Udostępnij ten artykuł.

Najpopularniejsze rasy psów

Wedle ogólnie przyjętej specyfikacji możemy rozróżnić ponad 300 ras psów zamieszkujących na ziemi. Oczywiście, przeciętny człowiek potrafi wymienić, co najwyżej kilka w polotach kilkanaście ras, które najczęściej spotykamy w otoczeniu.

Najpopularniejsze rasy psów na świecie i ich krótka charakterystyka

Niewątpliwie, najpopularniejszą rasą psów pozostają Labradory. Labradory są nie tylko bardzo towarzyskie, ale poza tym doskonale sprawdzają się jako psy domowe uwielbiają zabawy z dziećmi i są bardzo wierne.

Równie popularną rasą psów są Terriery amerykańskie, które należą do rasy psów bojowych. Zaliczamy je do rasy psów dużych, przez co są powszechnie uznawane za niebezpieczne. Psy te nie powinny przebywać z dziećmi bardzo często słyszymy bowiem, że atakują ludzi  i dokonują trwałych okaleczeń. Terriery amerykańskie są również bardzo wymagające i sporo czasu musimy przeznaczyć na spacery i zabawy.

Zdecydowanie łagodniejszą rasą psów są Beagle. Pieski dobrze znoszą życie w mieście i są wspaniałymi towarzyszami zabaw dla najmłodszych. Z racji swojej łagodnej i bezkonfliktowej natury można je bez obaw zostawiać w towarzystwie dzieci. Beagle to rasa psów myśliwskich, przez co powinny spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu.


  • Cavalier king Charles spaniel

  • Yorkshire terrier

  • Owczarek niemiecki

Podobnie rzecz się ma z Berneńskimi psami pasterskimi, które również doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi i są dość ruchliwe. Powinniśmy poświęcać im dużo uwagi i często wyprowadzać na spacery. Psy te są dość absorbujące, jeśli chodzi o pielęgnację i czas potrzebny na rozczesywanie sierści.

Dla osób, które cenią sobie wygodę i nie mogą poświęcać psu zbyt wielkiej ilości czasu, idealnym przyjacielem będzie buldog angielski. Psy te są bardzo leniwe z natury i niechętnie wykonują jakikolwiek wysiłek fizyczny. Są bardzo towarzyskie i mają łagodne usposobienie. Buldogi francuskie są równie sympatyczną i bezkonfliktową rasę, jak ich angielscy krewni. Jako, że psy należą do rasy krótkowłosych, czas potrzebny na pielęgnację kurczy się do minimum. Zarówno buldogi angielskie jak i francuskie przybierają średnie rozmiary, więc doskonale nadają się do życia w małych mieszkaniach.

Kolejną, bardzo popularną rasą psów są bulteriery. Z pozoru może wydawać się, że psy należą do gatunku groźnych. Niemniej, właściciele zgodnie uznają, że bulteriery są bardzo przyjazne i doskonale nadają się do zabaw z dziećmi. Najczęściej możemy spotkać je w dużych miastach psy nie potrzebują dużo ruchu i spokojnie mogą mieszkać w małych mieszkaniach. Niestety, nie wszystkie rasy dobrze odnajdują się w małych, blokowych mieszkaniach.


  • Beagle

  • Golden retriever

  • Grzywacz chiński

Dogi niemieckie potrzebują wiele przestrzeni i nie powinny być zamykane w małych pomieszczeniach. Jako, że dog należy do rasy psów dużych, potrzebuje sporego terytorium i świeżego powietrza. Jego pielęgnacja nie jest szczególnie uciążliwa. Zdecydowanie odradza się pozostawianie go w pobliżu dzieci; dogi są dość awanturnicze i mają bojową naturę, nigdy nie wiadomo jak zareagują na zaczepki małego dziecka.

Absolutnym przeciwieństwem doga jest Cavalier king Charles Spaniel. Psy tej rasy są doskonałe dla rodzin z dziećmi; ich łagodna natura i przyjazne usposobienie sprawi, że dzieci je pokochają i będą doskonale czuły się w towarzystwie.

Idealnym kandydatem dla wymagających właścicieli jest bez wątpienia Golden retriever. Musimy jednak pamiętać, że jest do dość wymagająca rasa psa. Zdecydowanie odradzamy go osobom, które mieszkają w małych mieszkaniach i nie posiadają ogrodu. Psy są bardzo ruchliwe i potrzebują dużo przestrzeni. Z powodzeniem możemy zabierać je na wypady za miasto są również wspaniałymi partnerami dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek.

Dość specyficzną, a zarazem tajemniczą rasą psa jest Grzywacz chiński. Grzywacze na każdym kroku pokazują swoją niezależność i stosunkowo ciężko przywiązują się do właścicieli. Musimy poświęcać im dużo uwagi, aby zasłużyć na szacunek i zaufanie. Psy tej rasy nie potrzebują wiele ruchu, toteż nie musimy przeznaczać dużo czasu na wspólne spacery. Pieski doskonale odnajdują się w środowisku miejskim.

Do ras psów, które nie wymagają od nas wiele poświęcenia zaliczamy również Mopsy. Pieski te zdecydowanie można zaliczyć do rasy domowej. Najlepiej czują się, bowiem we własnym łóżku i są stosunkowo leniwe. Jakikolwiek wysiłek fizyczny przychodzi im z niemałym trudem.


  • Rottweiler

  • Berneński pies pasterski

  • Buldog francuski

Wprost przeciwnie sprawa się ma z Owczarkami niemieckimi, które są bardzo ruchliwe i wymagające. Z pozoru mogłoby się wydawać, że psy te ciężko znoszą życie w mieście nic bardziej mylnego. Popularne wilczury świetnie odnajdują się w każdym otoczeniu. Musimy jednak pamiętać, aby zapewnić im wystarczająco dużo ruchu i sprawić, że w ciągu dnia przebiegną przynajmniej kilka kilometrów.

Pozostając w kręgu ras pochodzenia niemieckiego, warto wspomnieć o psie rasy Rottweiler. Rottweilery to psy zaklasyfikowane do rasy psów niebezpiecznych. Z racji tego nie powinny mieszkać w mieście najlepszym dla nich otoczeniem jest dom z ogrodem. W żadnym wypadku nie powinny przebywać w otoczeniu dzieci wielokrotnie słyszy się, bowiem o przypadkach, kiedy to rottweiler zaatakował dziecko.

Zanim podejmiemy decyzję o kupnie psa, warto zastanowić się, czy będzie on bezpieczny dla nas i naszego otoczenia. Jeśli pragniemy mieć psa, który z pewnością nie będzie stanowił zagrożenia dla nas i naszych dzieci powinniśmy zastanowić się nad zakupem Yorkshire terriera, Sznaucera, bądź też West highland white terriera. Psy te należą do gatunku ras małych i bardzo małych. Są również bardzo przyjazne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla otoczenia. Ich pielęgnacja nie nastręcza dużych trudności. Mogą mieszkać zarówno w mieście jak i na wsi. Jeśli zaś chodzi o spacery, sprawa wygląda różnie. Małe rasy podobnie jak duże potrzebują sporo ruchu. Sznaucery miniaturki są bardzo ruchliwe i powinny przebywać na dworze do dwóch godzin dziennie. Yorki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, więc nie powinny spędzać na dworze dłużej niż pół godziny dziennie. Z terierami sprawa wygląda różnie niemniej nie potrzebują spędzać na dworze więcej czasu, niż pozostałe rasy psów.

Tagi artykułu: