Udostępnij ten artykuł.

Namibia, Anatoliany i Gepardy

Stado kóz przemierzających truchtem zakurzoną namibijską drogę to łakomy kąsek dla drapieżników. Namibia to niebezpieczny kraj dla kóz i innych zwierząt hodowlanych. Pasterze muszą przez cały czas doglądać swojego dobytku i chronić zwierzęta przed atakami groźnych drapieżników takich jak gepardy i szakale. Utrzymanie stada w pełnej liczebności było i jest największym priorytetem hodowców. Trudne warunki życia i niesprzyjający klimat sprawiają, że nawet pojedyncze straty są przez hodowców bardzo mocno odczuwalne.

Na czym polega program ochrony gepardów przez Anatoliany?

Na szczęście dramat pasterzy ma się wkrótce skończyć. Coraz więcej osób idzie bowiem za przykładem hodowcy-pioniera, który zdecydował się skorzystać z usług Bonzo i wprowadził go do swoich stad kóz.  Bonzo to przedstawiciel rasy Anatolian Shepherd Dog. Rasa pochodzi od starożytnych psów hodowanych na terenach dzisiejszej Turcji już kilka tysięcy lat p.n.e. Anatoliany cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych i południowej Europie. Hodowcy doceniają ich silny instynkt terytorialny i niesamowite zdolności pasterskie. W dawnych czasach psy broniły zarówno stad zwierząt przed wilkami i drapieżnikami, jak i swoich domostw. Pierwszy namibijski Owczarek anatolijski został wyszkolony specjalnie do ochrony stad kóz. Właściciel Bonzo, rolnik Ms Retha Joubert, mówi, że psy są przede wszystkim doskonałymi stróżami, a w drugiej kolejności – domownikami. Dzięki Bonzo, stracił w poprzednim roku zaledwie jedną kozę. Przed jego przybyciem straty były kilkunastokrotnie większe.

Wykorzystanie Anatolianów do pilnowania stad kóz jest korzystne jeszcze z jednego powodu. Kozy stanowią bowiem główny cel polowań gepardów. Dotychczas hodowcy, chcąc uchronić swoje zwierzęta przed atakami dzikich kotów, masowo odstrzeliwali gepardy. Od kiedy ich obowiązki przejęły psy, gepardy nie są już zagrożone. Sama obecność psów wydaje się szczególnie stymulująca.Warto pamiętać, że drapieżniki zazwyczaj nie atakują, jeśli wiedzą, że ich łup jest chroniony.

Owczarek anatolijski biorący udział w programie ochrony gepardów

Anatolian pilnujący stada kóz w Namibii źródło zdjęcia Cheetah Conservation Fund (CCF)

Jak psy są szkolone?

Anatoliany zostają umieszczone w stadzie, w którym przebywają kilka tygodni – dzięki temu nawiązują więź ze członkami stada. Od tego momentu mieszkają na stałe ze zwierzętami i towarzyszą im w czasie wędrówki. Szczególnie dużo pracy mają w nocy. Po zapadnięciu zmroku gepardy zaczynają łowy. Zawsze czujne psy wyłapują wszelkie znaki z otoczenia i w porę ostrzegają swojego opiekuna przed niebezpieczeństwem.

Wydaje się, że program hodowlany ruszy wkrótce pełną parą. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że psy to inwestycja w przyszłość.

Tagi artykułu: