Twojemu psu lub kotu nieładnie pachnie z pyska? Obejrzyj mu zęby i dziąsła, może cierpieć na poważną chorobę przyzębia. Na parodontozę cierpią nie tylko ludzie - według weterynarzy dotyka ona od 60 do 80% psów i kotów powyżej 2 roku życia.
Problem pojawia się wraz z powstawaniem płytki nazębnej. Jej obecność prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, a w konsekwencji do zaniku kości i wypadania zębów. Pierwszym sygnałem wskazującym na pojawienie się patogennych bakterii jest nieświeży oddech u zwierzęcia.
Utrzymanie higieny jamy ustnej u psa czy kota nie jest łatwe - mycie zębów, płukanie jamy ustnej czy używanie nici dentystycznych jest właściwie niemożliwe. Nasi pupile, szczególnie te karmione gotowanym jedzeniem, nie mają możliwości ścierania powstającej płytki nazębnej, w związku z czym jama ustna stanowi idealne środowisko do rozwoju patogennych bakterii i grzybów.
Preparat przeciwko parodontozie u psów i kotów
Naukowcy z Centrum Technologii Inhibitorowych, spółki portfelowej Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, znaleźli na to sposób. Prace badawcze, które były prowadzone od wielu miesięcy pozwoliły na opracowanie Vetoral Spray - preparatu na paradontozę u psów i kotów.
- Preparat ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Hamuje enzymy decydujące o niszczeniu dziąseł, a także zasiedlanie jamy ustnej przez bakterie i grzyby. Uniemożliwia bakteriom odżywianie, przez co hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do ich zniszczenia – wyjaśnia Joanna Hołub z Centrum Technologii Inhibitorowych.
Co ważne, preparat ten jest całkowicie naturalny i bezpieczny. Nie ma w nim żadnej chemii, która mogłaby zaszkodzić zwierzęciu. Podstawowym składnikiem Vetoral Spray jest cystatyna – naturalna substancja występująca w produktach spożywczych, ulegająca całkowitemu strawieniu. Preparat nie zawiera parabenów, czyli bakteriobójczych i grzybobójczych estrów kwasu benzoesowego, które mogą powodować uczulenia.
Vetoral Spray preparat na paradontozę u psów i kotów
- Nasze badania dowiodły, że Vetoral Spray zaczyna działać natychmiast po pierwszej aplikacji, hamując aktywność bakterii i grzybów. W ciągu dwóch, trzech tygodni można poprawę stanu jamy ustnej u zwierzęcia – dodaje Joanna Hołub.
Preparat stosowany profilaktycznie zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, która powoduje zapalenie dziąseł, zapalenie płytki przyzębia, a w konsekwencji paradontozę. Jest całkowicie bezzapachowy. Ze względu na zawartość glicerolu ma delikatnie słodkawy smak, który dla zwierząt jest obojętny.
Obecnie Vetoral Spray można kupić na stronie internetowej cystatyna.pl, a także bezpośrednio u weterynarzy. Spółka cały czas pracuje nad rozszerzeniem sieci sprzedaży.
****
Cystatyny to wspólna nazwa dla grupy niedużych białek, występujących naturalnie we wszystkich organizmach żywych. Białka z grupy cystatyn naturalnie regulują wiele z kluczowych procesów przebiegających w organizmach zwierząt. Innowacyjność zastosowania cystatyny polega na wykorzystaniu efektu zahamowania aktywności patogennych bakterii i grzybów, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej. Ponadto substancja nie ma negatywnego wpływu na organizm zwierzęcia z uwagi na fakt, że po spożyciu zostaje strawiona.
Centrum Technologii Inhibitorowych – spółka powstała w wyniku inwestycji kapitałowych Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Działalność Spółki ma charakter badawczo-wdrożeniowy, ukierunkowany na zastosowanie cystatyn (inhibitorów proteaz cysteinowych izolowanych z materiału biologicznego) i peptydów „towarzyszących”. Obecnie spółka posiada preparat w postaci spreju do zastosowania w obszarze terapii i higieny jamy ustnej u zwierząt, a w najbliższej przyszłości będzie wprowadzać nowe produkty oparte na działaniu cystatyny.
Więcej informacji:
Anna Ciamciak
Tel. 696 012 140