Udostępnij ten artykuł.

Nauka psa komendy daj głos

     Jak nauczyć psa komendy „daj głos”? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji właścicieli psów, którym udała się ta sztuczka:

*** Ja swoją sunie nauczyłam tej komendy powtarzając ciągle daj głos, na początku nie wiedziała o co chodzi, więc wpadł mi do głowy pomysł aby do tego pstrykać palcami (kciuk i środkowy), wtedy załapała, no i oczywiście nagroda w postaci smakołyku musi być. Gdy już się nauczy, często powtarzać aby sobie psiak utrwalił i będzie dobrze

*** Ja wczoraj nauczyłam swojego beagla "daj głos" po prostu mówiłam "daj głos" i udawałam, że szczekam a potem on zaczął szczekać, oczywiście nie za pierwszym razem tylko po kilkudziesięciu razach.

*** Ja zachęcałam psa do szczekania przez podawanie smakołyku. Za którymś razem się udało.

I przestroga:

*** A tak moim zdaniem to nauka dawania głosu jest jedną z najgłupszych sztuczek. Dlaczego? Dlatego, że kiedy pies już ją opanuje, to potem (jako że jest to najprostsze i najbardziej naturalne w psiej naturze zachowanie) stara się wymuszać różne rzeczy szczekaniem. Znam wiele psów, które praktycznie w ogóle nie szczekały, a po opanowaniu tej komendy, rozszczekały się na dobre :/

Praktyka

     Nauka szczekania na komendę nie należy do szczególnie trudnych, dlatego większość właścicieli nie ma problemu z wpojeniem psu podstawowych zasad. Niektórzy opiekunowie skarżą się jednak, że ich psy niespecjalnie garną się do szczekania.

Do najmniej szczekliwych ras zaliczyć możemy: Chesapeake bay retrievery, Akity, Nowofundlandy czy Golden Retrivery. Najbardziej hałaśliwe są zaś małe rasy psów – prym w konkurencji wiodą Yorki.

Nauka psa komendy daj głos

Jamnik znający komendę daj głos

      Poziom trudności nauki tej komendy jest uzależniony od stopnia rozgadania psa. Nauka komendy daj głos nie sprawia zazwyczaj problemów właścicielom owczarków, rottweilerów, sznaucerów czy jamników. Później to przychodzi takim psom jak Chartom, Bassetom, (a np. Basenji nie szczekają wogóle). Ale wróćmy do tematu. Aby pies opanował komendę stosunkowo szybko, warto rozpocząć szkolenie przed posiłkiem, a najlepiej w porze karmienia, tak aby mieć pewność, że psina pokusi się na oferowany przez nas przysmak.  Bierzemy kawałek kiełbasy i pokazujemy psu, a następnie zaciskamy w dłoni, która musi pozostawać w zasięgu psu. Czworonóg spróbuje wszystkich sztuczek, aby dostać się do ulubionego smakołyku: zaczepi właściciela, będzie próbował otworzyć zaciśniętą dłoń opiekuna lub zaprezentuje cały repertuar sztuczek, których dopiero co się nauczył. Gdyby nie wykazał dużego zainteresowania smakołykiem, to znak, że wybraliśmy niewłaściwy przysmak, albo pies jest po prostu najedzony.

      Aby podjudzić czworonoga, co jakiś czas pokazujemy mu, co mamy w ręce, nie dopuszczając jednocześnie, aby zdążył to przechwycić. Po jakimś czasie pies powinien zacząć się niecierpliwić – piszczeć lub szczekać. Kiedy usłyszymy pierwszy wydany dźwięk, od razu chwalimy psa i dajemy mu przysmak. Ćwiczenie nie powinno trwać zbyt długo; gdyby okazało się, że pies nie zaszczeka w ciągu dwóch-trzech minut, oczekujemy jedynie na wydanie pierwszego dźwięku i natychmiast kończymy ćwiczenie. Gdyby jednak zaszczekał wcześniej, możemy ponowić komendę. Pamiętajmy, że psy szybko tracą cierpliwość i dekoncentrują się już po kiku minutach. Jednorazowe szkolenie nie powinno trwać dłużej niż 5-10 minut.

     Ćwiczenie komendy daj głos powtarzamy do momentu – z zachowaniem odstępów czasowych – aż pies od razu da głos na widok zamkniętej dłoni. Następnie czekamy aż wydawany przez psa dźwięk będzie choć trochę przypominał szczeknięcie.
Komendę dodajemy dopiero wówczas, gdy pies szczeka na widok wyciągniętej dłoni. Od tego momentu nie nagradzamy psa za szczekanie bez komendy.

Właściciele psów mało szczekliwych mają utrudnione zadanie, niemniej przy odrobinie cierpliwości i dobrej woli, osiągną swój cel.

Nauka psa komendy daj głos

Labrador dający głos na komendę

Nauka psa szczekania bez komendy

     Nauka szczekania bez komendy to wyższa szkoła jazdy. Gdybyśmy jednak chcieli popróbować swoich sił w roli szkoleniowca, nic nie stoi na przeszkodzie!

Naukę powinniśmy zacząć jak najwcześniej, niemniej przy odpowiednim podejściu szkoleniowym nawet starsze psy nauczą się komendy i będą do niej stosować.
Ogólne zasady nauki psa :

  •  wracając do domu, rób dużo zamieszania pod drzwiami: dzwoń, pukaj, lekko uchylaj drzwi. Pies, wiedząc, że nie może zobaczyć kto stoi za drzwiami, zacznie się frustrować i w końcu zaszczeka. Kiedy tylko da głos, wejdź do mieszkania i pochwal go.  W niedługim czasie nauczy się witać gości i opiekuna przez szczekanie.
  • jeżeli pies lubi aportować, w czasie spaceru rzucaj mu kilka razy zabawkę, a kiedy się już mocno podekscytuje, odbierz ją i utrzymuj w górze – jeżeli do niej nie doskoczy, prędzej czy później zacznie szczekać.

Tagi artykułu: