Udostępnij ten artykuł.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Wytypowanie najpopularniejszych ras psów w Polsce jest dość trudnym zadaniem. Każdego roku powstają bowiem nowe hodowle – szczególnie ras orientalnych i hybrydowych – a miłośnicy psów coraz częściej sprowadzają do naszego kraju nieznane dotąd czworonogi. W niniejszym zestawieniu zawrzemy jednak rasy, które od wielu lat, bezdyskusyjnie, cieszą się największym zainteresowaniem wśród polskich hodowców. Życzymy miłej lektury.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Owczarek niemiecki

Owczarki są psami inteligentnymi, szybko uczącymi się, niesamowicie oddanymi swemu opiekunowi oraz chętnymi do współpracy z człowiekiem. Oczywiście, aby uwypuklić ich wszystkie pozytywne cechy, konieczne jest odpowiedzialne prowadzenie i szkolenie. ON nie jest psem dla każdego; jeżeli trafi na słabego psychicznie opiekuna, nie rozwinie swoich najlepszych cech. To wymagający czworonóg, który uwielbia ruch i wysiłek fizyczny. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych psich ras.


  • Jamnik długowłosy

  • Pudel

  • Yorkshire terrier

Jamnik

Jamniki słyną ze swojej inteligencji, ruchliwości i dobrego nastawienia do opiekuna. Jeżeli trafią w odpowiedzialne ręce, staną się nieocenionymi psami do towarzystwa. Dawniej były wykorzystywane w czasie polowań i do wyławiania gryzoni w obejściu.

Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski to pies wesoły, posiadający niesamowicie żywe usposobienie, uwielbiający zabawy i spacery z opiekunem. Doskonale sprawdza się w roli psiej niańki i zawsze dobrze dogaduje się z dziećmi (zwłaszcza starszymi). Wymaga odpowiedniego szkolenia i socjalizacji; niewłaściwie uspołeczniony może stać się lękliwy lub agresywny.

Yorkshire terrier

Yorkshire teriery to typowe psy miejskie, które szybko adaptują się do nowych warunków. Mogą mieszkać w bloku, mają stosunkowo niewielkie wymagania ruchowe, a ich utrzymanie nie jest tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Psy długowłose słabo linieją; codzienna pielęgnacja nie sprawia problemów. Jedynym większym wydatkiem jest karma – warto inwestować w droższą suchą karmę, która stanowi gwarant dobrego zdrowia i samopoczucia.


  • Cavalier king Charles spaniel

  • Syberian husky

  • Owczarek niemiecki

Labrador retriever i Golden retriever

Retrievery mają mnóstwo cech wspólnych – są wierne i oddane swoim właścicielom, wesołe, energiczne, zawsze skłonne do zabawy i chętne do współpracy z człowiekiem. Kochają wszystkich ludzi i nie mają w sobie cienia agresji. Mogą mieszkać zarówno w domach z małymi dziećmi, jak i z osobami starszymi. Dostosowują się do rytmu życia domowników i nie narzucają się.  Bardzo szybko uczą się nowych komend, dlatego zyskały popularność jako psy asystujące osobom niepełnosprawnym oraz psy-ratownicy.

West Highland White Terrier

Westie to inteligentne, żwawe i zawsze chętne do zabawy pieski, które idealnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Są bardzo odważne i pewne siebie, a przy tym posłuszne i bezwarunkowo oddane swojemu właścicielowi.  Mogą mieszkać w bloku, ich utrzymanie nie sprawia żadnego problemu. Chyba ze względu na tę łatwość w „obsłudze” z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością wśród miłośników czterech łap.

Cavalier King Charles Spaniel

Wymieniając popularne rasy psów nie sposób nie wspomnieć o Cavalierach – słodkich i przekochanych spanielkach, które podbiły serca Polaków.
Spaniel to z natury pies łagodny, z przyjacielskim nastawieniem do całego świata, potrafiący w doskonały sposób uprzyjemnić i umilić życie osobie starszej i samotnej. Sprawdzi się także w rodzinie z małymi dziećmi.

Pudel

Pudle są prawdziwymi arystokratami wśród psów - dumne, nieco wyniosłe, ale oddane swojemu właścicielowi. To odpowiednie czworonogi dla osób, które są przygotowane na konieczność regularnej pielęgnacji i misternego fryzowania sierści pupila. Aby psy zachowały swój właściwy, piękny wygląd, muszą być regularnie strzyżone, co wiąże się niestety z dość dużymi kosztami. Pamiętaj o tym, podejmując ostateczną decyzję o zakupie psa pudla!


  • Golden retriever

  • Labrador retriever

  • Nowofundland

Siberian husky

Moda na husky syberyjskie trwa w najlepsze! Wielu miłośników czterech łap, zafascynowanych efektownym wyglądem czworonogów, pragnie podjąć je pod swój dach. Niestety, miłość do rasy rzadko kiedy idzie w parze z wiedzą na temat jej potrzeb i preferowanych warunków mieszkaniowych. Warto pamiętać, że husky to psy w typie pierwotnym, które mają olbrzymie zapotrzebowanie na ruch i będą nieszczęśliwe, spędzając większość życia w małym mieszkaniu. To odpowiedni nabytek dla osób, które będą w stanie zapewnić im stałą dzienną dawkę ruchu.

Nowofundland

Nowofundlandy, zwane inaczej „psimi niańkami”, to prawdziwe łagodne olbrzymy. Uwielbiają spędzać czas z najmłodszymi i nie mają w sobie cienia agresji. Jak większość psów ras dużych mają duże zapotrzebowanie na ruch – nie znoszą stagnacji i bierności. Przyszły właściciel powinien być osobą aktywną, która zrozumie potrzeby psów i zagwarantuje im odpowiednie warunki życiowe – najlepiej na przedmieściach albo na wsi.

Rottweiler

Rottweilery są z natury obronnymi psami, agresywnymi wobec intruzów i skłonnymi do podejmowania wyzwań. Osoby decydujące się na zakup Rottów często nie zdają sobie jednak sprawy, że agresja psów – jeżeli nie jest kontrolowana i tłumiona – może obrócić się przeciwko nim. Rottweilery, jak chyba żadna inna rasa zaprezentowana w powyższym zestawieniu, wymagają odpowiedzialnego szkolenia i prowadzenia. Absolutnie nie nadają się dla osób, które nie mają doświadczenia w pracy z psami.

Pamiętajcie, przed zakupem psa jakiejkolwiek rasy zastanówcie się, czy będziecie w stanie wyszkolić go w taki sposób, aby nie zatracił swoich najlepszych cech, a jednocześnie nie stał się zagrożeniem dla innych ludzi i zwierząt!

Tagi artykułu: