Udostępnij ten artykuł.

Największe i najmasywniejsze psy na świecie

W przeszłości wykorzystywano duże psy na polowaniach, do zaganiania zwierząt pasterskich i pilnowania dobytku. Największe i najmasywniejsze psy na świecie sprawdzały się także w roli psów pociągowych lub po prostu wiernych towarzyszy. Gigantyczne psy budzą respekt, a nawet strach. Z reguły nie ma jednak czego się obawiać, bowiem duże psy są równie łagodne, wierne i przyjacielskie jak średnie i małe. Z pewnością potrzebują większej przestrzeni do życia, a ich utrzymanie bywa kosztowne. Największe i najmasywniejsze psy na świecie ważą nawet 150-200 kg. Poznaj 10 gigantycznych psów.

Największe i najmasywniejsze psy na świecie owczarki kaukaskie

Owczarek kaukaski

Rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana na Kaukazie, na terenie byłego ZSRR. Pierwotnie wykorzystywana do pilnowania stad owiec przed drapieżnikami i złodziejami, w okresie zimnej wojny wykorzystywana w wojsku i milicji, a po upadku Muru Berlińskiego – jako pies stróżujący i obronny. Występują także owczarki kaukaskie w typie stepowym, są lżejsze i mniej popularne. W Polsce te największe i najmasywniejsze psy na świecie pojawiły się w latach 80. Dziś jest to niezwykle popularna rasa w Rosji, Armenii i Azerbejdżanie. Owczarki kaukaskie mierzą od 65 do78 cm, a ważą od 40 do 70 kg. Suki są mniejsze i lżejsze od psów.

największe i najmasywniejsze psy mastify angielskie

Mastif angielski

Jeden z największych i najmasywniejszych psów na świecie. Rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa, wyhodowana w Anglii. Pierwsze wzmianki o tym psie pojawiły się już w VI w p.n.e. Ludzie byli pod wrażeniem siły i lojalności tych psów. Dorosły samiec może ważyć nawet 120 kg.

największe i najmasywniejsze psy nowofundlandy

Nowofundland

Pierwotnie był hodowany i wykorzystywany przez rybaków jako pies pociągowy. Nowofundland pochodzi z Nowej Fundlandii w Kanadzie. Obecnie pełni funkcję psa-towarzysza. Jest ogromny, puszysty i inteligenty. Ma doskonałą kondycję i świetny z niego pływak. Nowofundlandy zazwyczaj są czarne, ale występną także brązowe, białe i szare. Samce ważą od 60 do 90 kg, samice od 45 do 55 kg. Największy w historii  nowofundland ważył 120 kg.

Komondor

największe i najmasywniejsze psy na świecie komondory

Komondor to potężny pies pasterski i zaganiający pochodzący z Węgier. Dzięki swojej długiej sierści przypominającej dredy są to nie tylko największe i najmasywniejsze psy na świecie, ale także jedne z najbardziej charakterystycznych. Nie można przejść obok nich obojętnie. Poskręcane włosie zapewnia izolację, chroni przed niskimi i wysokimi temperaturami. Pielęgnacja komondora jest dosyć kłopotliwa, włosia nie czeszę się, a jedynie rozdziela się je palcami. Z reguły rzadko się go także kąpie, gdyż długie i gęste włosie bardzo długo schnie. Ma dosyć ciężki charakter, bywa nieufny w stosunku do obcych, dlatego doskonale sprawdza się w roli stróża i opiekuna posiadłości. Komondory ważą od 42 do 50 kg.

największe i najmasywniejsze psy charty szkockie

Chart szkocki

Pies myśliwski zaliczany do grupy chartów. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie pierwotnie był wykorzystywany jako pies myśliwski, wyścigowy i towarzyszący. Jest wysokim psem i szczupłej sylwetce. Jego sierść jest długa i szorstka. Charty szkockie są przyjazne człowiekowi i bardzo spokojne, choć lubią gdy poświęca im się dużo uwagi. Nie są zbyt czujne i hałaśliwe, dlatego nie sprawdzają się w roli stróża.

najmasywniejsze psy mastify neapolitańskie

Mastif neapolitański

Rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa. Pochodzi z Włoch, gdzie był wykorzystywany do psich walk oraz stróżowania. Dziś jest świetnym psem obronnym oraz wiernym towarzyszem. Cechują się masywną i krępą budową. Jest pogodny i zrównoważony, choć ma problemy z posłuszeństwem. Bywa uparty i jest trudny w hodowli oraz pielęgnacji. Samce ważą od 60 do 70 kg, suki od 50 do 60 kg. 

najmasywniesze rasy psów leonbergery

Leonberger

Rasa psa zaliczana do molosów w typie górskim, wyhodowana w Niemczech. Pierwotnie był psem obronnym, pasterskim i stróżującym. Leonberger cechuje sięsilnym grzbietem i umięśnionymi kończynach. Jego sierść jest długa i twarda, czasem lekko pofalowana. Leonberger jest odważnym, spokojnym i inteligentnym psem. Nie ma skłonności do agresji. Sprawia wrażenie leniwego i ociężałego. Lubi przebywać na świeżym powietrzu w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. Wymaga szkolenia i odpowiedniej socjalizacji, wówczas staje się wrażliwym i wiernym towarzyszem. W hodowli leonbergera ważną rolę odgrywa prawidłowe odżywianie. Pies potrzebuje obfitych posiłków bogatych w witaminy, glukozaminę i chondroitynę. Samce ważą od 50 do 75 kg, suki są trochę mniejsze.

najmasywniejsze psy na świecie bernardyny

Bernardyn

Rasa psów zaliczana do molosów w typie górskim. Bernardyn pochodzi ze Szwajcarii, gdzie pierwotnie był wykorzystywany w roli psa pociągowego i psa-towarzysza. Są to jedne z  najcięższych i największych psów na świecie. Dziś spotyka się je rzadziej, są stróżami, psami gospodarskimi i wiernymi towarzyszami. Jest to pies muskularny i wysoki, bardzo silny. Bernardyn znany jest ze swojej lojalności. Jest łagodny, choć bywa nieufny wobec obcych. Przeciętny bernardyn waży około 55 kg, ale zdarzają się osobniki ważące 100 kg.

najmasywniejsze psy na świecie boerboel

Boerboel

Rasa psów w typie molosa, pochodząca z RPA. Borboel początkowo był wykorzystany jako pies stróżujący i obronny, dziś pełni także rolę towarzysza. Świetnie sprawdzał się do zaganiania bydła oraz pilnowania dobytku. Jest duży, masywny i proporcjonalnie zbudowany. Najczęściej występują  osobniki o umieszczaniu szarym i brązowym, choć zdarzają się także borboele łaciate. Są to psy silne i stanowcze, wymagają solidnej tresury i odpowiednio wczesnej socjalizacji. Mogą przejawiać skłonności do agresji, bywają nieufne wobec obcych, choć nie są uczone, by warczeć. Zawsze czujne i gotowe do obrony. Borbeole ważą od 60 do 80 kg, suki są trochę mniejsze i lżejsze.

najmasywniejsze i największe psy na świecie anatoliany

Anatolian

Duży i silny pies turecki, pierwotnie wykorzystywany do pilnowania owiec. Dziś bardzo popularny w USA. Jest lojalny wobec właściciela i nieufny wobec obcych. Wymaga solidnego przeszkolenia w zakresie posłuszeństwa. Ma silny instynkt terytorialny i znakomicie broni domu i posiadłości przed obcymi. W Polsce znajduje się na liście psów uznawanych za agresywne. Samce ważą od 50 do 65 kg, suki są o 10 kg lżejsze i trochę mniejsze.

Tagi artykułu: