Udostępnij ten artykuł.

Nauka czystości Labradora

Właściciele psów doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest nauka czystości i wpojenie psu podstawowych zasad higieny. Jeśli decydujemy się na adopcję psa dorosłego, jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Dorosłe psy są zazwyczaj przyuczone do załatwiania się na dworze i nie musimy poświęcać dużo czasu na przyzwyczajenie ich do regularnych spacerów. Oczywiście, adopcja dorosłego psa niesie za sobą plusy i minusy. Minusem jest całkowity brak więzi; właściciel nie zna psa i nie może powiedzieć, jakie zachowania są dla niego naturalne. Nie wie również, z kim pies miał w przeszłości do czynienia i jaki jest jego stosunek do obcych ludzi.

Szczenięta są znacznie bardziej ufne i zawiązują silniejszą więź z właścicielem. Możemy je również nauczyć pożądanych zachowań i kształtować od podstaw. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy się zająć po adopcji szczenięcia, jest nauka czystości i prawidłowego załatwiania się.

Nie wszystkie psy są jednako pojętne i posiadają naturalny odruch załatwiania się na dworze. Nauka labradorów nie przysparza zazwyczaj większych problemów. Jak głosi obiegowa opinia, labradory są niezwykle inteligentnymi zwierzętami i dość szybko uczą się wszelakich komend czy to dotyczących higieny czy też związanych z tresurą.
Poniżej zamieszczę kilka porad, które bezpośrednio odnoszą się do nauki czystości labradorów i innych ras psów.
Nauka czystości Labradora powinna rozpocząć się od wyznaczenia mu pewnych granic. Podstawowym błędem popełnianym przez właścicieli psów jest brak konsekwencji i metodycznego postępowania względem czworonogów. Labradory zapamiętują proste sygnały i komendy nasze zachowanie powinno być nakierowane na wyuczenie pojedynczej czynności i nierozproszone pomniejszymi komendami.

Nauka załatwiania się odbywa się w systemie dwuetapowym:

W pierwszym etapie uczymy psa załatwiać się na gazetę lub ceratę wyłożoną w domu. Cerata jest znacznie skuteczniejsza, jednakże powinna być wymieniana, co jakiś czas. Jeśli jednak zdarzy się, że pies odda mocz albo kał na powierzchnie użytkowe, powinniśmy od razu je zdezynfekować i potraktować środkami, które zabijają przykry zapach. Środki nie powinny jednak zawierać amoniaku i innych substancji drażniących. Przeczekanie tego trudnego okresu stanowi dość trudne wyzwanie i wymaga od nas sporo cierpliwości. Przez pierwszych kilka tygodni będziemy musieli znosić walającą się po domu ceratę i gazetę szczenię nie jest w stanie kontrolować odruchu oddawania moczu i może załatwiać się nawet kilka razy dziennie. Szczenięta bardzo często upatrują sobie miejsce i stale się w nie załatwiają. Jest to bardzo uciążliwe dla właściciela i może powodować wybuchy złości. Trudno pilnować psa przez całą dobę niemniej, jeśli zobaczymy, że pies nie załatwia się w wyznaczonych miejscach, powinniśmy ostro zareagować. W żadnym wypadku nie możemy bić psa najlepszym rozwiązaniem jest mocne klaśnięcie w ręce, gwizdanie bądź brzęczenie metalowym łańcuszkiem. Psy nie lubią ostrych dźwięków i z pewnością zaczną kojarzyć, kiedy mogą się ich spodziewać.

mata do nauki czystości psa/szczeniaka

mata do nauki czystości dla szczeniąt i psa

Najważniejsze jest zachowanie żelaznej dyscypliny i wyznaczenie psu granic. Oczywiście, za każdym razem, kiedy pies zachowa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, należy nagradzać go i chwalić. Nie należy jednak przesadzać z pochwałami i nagradzać psa jedzeniem; może się, bowiem zdarzyć, że w chwili, kiedy nie będziemy mogli odwdzięczyć się psu za jego prawidłowe zachowanie, poczuje się zdezorientowany i niepewny. Labradory należą do rasy psów, które bardzo przywiązują się do właściciela i każda nagana bardzo mocno wżyna się w ich psychikę. Możemy spodziewać się, że po każdym strofowaniu, pies, będzie chciał nas przepraszać. Być może brzmi to abstrakcyjnie, jednak labradory są bardzo uczuciowe i nie chcą zawieść oczekiwań swoich właścicieli.

Kiedy Labrador zostanie nauczony, gdzie powinien się załatwiać, i zostaną mu wpojone pewne zasady, możemy przejść do dalszego etapu wyprowadzania na spacery.
Tuż przed obudzeniem i przed zaśnięciem powinniśmy zabierać psa na dwór i go „wysadzać”. Spacer powinien trwać dopóty, dopóki pies się nie załatwi. W innym wypadku proces kojarzenia spaceru z załatwianiem się ulegnie znacznemu wydłużeniu. Szczenię nie może przebywać na dworze dłużej niż kilka minut (oczywiście mam na myśli jednorazowe podejście). Nie istnieją uniwersalne metody przyuczania do załatwiania wszystko zależy od naszej cierpliwości i determinacji. Nawet mały kroczek na drodze do nauki załatwiania się powinien zostać nagrodzony.

Nauka czystości Labradora jest znacznie trudniejsza, jeżeli mieszkamy w bloku. Trudno zachować konsekwencję i za każdym razem wybiegać z psem na dwór. Dorosłe psy powinny być wyprowadzane na spacery trzy razy dziennie. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu, powinniśmy odłożyć decyzję o kupnie psa, bądź znaleźć osobę, która jest w stanie wyprowadzać psa w ciągu dnia. Oczywiście, idealnym rozwiązaniem jest mieszkanie w domku z ogródkiem i sprzątanie po psie. Labradory należą do rasy psów dużych, więc dom z ogródkiem stanowi dla nich wspaniałe rozwiązanie.

nauka sikania szczeniaka labradora

Szczeniak labradora sikający na gazetę

Nauka czystości Labradora nie ogranicza się do załatwiania niezbędnych potrzeb. Niektóre psy, w szczególności szczenięta, wykazują tendencję do zjadania kału. Nie istnieje racjonalny sposób wytłumaczenia tego stanu rzeczy, niemniej dużą winę za ten paskudny nawyk ponosi dieta i brak urozmaiceń pokarmowych. Równie trudno jest oduczyć psa jedzenia i obwąchiwania pokarmu nieznanego pochodzenia. Prawie każdy właściciel ma problem z dopilnowaniem czworonoga i odciągnięcia go od pokarmów i nieczystości znalezionych w trakcie spaceru. Niektóre odruchy psa są determinowane czynnikami genetycznymi i nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić.

Labradory są niebywale posłuszne i ugodowe w związku z tym jesteśmy w stanie wpoić im wiele pożądanych zachowań i nauczyć podstawowych zasad czystości.

Ich tresura nie jest złożona i nawet po krótkim okresie możemy spodziewać się znacznych efektów.
 

Tagi artykułu: