Udostępnij ten artykuł.

Najpiękniejsze psy świata

Gdzie znajdziemy najpiękniejsze psy świata? Oczywiście na najbardziej prestiżowych, największych wystawach psów rasowych, na czele z  „Westminster Dog Show”. Przegląd odbywa się co roku w nowojorskim Madison Square Garden. Nagroda przyznawana najpiękniejszym czworonogom w ramach konkursu, „Best in Show”, jest jednocześnie największym zaszczytem dla opiekuna, nagradzającym jego wieloletnie starania.

najpiękniesze psy świata na wystawie psów rasowych w Madison Square Garden

najpiękniesze psy świata na wystawie psów rasowych w Madison Square Garden, fot. Charley Lhasa

Impreza „Westminster Dog Show” organizowana jest rok rocznie już od 138 lat! Pierwszy pokaz tego najbardziej prestiżowego i zaszczytnego show odbył się w słynnym historycznym hotelu Westminster w Nowym Yorku (USA)  8 maja 1877 roku (stąd nazwa konkursu). Pomysł zorganizowania ogólnoświatowego konkursu pojawił się jednak już rok wcześniej, kiedy we wspomnianym hotelu zebrali się angielscy i amerykańscy dżentelmeni – miłośnicy psów rasowych i polowań. Zadecydowali wówczas, że warto zorganizować wystawę, która upowszechni hodowlę psów rasowych i doprowadzi do rywalizacji o jedyny w swoim rodzaju championat ogólnoświatowy.

Pierwszym zwycięzcą w omawianej kategorii „Best in Show”, czyli Najpiękniejszego Psa Świata, został angielski terier krótkowłosy, imieniem Warren Remedy, który zdobył tytuł w 1907 roku.

najpiekniejsze psy świata Warren Remedy

rusunek najpiękniejszego psa świata  Warrena Remedy autorstwa Gustava Muss-Arnolta, 1927 rok

Co ciekawe, powtórzył swój wielki sukces także w kolejnych dwóch latach. Po dziś dzień pozostaje jedynym psem, któremu udało się zdobyć to najwyższe wyróżnienie aż trzykrotnie! Obecnie, każdego roku startują w tej wystawie setki psów, zatem kilkukrotne powtórzenie sukcesu graniczy z cudem.

W zeszłorocznym „Westminster Dog Show” wygrał sześcioletni foksterier szorstkowłosy o imieniu Sky. W tym roku do imprezy zgłoszono również trzy zupełnie nowe rasy psów (portugalski podengo, rat terrier i chinook), jednak za najpiękniejszego uznano przedstawiciela bardzo dobrze znanej rasy z bogatą historią. W 138. edycji konkursu drugie miejsce zajął sześcioletni pudel.

najpiękniejsze psy świata to między innymi charty afgańskie

champion chart afgański Tores

Podczas imprezy miłośnicy psów rasowych mieli okazję zapoznać się i zakupić różne nowoczesne gadżety do pielęgnacji psów oraz akcesoria szkoleniowe, a także wymienić się doświadczeniami w zakresie pielęgnacji, zachowań, szkolenia i żywienia psów. W hali wystawowej, oprócz hodowców i ich czworonożnych ulubieńców, zgromadziły się oczywiście wielkie tłumy widzów, przedstawicieli mediów oraz psich fotografów.
W poprzednich latach na najwyższym podium nowojorskiego „Westminster Dog Show” znalazły się m.in. pinczer małpi, pekińczyk oraz chart szkocki.

najpiękniejsze psy świata champion dog show

champion dog show suczka shih tzu Bonita

Nagroda „Best in Show” jest tym istotniejsza, że nowojorska wystawa jest najstarszą imprezą tego typu nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Nie przeszkodziły jej ani lata Wielkiego Kryzysu na początku XX w., ani obie wojny światowe! Co roku do Madison Square Garden zjeżdżają się najbardziej szanowani hodowcy, w których hodowlach przyszły na świat najpiękniejsze psy rasowe. Każdego roku ok. 6 tys. hodowców zgłasza chęć udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. Policzono nawet, że w dotychczasowych pokazach wzięło udział przeszło ćwierć miliona psów! Niestety, na zaprezentowanie swojego pupila corocznie może liczyć zaledwie 2,5 tysiąca z nich, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Droga do uzyskania zaszczytnego tytułu nie jest więc łatwa.

najpiękniesze psy świata suczka mopsa Molli

suczka Molli

„Westminster Dog Show” to impreza dedykowana psom rasowym. Podobne imprezy mają jednak i pieski nierasowe, choć cieszą się one jak na razie mniejszą estymą i nie mają tak wielkiego rozmachu.

Tagi artykułu: