Udostępnij ten artykuł.

Najmniejsze psy

Psy ras małych to zróżnicowana grupa – w przedziale wzrostu od 20 do 35 cm każdy znajdzie coś dla siebie. Nieważne czy marzymy o spokojnym i układnym czworonogu, czy temperamentnej małej „bestii” z pewnością znajdziemy rasę, która skradnie nasze serce.

Najmniejsze psy pielęgnacja

Jeżeli zależy nam na zakupie psa, którego sierść nie wymaga wzmożonej pielęgnacji, z pewnością spodobają nam się krótkowłose Chihuahua, Pinczery miniaturowe. Wszystkie wymienione rasy mają krótką i niewymagającą uwagi sierść. Miłośnicy psów długowłosych, którzy nie chcą spędzać długich godzin na wyczesywaniu i układaniu włosa, mogą natomiast wybierać spośród Papillonów, długowłosych Chihuahua, Pomeranianów, Japońskich Chinów czy Pekińczyków. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko zależy od naszych zdolności finansowych.
Wybierając psa, powinniśmy zainteresować się także kwestią linienia. Niektóre rasy bardzo mocno tracą włos, inne – niemal nie linieją. Do ras, które tracą niewielkie ilości włosa, zaliczamy: krótkonożne teriery, pudle toy, a nawet długowłose Yorkshire teriery. Paradoksalnie długi włos jest łatwiejszy do sprzątnięcia niż włos krótki, ponieważ nie wbija się w meble i tapicerkę – można go z łatwością usunąć przy pomocy gąbki.

Im mniejszy tym lepszy?

Miłośnicy psów o rozmiarach kieszonkowych często zatracają się w chęci posiadania jak najmniejszego pieska. W ogłoszeniach o sprzedaży szczeniąt często napotykamy określenie ‘teacup’, co oznacza ‘psa mieszczącego się w filiżance do herbaty’. Pomimo że malutkie pieski wydają się bardzo słodkie i urocze, nadmierna miniaturyzacja pociąga za sobą poważne skutki zdrowotne. Pieski rodzą się cherlawe, mają krzywe grzbiety, niezarośnięte ciemiączka, chore oczy i wypadające rzepki kolanowe; ich odporność jest mocno obniżona. Szukając psa do siebie, pamiętajmy, że każdy czworonóg – także miniaturowy – musi odpowiadać w największym stopniu wzorcowi rasy. Nie celujmy w rekordy – nawet miniaturyzacja ma swoje granice.


  • Shih Tzu

  • Bichon kędzierzawy

  • Australian silky terier

Najmniejsze psy wychowanie

Bez względu na to jaką rasę wybraliśmy, musimy nauczyć się delikatnego obchodzenia z psami, kontrolowania w najwyższym stopniu naszych odruchów i emocji. Starajmy się zatem nie ciągnąć naszych piesków na smyczy, nie szarpać ich włosów i nie wymuszać do działania krzykiem i napomnieniami. Pamiętajmy, że opiekujemy się psami kilkadziesiąt razy mniejszymi od nas! Nie terroryzujmy ich, bo prędzej czy później zamkną się w sobie. Zamiast znienacka przyciągać psa na smyczy, stańmy i zawołajmy pupila po imieniu – nieważne że możemy z łatwością zmusić go do przyjścia, w tym wypadku liczy się aspekt dydaktyczny.

Kanapowce czy sportowcy?

Psy miniaturowe wbrew pozorom nie są psami salonowymi. Większość ras nie czerpie radości z wylegiwania się na kanapie – oczywiście, trafiają się osobniki preferujące taki tryb życia, niemniej zdecydowana większość woli radośnie hasać na podwórku i bawić się z innymi psami. Kupując miniaturkę, pamiętajmy, że to pies jak każdy inny, kochający ruch i wysiłek fizyczny.
Mikropieski są na ogół ciekawe świata i energiczne. Chętnie zapoznają się z innymi psami, witają z ludźmi i bawią ze swoimi opiekunami. Zważywszy na dużą ciekawość świata sprawdzą się we wszelkich psich sportach, np. agility czy obedience. Przykładowo w agility istnieje osobna kategoria „S” dedykowana właśnie niewielkim psom. Na świecie klasa „S” zdominowana jest przez miniaturowe pudle i sznaucery, spaniele i Chihuahua. Niektóre rasy – zwłaszcza ze skróconymi kufami – mogą mieć problemy z uprawianiem tej dyscypliny.
Ostatnimi czasy dużą popularnością wśród właścicieli cieszy się tropienie. Niestety, ze względu na dużą wrażliwość małych psów na złe warunki atmosferyczne, nie wszystkie rasy mogą w tej dyscyplinie konkurować.

Małe psy a urazy

W wypadku miniaturek łatwo o urazy. Psy małe, chociaż nie całkiem miniaturowe, np. sznaucery, lwie pieski, cairn terriery czy westie, dobrze radzą sobie w typowych sytuacjach. Niestety, bardzo małym psom zdarzają się urazy, np. w czasie zeskoku z kanapy na twardą podłogę. Jeżeli nie chcemy, aby piesek zbijał sobie łapki, już od szczenięcia uczmy go, że nie powinien wskakiwać na meble. Nie pozwólmy również dzieciom nosić miniatur na rękach; maluchy nie mają wyczucia i zdarza się, że niechcący wyrządzą im wielką krzywdę.
U małych psów panewki są słabiej wykształcone, dlatego właściciele muszą liczyć się z problemami z rzepkami kolanowymi. U niektórych psów mogą zdarzyć się także problemy z niezarośniętym ciemiączkiem – zwiększa to ryzyko śmierci w przypadku urazu głowy. Małe psy miewają także problemy z tchawicą oraz ubytki zębów. Warto także pamiętać, że w przypadku zatrucia organizm miniaturek szybko traci wodę, dlatego po kilkukrotnym wymiotowaniu konieczne jest natychmiastowe nawodnienie. Niektóre przypadłości są typowe dla konkretnych ras. Przykładowo hodowcy Cavalieri king Charles spanieli muszą uważać na dziedziczne schorzenia serca, zaś właściciele Yorków na nawracające choroby gardła.


  • Pomeranian

  • Yorkshire terrier

  • Spaniel kontynentalny miniaturowy

Akcesoria dla małych psów

Wybór produktów dla małych psów jest tylko pozornie bogaty. Producenci galanterii prześcigają się w wytwarzaniu coraz to nowych wzorów obroży, smyczy i szelek dla psów. Niestety, akcesoria są zazwyczaj przeładowane, niewygodne, sztywne i za ciężkie jak na gabaryty tak małych piesków. W praktyce najlepiej sprawdzają się zwykłe parciane obróżki, które mogą być przycinane na dowolny wymiar.
Jeżeli chodzi o zabawki, najlepiej sprawdzą się zwykłe piszczące zabawki z miękkiej gumy. Większość zabawek dostępnych w sklepach jest niestety wykonana z twardych materiałów, których pies nie jest w stanie pogryźć. Piłki na sznurku, przydatne w trakcie szkolenia, są właściwie niedostępne w rozmiarach „S”, dlatego warto postawić na handmade i przez zwykłą piłeczkę z gąbki przeciągnąć dość cienki sznurek.

Małe psy a spacery

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, małe psy są równie ruchliwe i energiczne co ich więksi koledzy, dlatego nie powinniśmy odbierać im przyjemności płynącej ze spacerów. Co więcej, powinniśmy je szkolić i egzekwować te same komendy co w przypadku dorosłych psów. Nigdy nie traktujmy miniaturek jak psów, od których należy wymagać mniej!

Najmniejsze psy świata -  krótki opis;

Australian silky terier. Kraj pochodzenia psa jak sama nazwa wskazuje to Australia, w naszym kraju mało popularny. Średni wzrostu 23cm, średnia wagi 4kg. Długość życia 12-15 lat.

Biszon kędzierzawy (Bichon Frise). Za kraje patronackie tej rasy uznawane są Belgia i Francja. Najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych i na terenie Wielkiej Brytanii. Średnia wzrostu 28cm, średnia wagi-5kg. Cecha bardzo charakterystyczna to białe puszyste okrycie. Długość życia 12-15 lat.

Chihuahua. Kraj pochodzenia tej rasy to Meksyk, rasa bardzo popularna na całym świecie w tym także i w naszym kraju. Istnieją dwie odmiany krótko i długowłosa. Wzrost dla tej rasy to 15-22cm, przewidywana waga do 3 kg. Długość życia 12-15 lat.


  • Pinczer małpi

  • Chihuahua

  • Pekińczyk

Pinczer małpi. Dopuszczalna wysokość w kłębie wynosi od 25 do 30 cm. Waga psów waha się w granicach od 4 do 6 kilogramów.

Pekińczyk. Rasa psów pochodzących z terytorium Chin. Średni wzrost około 20 cm, waga maksymalna do 5,5 kg. Długość życia dla psów tej odmiany powinna wynosić około 13-15 lat.

Pomeranian (Szpic miniaturowy).Postrzegane, jako typowe psy Pomorza. Kraj pochodzenia Niemcy, maksymalny wzrost dla tej rasy wynosi 22cm, waga natomiast nie powinna przekraczać 3kg.

Shih tzu. Krajem pochodzenia tej rasy jest odległy Tybet. Jej wzrost to 23-27 cm, waga natomiast mieści się w granicy 4-7kg. Przewidywana długość życia dla tej rasy to okres 12-17 lat. Rasa niezwykle popularna na całym świecie po opuszczeniu granic Tybetu. Szczególnego uroku dodaje tej rasie jej jedwabisty włos.

Spaniel kontynentalny miniaturowy. Istnieją dwie odmiany tej rasy różniące się pomiędzy sobą w zasadzie tylko ułożeniem uszu, jest to papillon i phalene. W przypadku papillona krajem pochodzenia jest Francja w przypadku phalene -Belgia. Średni wzrostu papillona wynosi około 28cm, waga od 2-5kg w przypadku phalene około 30cm, waga od 2,5-5,5kg.

West highland white terier. Ojczyzna pochodzenia dla tej rasy to Szkocja, średnia wysokość rasy wynosi około 28 cm, waga mieścić się powinna w granicy 6-10kg, długość życia wynosi 12-14 lat.

Yorkshire terrier. Typowy wesoły łobuziak. Kraj pochodzenia rasy -Wielka Brytania, średnia wysokość 18-20 cm, wskazana właściwa waga w jej przypadku powinna zamykać się w granicy 3kg. Długość życia 10-15 lat.

Tagi artykułu: