłosych często wydaje się dość matowa i niezdrowa. Oczywiście, samo stosowanie odżywki jest niewystarczające dla utrzymania dobrej kondycji włosa. Psy o szorstkim włosie wymagają regularnego trymowania, czyli wyskubywania włosa, co najmniej raz na trzy miesiące. Taki zabieg powoduje, że sierść staje się prosta; poprawia się także jej koloryt. Nigdy nie strzyżemy psa szorstkowłosego – po takim zabiegu sierść staje się bowiem miękka, podszerstek przerasta, a kolor wydaje się wypłowiały. Jedynie regularne wykonywanie zabiegu trymowania i prawidłowa pielęgnacja włosa przy użyciu szamponów i odżywek sprawią, że pies będzie prezentował się wzorcowo. Najlepsze odżywki dla psów szorstkowłosych, Najlepsze odżywki dla psów szorstkowłosych

Tagi artykułu: