Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Najważniejsze zasady pielęgnacji Yorkshire teriera

Każdy pies wymaga pielęgnacji i dbania o jego higienę. Jednak są takie rasy psów, które tej pielęgnacji wymagają więcej. Mowa tutaj głównie o takich, które trzeba strzyc oraz o takich, które mają tendencję do różnego rodzaju infekcji. Jak więc dbać o te psy, aby zawsze były zdrowe? Co zrobić, aby ich wygląd zachwycał?

Jednym z takich psów, które wymagają specjalnej pielęgnacji jest Yorkshire terrier. To uroczy, niewielki piesek, który ma wielu swoich miłośników. Zdobywa serca przede wszystkim swoją elegancją i szykiem. Jednak jest to pies, który wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Wszelkie błędy lub zaniedbania mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na jego wygląd, ale przede wszystkim na stan jego zdrowia. Nieprofesjonalna pielęgnacja sprawia, że wygląd naszego terriera będzie dalece odbiegał od ideału. Piękna sierść będzie przetłuszczona i pozlepiana, skóra przez to przestanie oddychać i w efekcie stanie się podatna na infekcje i stany zapalne. Z kolei, jeżeli użyjemy do pielęgnacji psa tanich i niskiej jakości środków, również narazimy go na problemy ze skórą. Stanie się ona przesuszona, a włos będzie suchy i łamliwy. Bo pamiętajmy, że Yorki nie mają sierści, tylko włos. Jeśli zależy nam na prawidłowej higienie psa i odpowiednim jego traktowaniu, nie możemy oszczędzać na tym. Powinniśmy zainwestować w specjalne kosmetyki, które przeznaczone są do pielęgnacji psów z włosem, a nie z sierścią. Poza tym muszą to być kosmetyki tylko wysokiej jakości. Wyłącznie w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić naszemu psu odpowiedni stan skóry i efektowny wygląd.

Jakie są, więc najważniejsze zasady pielęgnacji Yorkshire terriera?

Kosmetyki dla Yorka,

Najważniejsza w pielęgnacji Yorka jest regularna kąpiel, którą wykonujemy, co 2-3 miesiące. Kąpiele zaczynamy od dziesiątego tygodnia życia terriera.

Bardzo istotną kwestią jest to, jakich środków do pielęgnacji używamy. Jeśli będą to tanie, niskiej jakości środki, możemy narazić swojego psa na przesuszenie skóry. Co więcej szkodzą one również sierści naszego pupila. Takie kosmetyki posiadają niedostosowany współczynnik ph dla sierści psa, a substancje myjące i pieniące w nich zawarte są zbyt agresywnie działające na włos powodując jego wysuszenie i niszczenie. Przez to, zamiast pięknej i lśniącej, nasz pies ma skołtunioną i przesuszoną sierść.

Odpowiednia pielęgnacja psa powinna się, więc zacząć od zakupu wysokiej jakości środków. Posiadając Yorshire Terriera, jeśli zależy nam na tym, aby pies był piękny, musimy liczyć się z kosztami. Dlatego najlepiej zdecydować się na kosmetyki renomowanych zachodnich firm, które specjalizują się w środkach do utrzymania higieny psa. Produkują one całe linie pielęgnacyjne, dzięki czemu możemy kompleksowo zadbać o naszego pupila. Takie środki nie tylko czyszczą, ale przede wszystkim odżywiają włos Yorka. Stosując tego typu kosmetyki możemy kąpać psa tak często jak tylko uważamy to za konieczne, a umiejętne ich stosowanie pomoże nam uzyskać zaskakujące efekty. Bardzo ważne jest, aby stosować całą linię kosmetyków jednej firmy, wówczas preparaty uzupełniają potrzeby włosa, dając widoczne efekty.


  • Pielęgnacja Yorkshire terriera

  • Pielęgnacja Yorkshire terriera

  • Pielęgnacja Yorkshire terriera

Kąpiel Yorka

Kąpiel jest podstawą pielęgnacji każdego yorka. Niezwykle ważna jest pierwsza kąpiel w życiu małego czworonoga. Wykonujemy ją w około dziesiątym tygodniu życia szczeniaka. Aby nie wystraszył się i nie zniechęcił do takiej formy pielęgnacji, musimy zadbać o to, aby pierwszy jego kontakt z wodą i kąpielą był przyjemny. Przygotujmy, więc się do tego odpowiednio.

Dno wanny czy miski powinniśmy wyłożyć gumową kratką czy też ręcznikiem. Chodzi o to, aby pies nie ślizgał się na śliskiej powierzchni i stał stabilnie. Psa kąpiemy w ciepłej wodzie, ale niegorącej. Po pierwsze jest to zbyt duży szok termiczny dla niego, a po drugie gorąca woda niszczy włos. Ważna uwaga – szampon nakładamy na włos dwukrotnie. Pierwsze mycie, bowiem usuwa wszelkie zanieczyszczenia, brud oraz tłuszcz. Natomiast drugie mycie jest pielęgnacją włosa – nadaje mu połysk, delikatność, jedwabistą miękkość. Pamiętajmy o tym, aby nie targać włosów podczas pielęgnacji psa. Myjemy je przesuwając dłońmi z góry do dołu po całej długości włosa.

Podczas płukania należy zwrócić uwagę, aby nie zalać wodą uszu oraz pyszczka psa. Najlepiej jedną dłonią przytrzymać psa pod mostkiem i lekko unieść dom góry. W ten sposób strumień wody będzie po nim spływał. Należy bardzo dokładnie spłukać wszystkie środki, których użyliśmy do pielęgnacji. Jeżeli tego nie zrobimy, może to powodować przesuszenie oraz podrażnienie skóry. Również sierść psa nie będzie wyglądała zbyt estetycznie.

Po kąpieli psa należy osuszyć. Najłatwiej zrobić to odsączając mokrą sierść ręcznikiem. Nie powinniśmy wycierać psa zbyt energicznie i tym bardziej nie powinniśmy trzeć go ręcznikiem. Doprowadziłoby to do zmechacenia, splątania włosa i w efekcie sami przysporzymy sobie problemów z rozczesaniem włosa. Dla zwiększenia efektu pielęgnacji możemy po osuszeniu psa nałożyć balsam na jego sierść. Zawijamy naszego czworonoga w ręcznik, suszarką podgrzewamy go, a po kilku minutach ponownie spłukujemy kosmetyki.

Psa powinniśmy dobrze wysuszyć suszarką, ciepłym, ale nie gorącym strumieniem powietrza. Podczas suszenia rozczesujemy sierść począwszy od końca łap, zmierzając ku grzbietowi. Po dokładnym rozczesaniu i wysuszeniu pieska należy zastosować lekko natłuszczający preparat, który również ma odżywić włos.

Pielęgnacja wrażliwych miejsc Yorkshire Terriera

Kąpiel nie jest końcem pielęgnacji psa, tak naprawdę to dopiero początek. Teraz musimy zadbać o najwrażliwsze części jego ciała, czyli te, które są najczęściej narażone na infekcje. Najważniejsze zasady pielęgnacji psa rasy Yorkshire terrier to także pielęgnacja uszu, oczu, zębów, pazurków oraz okolic narządów płciowych.

Pielęgnacja uszu ma na celu usunięcie z ucha nadmiaru woskowiny. Służą do tego gotowe preparaty, które można kupić u każdego weterynarza. Do ucha naszego małego terriera wpuszczamy kilka kropelek, czekamy aż preparat rozpuści woskowiną i czyścimy delikatnie wacikiem. Pamiętajmy o tym, że jest to miejsce bardzo wrażliwe, nie powinniśmy, więc stosować do tego patyczków kosmetycznych, aby nie uszkodzić wnętrza ucha. Podczas pielęgnacji ucha trzeba również przystrzyc nieco włosy na końcach uszu. Uszy powinny być bardzo krótko i dokładnie wystrzyżone w szpic. Nie zapominajmy również o tym, aby usunąć włosy z wnętrza małżowiny usznej. Włos wyrastający z kanału słuchowego może przyczynić się do powstawania infekcji, ze względu na zbierający się w nim kurz i brud. Usunięte włosy poprawią wentylację kanału słuchowego i zmniejszą ryzyko infekcji.

Kolejny krok podczas higieny psa to pielęgnacja oczu. Powinna być ona przeprowadzona niemal codziennie, a nie tylko po kąpieli. Oczy przemywamy z reguły wodą przegotowaną wraz z 1-2% roztworem kwasu bornego. Można również to czynić gotowymi preparatami oferowanymi nam przez renomowane firmy kosmetyczne.

Pielęgnowanie zębów to również zabieg, który wykonujemy codziennie. U terrierów tej rasy bardzo szybko wytwarza się kamień nazębny, zazwyczaj już w bardzo młodym wieku. Aby temu zapobiec pielęgnację zębów powinniśmy rozpocząć już od momentu zmiany uzębienia z mlecznego na stałe. Zęby czyścimy wilgotną gazą lub watą nasyconą sodą oczyszczoną bądź specjalną pastą do zębów dla psów za pomocą specjalnej szczoteczki dla psów.

Jeśli chodzi o pazurki, to podcinamy jest w razie potrzeby specjalnymi nożyczkami. Trzeba bardzo uważać, aby nie naruszyć rdzenia, ponieważ jest to ogromnie bolesne. Sierść wokół paców przycinamy nożyczkami. Wycinamy również włosy rosnące między palcami.

Choć pies sma dba o to, aby okolice narządów płciowych były czyste, my również powinniśmy o to zadbać. Zwykle robi się to przemywając roztworem dezynfekcyjnym okolice intymne. Musimy również zadbać o przystrzyżenie włosów w tych okolicach.


  • Pielęgnacja Yorkshire terriera

  • Pielęgnacja Yorkshire terriera

  • Pielęgnacja Yorkshire terriera

Szczotkowanie psa

Codzienna pielęgnacja psa jest równie ważna, co jego kąpiel. To ona pozwala utrzymać sierść piękną i błyszczącą przez długi czas. Między kąpielami należy szczotkować psa codziennie. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie robić tego na sucho. Szczotkowanie nie tylko rozczesuje włosy, ale przede wszystkim usuwa z sierści zanieczyszczenia oraz martwy włos. Takie czesanie umożliwia również wietrzenie skóry, pobudza krążenie, a przez co stymuluje nowe włosy do rośnięcia. Nie wszystkie psy lubią być szczotkowane, ale należy przyzwyczaić je do tego już od szczenięcia. Najlepszym sposobem na to, aby nasz czworonożny przyjaciel stał spokojnie podczas takiej pielęgnacji jest czesanie go po powrocie ze spaceru. Wtedy, kiedy nasz terrier wybiega się, jest większa szansa, że będzie stał spokojnie. Co więcej szczotkować należy bardzo delikatnie, aby nie zrazić zwierzęcia, gdyż odzyskanie zaufania i cierpliwości naszego pupila będzie bardzo trudne.
Istnieją trzy najważniejsze zasady pielęgnacji psa rasy Yorkshire Terrier, jeśli chodzi o szczotkowanie:

  1. Szczotka musi zostać dostosowana do struktury włosa. Powinna ona dogłębnie rozczesywać włos nie wyrywając przy tym zdrowej sierści. Ważne też, aby była antystatyczna, ponieważ sierść yorka ma skłonności do elektryzowania się.
  2. Nie można sierści yorka szczotkować na sucho. Zawsze powinniśmy używać preparatów, które ułatwiają szczotkowanie. Zapobiegają one elektryzowaniu się włosa, ale także odżywią go i zapobiegają tworzeniu się kołtunów.
  3. Nie możemy spieszyć się podczas szczotkowania. Pies nie może odczuwać tego, jako nieprzyjemnego obowiązku. Pamiętajmy, aby na koniec nagrodzić naszego pupila za cierpliwe stanie jakimś przysmakiem.

Papiloty u Yorka

Wymienione wyżej najważniejsze zasady pielęgnacji psa rasy Yorkshire Terrier są czymś, co jest konieczne, aby nasz pies nie tylko estetycznie wyglądał, ale był zdrowy i zadbany. Jednak, jeżeli mamy psa wystawowego, z którym jeździmy na różne konkursy musimy zadbać o jego wygląd bardziej profesjonalnie. Niezbędne będą, więc od pewnego okresu z życiu papiloty. Można wiązać je już od szóstego miesiąca życia psa. Jednak najważniejszym kryterium jest długość włosa psa. Papiloty zakładamy psu codziennie lub maksimum, co dwa dni. Nie jest to trudna czynności, jednak wymaga od nas nie lada wprawy manualnej. Przy zakładaniu ich musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie przeszkadzały one w chodzeniu. Jak najlepiej to zrobić?

Oczywiście najlepiej zakładać papiloty po kąpieli. Jednak nie musimy go tak często kąpać. Wystarczy, więc jak zmoczymy lekko sierść naszego czworonoga. Gdy lekko obeschnie nakładamy na niego balsam bądź spryskujemy specjalnym środkiem w sprayu. Przy zakładaniu papilotów pamiętajmy o dwóch rzeczach. Po pierwsze nie mogą one zbyt ściągać skóry. Może to spowodować wyrywanie sierści, a poza tym jest dla psa bolesne. Po drugie zakładajmy papiloty tak, aby pies chodząc nie przydeptywał ich. Gumki nie powinniśmy ściągać, ponieważ również ciągną i sprawiają psu ból. Trzeba je delikatnie obcinać, aby nie obciąć przy okazji włosa.

Długa, piękna sierść rośnie na ciele Yorka przez całe życie. Musimy dbać, więc nie tylko o jej pielęgnacje, ale także prawidłowe przycięcie. Możemy robić to oczywiście we własnym zakresie, jednak w przypadku psów wystawowych zaleca się skorzystanie z usługi zawodowych groomerów. Dzięki temu pies będzie piękny i wspaniale będzie się prezentował.

Decydując się na psa, zwłaszcza takiego, który ma piękny włos, powinniśmy wiedzieć, jak ogromnie ważna jest jego pielęgnacja. Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyki psa, choć i te są istotne, ale przede wszystkim o stan jego zdrowia i samopoczucie. Tak jak my sami codziennie dbamy o higienę, powinniśmy również codziennie dbać o higienę psa. Nasz pupil, bowiem wymaga opieki tak samo, jak dziecko. Nie zaniedbujmy, więc tego, bo jeżeli przez nasze zaniedbanie wda się jakaś infekcja, ciężko będzie się jej później pozbyć. A zdrowy pies to przede wszystkim wesoły pies.

Tagi artykułu: