Udostępnij ten artykuł.

Największe rasy psów cz. 2

Największy pies na świecie mierzył 111,8 cm wysokości w kłębie i ważył 111 kg. Kiedy stawał na tylnych łapach osiągał 226 cm, przewyższając tym samym wszystkich znanych mu ludzi. Niestety, Zeus, sławny dog niemiecki, nie jest już wśród nas. Rekord Guinessa zostanie przejęty prawdopodobnie przez innego dogowatego.
Cóż, niewiele psów osiąga ponad 100 cm wysokości w kłębie, za to istnieje co najmniej kilkanaście ras, które z powodzeniem mogłyby staranować dorosłego mężczyznę. Przyjrzyjmy się im uważniej.

Prezentujemy kolejne rasy psów, których przedstawiciele odznaczają się wybitnymi gabarytami. Oto najpopularniejsze największe rasy psów cz. 2

Największe rasy psów świata

Duży szwajcarski pies pasterski

Kraj pochodzenia: Szwajcaria 

Psy osiągają od 60 do 72 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 50-70 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Duże szwajcarskie psy pasterskie to potomkowie dawnych psów wiejskich wykorzystywanych przez wędrownych handlarzy do ciągnięcia wózków. Często spełniały także funkcje psów zaganiających i podwórzowych w gospodarstwach rolnych, rzeźniach oraz masarniach. W czasie II wojny światowej używane były jako psy meldunkowe. Obecnie czworonogi coraz częściej pełnią rolę psów rodzinnych.


 • Duży szwajcarski pies pasterski

 • Komondor

 • Wilczarz irlandzki

Komondor

Kraj pochodzenia: Węgry 

Psy osiągają od 64 do 76 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 49-52 kg. Przeciętna długość życia: 10-12 lat.
Komondor to pies pasterski pochodzący z Węgier. Pierwsze wzmianki na temat psów jako stróżów stad bydła znajdziemy w zapisach z XVI wieku. W 1910 roku rozpoczęła się udokumentowana i selektywna hodowla rasy na Węgrzech. Kilkanaście lat później FCI przyjęło jej wzorzec. 

Kuvasz

Kraj pochodzenia: Węgry

Psy osiągają od 60 do 75 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 30-52 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Rasa jest bardzo stara i przypuszczalnie przybyła na tereny Węgier wraz z Kumanami w XIII wieku. Istnieją jednak przesłanki, że współczesne psy mogą być potomkami dawnych czworonogów sumeryjskich. Hodowla rasy rozpoczęła się w początkach XX wieku. Pierwszy poważny kryzys nadszedł w czasie II wojny światowej – psy o mało nie zniknęły z powierzchni ziemi. Obecnie cieszą się umiarkowaną popularnością poza swoim rodzinnym krajem.

Mastif angielski

 

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Psy osiągają od 70 do 91 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 54-104 kg. Przeciętna długość życia: 10-12 lat.
Dawni przodkowie współczesnych mastifów pochodzą z terenów Azji Środkowej. Podobizny zwierząt występują na rzeźbach babilońskich. Dawniej mastify, zważywszy na swoją siłę i masę ciała, były przystosowane do walk. W Anglii pojawiły się ponad 2000 lat temu. W czasie okupacji Brytanii stały się popularnymi psami bojowymi; stanowiły główną atrakcję w czasie walk na arenach.
 


 • Owczarek z Maremma

 • Kuvasz

 • Sznaucer olbrzymi

Owczarek środkowoazjatycki

Kraj pochodzenia: Rosja

Psy osiągają minimum 60 cm wysokości w kłębie. Waga proporcjonalna do wzrostu. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Owczarki środkowoazjatyckie to jedna z najstarszych ras psów na świecie licząca według źródeł ok. 4000-5000 lat. Jedna teoria głosi, że psy pochodzą od dawnych mastifów azjatyckich i są protoplastami mastifów tybetańskich. Wedle innej wywodzą się właśnie od nich. W dawnych czasach owczarki były wykorzystywane do pilnowania stad zwierząt hodowlanych należących do ludów środkowej Azji. Obecnie nie cieszą się szczególną popularnością.

Owczarek z Maremma

Kraj pochodzenia: Włochy

Psy osiągają średnio 62 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 30-45 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
W dawnych czasach owczarki występowały na terenach od Maremmy i Abruzji, gdzie strzegły owiec w czasie transhumancji ze stepów w Abruzji i Molise do niższych pastwisk w Apulia. Opisy psów podobnych do OzM możemy znaleźć już w literaturze z czasów starożytnego Rzymu, co świadczy o jej długiej historii. Po zakończeniu transhumacji owczarki nadal były wykorzystywane przez pasterzy – zwłaszcza gdy wypasano owce na otwartym terenie. Obecnie sprawdzają się jako stróże dobytku zarówno we Włoszech, jak i w Australii oraz Stanach Zjednoczonych.

Pies górski z Estrella

Kraj pochodzenia: Hiszpania

Psy osiągają od 62 do 72 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 30-50 kg. Przeciętna długość życia: 10-12 lat.
Pies górski z Estrella to jedna z najstarszych ras zamieszkujących tereny Półwyspu Iberyjskiego. Czworonogi od początku swego istnienia pełnią funkcję psów stróżujących i obronnych. Wykorzystywane są również w służbie wojskowej.


 • Mastif angielski

 • Owczarek środkowoazjatycki

 • Pirenejski pies górski

Pirenejski pies górski

Kraj pochodzenia: Hiszpania

Psy osiągają od 65 do 80 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 36-54 kg. Przeciętna długość życia: 10-11 lat.
Rasa jest bardzo stara, używana już przez Basków, którzy zamieszkiwali w dawnych czasach tereny Pirenejów. W czasie II wojny światowej psy wykorzystywane były do ciągnięcia artylerii. Są blisko spokrewnione z innymi dużymi psami stróżującymi m.in. kuvaszami, owczarkami anatolijskimi i owczarkami podhalańskimi. Największe rasy psów, Największe rasy psów

Największe rasy psów
 

Rottweiler

Kraj pochodzenia: Niemcy

Psy osiągają od 58 do 68 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 50-60 kg. Przeciętna długość życia: 8-10 lat.
Rottweilery były wykorzystywane w dawnych czasach do pilnowania obozów i ciągnięcia zaprzęgów z żywnością i amunicją w podbitej przez legiony rzymskie Germanii. Wygląd psów ewoluował przez stulecia – niegdyś były smukłe i miały długie haczykowate ogony; na przestrzeni lat znacznie przybrały na masie. Obecnie psy spełniają się na wielu polach – są doskonałymi stróżami i obrońcami, pełnią również ważne funkcje w służbach państwowych.

Sznaucer olbrzymi

Kraj pochodzenia: Niemcy 

Psy osiągają od 60 do 70 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 35 kg. Przeciętna długość życia: 12-15 lat.
Przodkami sznaucera olbrzymiego była najprawdopodobniej stara odmiana psa wiejskiego z Górnej Bawarii używanego do zaganiania i stróżowania. Hodowla sznaucerów została usystematyzowana przed II wojną światową. Pewne jest że dla uzyskania odpowiedniej maści i uszlachetnienia sylwetki użyto czarnego doga niemieckiego. Spekuluje się, że dodano także krew dużych pudli.


 • Pies górski z Estrella

 • Rottweiler

 

Wilczarz irlandzki

Kraj pochodzenia: Irlandia

Psy osiągają od 70 do 90 cm wysokości w kłębie. Waga minimalna wynosi 40 kg. Przeciętna długość życia: 6-10 lat.
Historia wilczarzy jest długa i zawiła; sięga czasów wędrówek Celtów i walk zwierząt na rzymskich arenach. Rasa jest nierozłącznie związana z dziejami Irlandii; w dawnych czasach każdy szanujący się myśliwy posiadał przynajmniej jednego wilczarza. Niestety, wraz z rozwojem broni palnej, rola chartów jako psów myśliwskich straciła na znaczenia.

Zapraszamy do 1 części artykułu "Jakie psy są największe na świecie?"

Tagi artykułu: