Udostępnij ten artykuł.

Nauka psa komendy zdechł pies

Jak wygląda nauka komendy „zdechł pies”? Ile czasu potrzeba, aby nauczyć psa wykonywania sztuczki? Czy w ogóle warto się za to zabierać, jeżeli nie mamy doświadczeniu w prowadzeniu i szkoleniu psa? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania w poniższym artykule.

Nauka psa komendy zdechł pies

Nauczenie psa, aby leżał zupełnie nieruchomo przez dłuższą chwilę może wydawać się niezwykle trudne, a wręcz nieosiągane, niemniej kiedy pies przyswoi już dwie podstawowe komendy „Waruj” oraz „Zostań”,  niewiele już będzie brakowało do nauczenia psa tego triku.

Krok 1

Uczymy psa przewracania się na bok lub grzbiet.
Trzymamy smakołyk w ręce „z pistoletem” (umowny znak) i nakłaniamy psa, aby się położył. Pochylamy się nad pupilem i mówimy „Pif-paf” (lub jakąkolwiek inną komendę – ważne, aby była krótka i mocna), mierząc do niego ze wskazującego palca.
Czworonogi, które mają silny popęd ucieczki, w tym samym momencie powinny przewrócić się na grzbiet lub na bok. Jeżeli tak się stanie, chwalimy psa, podając mu smakołyk, kiedy pozostaje w pozycji leżącej. Następnie wydajemy komendę zwalniającą.

Suczka Rika wykonująca komende zdechł pies

Suczka Riki i komenda zdechł pies

Krok 2 – co zrobić jeżeli pies instynktownie nie przewrócił się na bok?

Gdyby pies nie przewrócił się na bok, nakłaniamy go do tego za pomocą smakołyka. Ćwiczenie powtarzamy tak długo, aż pupil zacznie reagować na komendę „Pif-paf”.

Krok 3

Bardzo istotną częścią sztuczki jest nauczenie pupila przyjmowania pozycji zdechłego psa bezpośrednio z pozycji stojącej lub siedzącej.
Najpierw wołamy psa i pochylamy się nad nim, mówiąc „Pif-paf”, mierząc jednocześnie ze wskazującego palca. Kiedy pies położy się i zacznie udawać zdechłego, dajemy mu nagrodę.

Ćwiczenie powtarzamy do momentu, aż pies zacznie reagować na komendę z pozycji siedzącej lub stojącej. Jako że opisywana komenda jest wtórna w stosunku do siadu, aportu itp., pies nie powinien mieć problemów z jej opanowaniem. Koniec końców jest już przyzwyczajony do słownych nakazów i gestów ręką.

Komenda zdechł pies w wykonaniu golden retrievera

Komenda zdechł pies w wykonaniu Golden retrievera Pakiego

Krok 4

Ostatnim etapem ćwiczenia jest zwiększenie odległości między opiekunem a psem.

Oddalamy się od psa na ok. 2 kroki, wołamy go i mówimy „Pif-paf”, mierząc do niego palcem wskazującym. Jeżeli zareaguje w pożądany sposób, należy go oczywiście nagrodzić i wydać komendę zwalniającą. Jeśli reakcja nie będzie zadowalająca, pokazujemy mu czego chcemy i zaczynamy jeszcze raz. Stopniowo zwiększamy odległość, aż pies będzie w stanie wykonać komendę z odległości sześciu kroków.

Aby wyćwiczyć dłuższe leżenie psa w pozycji „zdechłej” należy regularnie wydłużać czas między wykonaniem komendy oraz słownym nagrodzeniem i wręczeniem zasłużonej nagrody. Idealny schemat zakłada unieruchomienie pupila na pół minuty.

Tagi artykułu: