Udostępnij ten artykuł.

Nauka czystości Yorka

Właściciele Yorków i innych psów ras miniaturowych często popadają w skrajności i traktują swoje zwierzaki jak bezrozumne maskotki. Nie należy jednak zapominać, że miniaturki w niczym nie różnią od innych psów i również wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Pierwszym, podstawowym elementem szkolenia czworonoga jest nauka czystości.

Nauka czystości Yorka, Nauka czystości Yorka, Nauka czystości Yorka

Złote zasady. O czym powinniśmy pamiętać?

  1. Nauka czystości winna rozpocząć się tuż po wprowadzeniu szczenięcia do naszego domu; najczęściej po ukończeniu szóstego tygodnia życia.
  2. Przez kilka pierwszych dni spędzajmy ze szczenięciem każdą, wolną chwilę. Przygotujmy się na konieczność wyprowadzania psa na spacer średnio co godzinę.
  3. Jeżeli pies załatwi się w mieszkaniu, nie róbmy z tego afery. Szczenię dopiero się uczy i musi zaliczyć kilka wpadek.
  4. Szczenię musi skojarzyć, że oddawanie potrzeb w domu jest czymś niewłaściwym. Bądźmy zatem przygotowani na szybką ewakuację z mieszkania!

Oczywiście nie wymagamy od właścicieli, aby pilnowali swoich psów przez całą dobę. Jeżeli jednak istnieje podejrzenie, że szczenię chce się załatwić, powinniśmy wziąć je pod pachę i czym prędzej wyjść na podwórko. Osoby, mieszkające w blokach, mają utrudnione zadanie, gdyż samo wyjście z domu, zamknięcie drzwi i przedostanie się na podwórko zajmuje zazwyczaj kilka minut. Aby uniknąć stresujących sytuacji, wychodźmy ze szczenięciem jak najczęściej i nagradzajmy je za każde, pozytywne zachowanie.

Co zrobić, jeżeli szczenię nie wykazuje chęci współpracy?

Niektóre psy nie przejawiają chęci do współpracy i pomimo starań właścicieli nie są w stanie powiązać podwórka i spaceru z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. W takiej sytuacji należy zastosować ostrzejsze metody wychowawcze i reprymendę. Kiedy zobaczymy, że pies załatwia potrzeby na dywanie, musimy ostro zainterweniować. Zazwyczaj wystarczy krótki, pojedynczy okrzyk, który rozproszy psa i da właścicielowi czas na przeniesienie go na dwór. Ważne, aby wynosić szczenię konsekwentnie w to samo miejsce. Nie pokazujmy mu przy tym, że samo załatwianie potrzeb jest czymś złym. Nie krzyczmy na zwierzę, nie róbmy z niego małego przestępcy. Yorki bardzo źle znoszą krytykę.

 

Kary fizyczne.
Większość właścicieli miniaturek nie popiera kar fizycznych. Nie zapominajmy jednak, że lekkie uderzenie gazetą czy klaps otwartą ręką nie może zostać uznany za znęcanie się nad zwierzęciem. Nigdy nie dajemy klapsów w głowę i brzuch!
Kary fizyczne mają bardziej alarmowy charakter i prowokują szybką reakcję u szczenięcia. Jeżeli wszystkie inne środki zawiodą, możemy ukarać zwierzę lekkim uderzeniem złożoną gazetą. Istotniejszy od uderzenia jest tu efekt dźwiękowy; pies, słysząc szelest gazety, natychmiast reaguje i podporządkowuje się właścicielowi. Yorki są wprawdzie delikatnymi psami, ale nie możemy traktować ich jak maskotki i chronić przed całym złem świata. Pamiętajmy, że miłość idzie w parze z odpowiedzialnością!
Wszelkie kary mają sens jedynie przed popełnieniem „przestępstwa”. Pies nie przejawia zdolności do logicznego rozumowania, zatem nie powiąże faktu oddania moczu i kału ze skarceniem. Jak już zostało wcześniej powiedziane, właściciel musi kontrolować szczenię przez cały czas. Im mniej wpadek i niekontrolowanych wypróżnień, tym krótszy proces szkolenia.

Alternatywne metody szkoleniowe i ich skuteczność

Chyba każdy z nas słyszał o zwyczaju szkoleniowym, polegającym na maczaniu psiego pyska w odchodach. Właściciele, którzy przyłapali zwierzę na oddawaniu kału, często przyciągają pysk szczenięcia do odchodów. Takie postępowanie mija się jednak z celem. Psy chętnie wkładają pyski, a nawet zjadają odchody innych psów. Nie ma zatem żadnej podstawy, aby sądzić, że nasz piesek jest wyjątkowym estetą.

Kuweta dla psa? Owszem, i takie przypadki się zdarzają. Właściciele często przyuczają psa do załatwiania potrzeb w kuwecie. Nie jest to jednak ani rozsądne, ani zdrowe. Każdy pies potrzebuje ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Jeżeli nie mamy motywacji do odbywania codziennych spacerów, nie powinniśmy decydować się na zakup psa. Przyuczenie szczenięcia do korzystania z kuwety może wydawać się początkowo bardzo wygodne, jednak z czasem odczujemy tego przykre skutki. Odzwyczajanie psa od załatwiania się w domu jest procesem żmudnym i trudnym.

Kiedy wychodzić na spacer ze szczenięciem?

Na spacer wychodzimy możliwie jak najczęściej. Pierwsza przechadzka powinna być zaplanowana na bardzo wczesną godzinę, najlepiej przed szóstą rano. Ostatnia – na 22-23. Szczenię nie powinno domagać się spaceru w ciągu nocy.
Spacery w dzień. Jeżeli pogoda sprzyja spacerom, wychodźmy z pieskiem jak najczęściej. Każdego dnia zmniejszajmy dawkę spacerów, aby pies przyzwyczaił się do obowiązującej normy. Dorosły osobnik musi odbywać przynajmniej trzy przechadzki w ciągu dnia. Idealnym rozwiązaniem jest jednak odbywanie pięciu spacerów w ciągu dnia. Yorkshire Terriery nie są jednak szczególnie wymagające i nie mają dużego zapotrzebowania na ruch.

Tagi artykułu: