Udostępnij ten artykuł.

Nauka podstawowych komend dla psa

      Szkolenie psów ma na celu nauczenie psa wykonywania określonej czynności na polecenie opiekuna. Czasami są to proste działania o charakterze nawyku, innym razem bardziej widowiskowe, poparte systemem nagradzania. Dziś zajmiemy się tematem: Jak nauczyć psa podstawowych komend?
Szkolenie domowych psów ma zazwyczaj typowo praktyczny charakter i ma na celu ustanowienie właściwych zachowań zwierzęcia. Prawd odnośnie do definicji pojęcia i prowadzenia szkolenia będzie zapewne tyle samo co treserów i znawców tej dziedziny. W przypadku chęci wyszkolenia naszego domowego zwierzęcia warto jednak zapoznać się z kilkoma ogólnie przyjętymi i najczęściej powtarzającymi się regułami.

    Szkolenie właściwe naszego domowego pupila powinniśmy rozpocząć około szóstego miesiąca życia szczeniaka. Postarajmy się, aby pies od początku traktował szkolenie jako formy zabawy. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna i przynosi najwięcej korzyści. Nigdy nie przeciągajmy szkolenia i nie pozwólmy, aby trening trwał dłużej niż pięć do dziesięciu minut dziennie. Wszystkie polecenia wydajemy sympatycznym acz stanowczym głosem. W przypadku nieumiejętnego wykonania polecenia pod żadnym pozorem nie wolno bić psa. Zwierzę powinno nam ufać i nas szanować a nie panicznie się bać. Każdy opiekun powinien wykazać się cierpliwością i wstępne szkolenie wykonywać tylko wówczas, kiedy jest w dobrym nastroju. Ważne, aby wybrać spokojne miejsce, w którym możemy spokojnie szkolić pupila. Po każdym prawidłowo wykonanym poleceniu nagradzajmy psa słownie lub ulubionym przysmakiem.
Jeśli brak nam cierpliwości i czasu na naukę komend psa, zastanówmy się nad przekazaniem psiaka w ręce profesjonalnego trenera.

Szkolenie podstawowe powinno obejmować naukę siedmiu komend:

 1. Naukę siadania
 2. Nauka wstawania
 3. Nauka warowania
 4. Nauka podawania łapy
 5. Nauka zostawania w miejscu
 6. Nauka chodzenia przy nodze
 7. Nauka przychodzenia na zawołanie

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Nauka psa komendy siad

Nauka psa komendy siad

 • Nauka siadania

     Jeżeli chcemy nauczyć psa komendy siad, wystarczy zastosować się do kilku prostych zaleceń. Przed szkoleniem przygotuj kawałek mięsa lub ciasteczka – przysmak, który twój pies uwielbia. Następnie wydaj słowną komendę „siad”, przesuwając jednocześnie dłoń ze smakołykiem za głowę psa. To odruchowo skłoni go do przyjęcia postawy siedzącej. Jeżeli pies wykona zadanie prawidłowo, nagródź go smakołykiem i pochwal. Ćwiczenie powtarzamy kilkunastokrotnie, aby wzmocnić zrozumienie hasła. W niedługim czasie zwierzak na dźwięk komendy „siad” i widok uniesionej dłoni skierowanej wnętrzem do psa będzie automatycznie przyjmował pozycję siedzącą.

 • Nauka wstawania

     Naukę wstawania rozpoczynamy od wyjściowej pozycji siedzącej. Pies powinien znajdować się po naszej lewej stronie. Rękę ze smakołykiem przesuwamy od nosa w kierunku klatki piersiowej,  wydając w tym samym czasie polecenie „stój”. Nie podajemy smakołyku, dopóki pies przyjmuje pozycję siedzącą. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy i za każdym razem nagradzamy poprawne wykonanie zadania. W niedługim czasie pies powinien zrozumieć, że komenda „stój” i podniesiona ręka dają sygnał na wykonanie polecenia.

 • Nauka warowania

     Naukę komendy "waruj" zaczynamy w chwili, gdy pies jest w pozycji stojącej. Początkowo przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół – od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia – i wydajemy komendę „waruj”. Pies powinien odruchowo się położyć. Jeżeli to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie i po pewnym czasie zupełnie rezygnujemy z podawania smakołyków. Pamiętajmy, że zbyt częste nagradzanie psa przekąskami wyrobi w nim złe nawyki. Po pewnym czasie zwierzę nie będzie chciało wykonywać komend, jeżeli właściciel za nie nie "zapłaci".

nauka podstawowych komend dla psa

Nauka psa komendy waruj

 • Nauka podawania łapy

    Naukę komendy "daj łapę" zaczyna się od pozycji siedzącej. Najważniejszą sprawą jest utrzymanie kontaktu wzrokowego z psem. Kiedy pies skupia na nas swoją uwagę, wyciągamy do niego rękę i chwytamy jego przednią łapę, wypowiadając jednocześnie komendę „podaj łapę”. Za każdorazowe poprawnie wykonane polecenie nagradzamy psa – początkowo przysmakiem, później przechodzimy na poziom pochwały słownej.

 • Nauka zostawania w miejscu

   Nauka komendy "zostań" wymaga od właściciela cierpliwości. Początkowo uwiązujemy psa na smyczy i wydajemy polecenie „siad”. Następnie odstępujemy około pół metra od psa i wypowiadamy na głos komendę „zostań”. Aby dać psu sygnał na pozostanie w miejscu wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią i palcami skierowanymi w górę. Początkowo wystarczy, że pies wytrzyma w miejscu zaledwie kilka sekund. Później chwalimy czworonoga za dłuższe okresy siedzenia i przechodzimy powoli do komendy słownej. Sukcesywnie trzeba zwiększać odległość i prędkość oddalania się. Za każdym razem skwapliwie chwalimy psa. Sukcesem jest, jeżeli pies potrafi zostać w danym miejscu półtorej minuty.

 • Nauka chodzenia przy nodze

    Po nauce komendy pies powinien być w stanie chodzić przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykając łopatką jego nogi. Głowa powinna być natomiast zwrócona w stronę opiekuna. Naukę zaczynamy od komendy „siad” . Do lewej ręki bierzemy smakołyk, a w prawej trzymamy koniec smyczy. Następnie postępujemy naprzód, przysuwając psu pod nos smakołyk. W tym samym czasie wydajemy polecenie „równaj”. Jeżeli pies zrobi krok naprzód, aby dosięgnąć przysmak, nagradzamy go.

Z czasem wydłużamy dystans. Jeżeli pies nadal chodzi przy nodze, chwalimy go i nagradzamy.  Z czasem rezygnujemy z podawania przysmaków.

Nauka psa podstawowych komend

Nauka psa komendy chodzenia przy nodze

 • Nauka przychodzenia na zawołanie

    W początkowym etapie komendy pies powinien pozostawać na smyczy. Zanim pies nie zastosuje się do naszej komendy, nie spuszczamy go ze smyczy. Smycz możemy zastąpić linką o długości około pięciu metrów. Głównym celem szkolenia jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecności rozpraszających bodźców. Dopiero kiedy opanuje komendę, możemy spuszczać go ze smyczy. 

nauka podstawowych komend dla psa, nauka podstawowych komend dla psa

Tagi artykułu: