Udostępnij ten artykuł.

Największe rasy psów cz 1

Największe rasy psów są przez wiele osób postrzegane jako trudne w utrzymaniu i niebezpieczne. Oczywiście, trudno kłócić się ze stwierdzeniem, że duże rasy są bardziej wymagające od psów miniaturek, a opiekunowie muszą przygotować się na konieczność ponoszenia comiesięcznych sporych wydatków. Cóż, nie ma nic za darmo! Jeżeli jednak pieniądze nie stanowią dużego problemu, a i przestrzeń życiowa dla zwierzaka jest wystarczająco duża, warto pomyśleć o wprowadzeniu wielkoluda do domu!
W niniejszym zestawieniu zaprezentujemy Państwu największe rasy psów wraz z ich krótką charakterystyką i  opisem historycznym. Życzymy miłej lektury i zachęcamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi opisami ras umieszczonymi w sekcji Psy-Rasy Psów.


 • Boerboel

 • Komandor

 • Bouvier des flandres

Oto największe rasy psów na świecie w kolejności alfabetycznej:

Anatolian (Anatolijski pies pasterski)

Kraj pochodzenia: Turcja

Psy osiągają od 71 do 81 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 40-65 kg. Przeciętna długość życia: 13-16 lat.
Duże tureckie psy pasterskie wywodzą się najprawdopodobniej od molosów sprowadzonych przez plemiona przybyłe na tereny obecnej Turcji przed ponad tysiącem lat. Ich wcześniejsze pochodzenie jest jednak niejasne. Obecnie psy są wykorzystywane głównie przez chłopów do stróżowania i pilnowania gospodarstw rolnych oraz wojsko jako czworonogi obronne.

Akbash dog

Kraj pochodzenia: Turcja

Psy osiągają od 73 do 83 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 38-60 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Rasa jest bardzo stara, a jej pochodzenie jest niejasne. Przodkowie Akbashów przybyli na tereny dzisiejszej Turcji wraz z Grekami, kiedy w Azji Mniejszej tworzono greckie kolonie. Obecnie czworonogi występują na zachód od Ankary. Ich podstawową funkcją jest ochrona stad owiec przed wilkami i innymi drapieżnikami. Prawdopodobnie mają wspólne korzenie z większością białych europejskich psów pasterskich m.in. słowackim czuwaczem, włoskim owczarkiem Maremma oraz owczarkiem podhalańskim.

Alaskan malamute

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone 

Psy osiągają od 56 do 66 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 32-43 kg. Przeciętna długość życia: 13-16 lat.
Nazwa rasy została zapisana po raz pierwszy w rejestrach północnoamerykańskich osadników. Pochodzi od plemienia Malemutów żyjącego na terenach zachodniej Alaski. W dawnych czasach psy były wykorzystywane do celów pociągowych i nagminnie krzyżowane z większymi psami osadników, którzy przybyli w tamte rejony w czasach gorączki złota. Malamuty w typie pierwotnym niemal doszczętnie wyginęły. W latach 20. XX wieku podjęto działania zmierzające do zachowania czystości krwi rasy. Jest to tym bardziej cenne, że badania przeprowadzane przez amerykańskich naukowców wykazały, iż jest to jedna z najstarszych psich ras.

Bernardyn

Kraj pochodzenia: Szwajcaria

Psy osiągają od 65 do 90 cm wysokości w kłębie, ale zdarzają się i większe osobniki. Waga oscyluje w granicach 50-100 kg. Przeciętna długość życia: 8-10 lat.
Pochodzenie bernardynów nie jest znane, niemniej istnieją mocne przesłanki, że rasa wywodzi sięz krótkowłosych i agresywnych mastifów sprowadzonych na tereny Alp przez Rzymian. Mastify, na skutek krzyżowania z rodzimymi rasami, dały początek dwóm nowym rasom – lżejszym i mniejszym szwajcarskim psom paserskim oraz cięższym, z których wywodzą się właśnie bernardyny.
W dawnych czasach bernardyny były wykorzystywane jako ratownicze – pomagały zbłąkanym pielgrzymom i ratowały ofiary wypadków górskich. Obecnie spełniają się jako psy stróżujące.


 • Chart rosyjski

 • Mastif angielski

 • Dogue de Bordeaux

Berneński pies pasterski

Kraj pochodzenia: Szwajcaria 

Psy osiągają od 58 do 70  cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 36-50 kg. Przeciętna długość życia: 6-8 lat.
Przodkowie współczesnych berneńskich psów pasterskich przybyli na tereny Szwajcarii wraz z Rzymianami. Z badań archeologicznych wynika, że psy w typie berneńczyka zamieszkiwały tamte rejony (Jezioro Zuryskie) już w 1000 r. p.n.e. Rasa została odkryta dopiero na przełomie XIX i XX wieku na terenach Prealp.
BPP to psy uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w terapii osób niepełnosprawnych, jak i do tropienia i prac ratowniczych. Przejawiają wielką chęć współpracy z człowiekiem. Są bardzo towarzyskie i inteligentne.

Bloodhound

Kraj pochodzenia: Belgia 

Psy osiągają od 58 do 69 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 40-54 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Współczesne Bloodhoundy są w przeważającej mierze potomkami psów św. Huberta, które hodowano w całkowitej izolacji przez stulecia w ardeńskim klasztorze. Psy św. Huberta wywodziły się bezpośrednio od dawnych gończych psów celtyckich wziętych przez opatów pod opiekę.
Bloody mają nadzwyczaj czuły węch i wielką pasję poszukiwawczą; są cenionymi psami policyjnymi i ratowniczymi. To pierwsza rasa, która została wykorzystana w służbach porządkowych.

Boerboel

Kraj pochodzenia: Republika Południowej Afryki 

Psy osiągają od 59 do 70 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 70-90 kg. Przeciętna długość życia: 10-12 lat.
Boerboel uznawany jest za potomka asyryjskich molosów przybyłych wraz z osadnikami do Południowej Afryki. W dawnych czasach psy pełniły funkcje obrońcy domu i zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami. Niektóre osobniki były wykorzystywane przez farmerów do zaganiania bydła.

Bouvier des flandres

Kraj pochodzenia: Belgia i Francja

Psy osiągają od 63 do 67 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 35-41 kg. Przeciętna długość życia: 10-12 lat.
Przodkami rasy były flandryjskie psy zaganiające znane pod nazwą "vuilbaard" lub "koehond" spotykane między Lys a wybrzeżem Morza Północnego. Czworonogi były bardzo zróżnicowane pod względem wielkości; przykładowo handlarze bydłem preferowali psy mniejsze, bardziej pomocne w kłusownictwie.
Bouvier des Flandres były używane dawniej do pędzenia bydła i ciągnięcia wózków z mlekiem. Obecnie są to przede wszystkim psy obronne i stróżujące.


 • Broholmer

 • Berneński pies pasterski

 • Dog niemiecki

Bullmastiff

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania 

Psy osiągają od 61 do 68 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 45-59 kg. Przeciętna długość życia: 8-10 lat.
Bullmastiffy powstały na skutek skrzyżowania angielskich buldogów i mastifów, dzięki czemu nie są tak duże jak mastiffy, ale posiadają równie silny instynkt obronny. Po buldogach psy odziedziczyły spokój, opanowanie i silny charakter.

Chart rosyjski borzoj

Kraj pochodzenia: Rosja

Psy osiągają od 65 do 85 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 35-48 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Ojczyzną borzoja jest przypuszczalnie Środkowy Wschód. Bezpośrednimi przodkami rasy były sprowadzone ze wschodu psy plemion tatarskich. Ich regularną hodowlę datować można na przełom XIV i XV wieku. W dawnych czasach były wykorzystywane przez bojarów w czasie polowań na lisy, zające i jelenie.  Obecnie są utrzymywane jako psy do towarzystwa.

Chart szkocki

Kraj pochodzenia: Szkocja 

Psy osiągają od min. 71 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 34-50 kg. Przeciętna długość życia: 8-11 lat.
Chart szkocki jest przypuszczalnie potomkiem dawnych chartów celtyckich.  W dawnych czasach był wykorzystywany do polowania na jelenie i wilki; najczęściej pracował w parze. Obecnie pełni przede wszystkim funkcję psa towarzyszącego.

Czarny terier rosyjski

Kraj pochodzenia: Rosja

Psy osiągają od 66 do 78 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 45-60 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Początki czernysza sięgają lat 50. XX wieku. W tym okresie hodowcy radzieccy zaczęli prowadzić prace nad stworzeniem uniwersalnej rasy psa, który byłby w stanie pracować w każdych warunkach klimatycznych nawet w najbardziej odległych obszarach kraju. Do stworzenia nowej rasy wydatnie przyczyniły się: Sznaucery olbrzymie, Rottweilery oraz Airedale Teriery, przy czym rzeczywistym protoplastą rasy został Sznaucer Olbrzymi.  
CTR zaczęły trafiać w 2012 roku do jednostek rosyjskiej armii, co zapoczątkowało ich karierę wojskową. Poprzednie próby prowadzone w okresie ZSRR zostały zarzucone.


 • Wilczarz irlandzki

 • Anatolian

 • Bernardyn krótkowłosy

Dog niemiecki

Kraj pochodzenia: Niemcy 

Psy osiągają powyżej 72 cm wysokości w kłębie. Waga proporcjonalna do wzrostu. Przeciętna długość życia: 6-8 lat.
Przodkami współczesnego doga są niemieckie bullenbeissery oraz "Hatz und Saurüden" (psy tropiące i polujące na dzika). Czworonogi były początkowe trzymane  na dworach i wykorzystywane w czasie polowań na grubego zwierza. Szybko znalazły uznanie wśród wyższych warstw społecznych jako psy towarzyszące. Pierwszy wzorzec rasowy został spisany w 1880 roku. Jednym z największych miłośników rasy był kanclerz niemiecki Otto von Bismarck.

Dogue de Bordeaux

Kraj pochodzenia: Francja

Psy osiągają od 57 do 67 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 54-65 kg. Przeciętna długość życia: 10-12 lat.
Krewnymi Doga z Bordeaux są najprawdopodobniej mastify angielskie oraz buldogi. W dawnych czasach czworonogi były wykorzystywane do walk psów oraz polowań. Obecnie spełniają rolę psów stróżujących i obronnych. Są łagodne, dlatego doskonale odnajdują się w domach z małymi dziećmi.

Zapraszamy do 2 części artykułu "Największe rasy psów"

Tagi artykułu: