Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Niebieski spaniel pikardyjski (Blue Picardy Spaniel)

EPAGNEUL BLEU DE PICARDIE (Epagneul bleu de Picardie)

Historia

     Niebieski spaniel pikardyjski (Blue Picardy Spaniel) wywodzi się z Francji, z regionów Somme, Authi oraz Pikardii, gdzie została wyhodowana przez skrzyżowanie seterów angielskich i/lub szkockich z czarnymi i szarymi spanielami pikardyjskimi. Niebieskiego spaniela pikardyjskiego jako odrębną rasę zarejestrowano po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych XIX wieku. W 1907 roku powstał pierwszy Klub Spaniela, a 14 lat później Klub Spaniela Pikardyjskiego oraz Niebieskiego Spaniela Pikardyjskiego.
Obecnie rasa należy do rzadkich i praktycznie nie występuje poza granicami swojego kraju.

Popularność w Polsce

W Polsce nie funkcjonuje ani jedna hodowla psów tej rasy.

Wygląd

    Niebieski spaniel pikardyjski to pies o mocnej i solidnej budowie ciała. Czaszka owalna, stosunkowo szeroka bez widocznych kości ciemieniowych; guz potyliczny lekko widoczny. Stop umiarkowanie zaznaczony. Nos szeroki, nozdrza dobrze otwarte. Kufa długa i dość szeroka. Wargi szeroki i obwisłe tworzące wyraźnie kwadratowy pysk. Oczy ciemne, duże, szeroko otwarte. Uszy muszą być ustawione nieco powyżej poziomu oczu, dość grube. Szyja dobrze osadzona. Niewielkie podgardle dozwolone. Grzbiet i lędźwie nie za długie, dobrze utrzymane. Zad raczej słabo opadający. Klatka piersiowa średniej głębokości. Łopatka i ramię w kończynach przednie lekko ukośne. Przedramię  mocne i dobrze umięśnione. Łapa przednia okrągła, trochę szeroka, ale nie płaska, z włosami między szczelnie złączonymi palcami. Uda dobrze umięśnione. Podudzie długie z obfitymi frędzlami. Włos gładki lub lekko falisty: nogi i ogon z frędzlami. Dopuszcza się czarne umaszczenie z szarym nalotem tworzące niebieskawy odcień z czarnymi plamami. Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 57 do 60 cm. Samice są nieco mniejsze. Psy ważą ok. 20 kg.

Pies rasy Niebieski spaniel pikardyjski

Niebieskie spaniele pikardyjskie

Temperament

     Niebieski spaniel pikardyjski to bardzo aktywna rasa, która potrzebuje dużo ruchu, przestrzeni i kontaktu z właścicielem. Jest obdarzony spokojnym, bardzo przyjaznym temperamentem. Toleruje zwierzęta domowe oraz inne psy. Raczej nie nadaje się na psa obronnego, gdyż kocha wszystkich ludzi i jest bardzo ufny. Świetnie sprawdzi się w rodzinach z małymi dziećmi, gdyż podczas zabaw z latoroślami wykazuje dużo cierpliwości i łagodności.
Niebieskie spaniele pikardyjskie potrzebują towarzystwa człowieka, dlatego nie nadają się dla osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i przez większość czasu pozostają poza domem. Są obdarzone dobrym węchem; myśliwi wykorzystują je w czasie polowań – zwłaszcza na terenach podmokłych.

Zdrowie i Pielęgnacja

Psy żyją średnio 13 lat. Mogą być podatne na infekcje uszu.

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 57 do 60 cm. Samice są nieco mniejsze.

Waga: Psy ważą ok. 20 kg.

Pies Niebieski spaniel pikardyjski (Blue Picardy Spaniel)

Niebieski spaniel pikardyjski

Umaszczenie: Dopuszcza się czarne umaszczenie z szarym nalotem tworzące niebieskawy odcień z czarnymi plamami.

Zdrowie: Niebieskie spaniele pikardyjskie żyją średnio 13 lat. Mogą być podatne na infekcje uszu.

Pielęgnacja: Psa czeszemy średnio raz na tydzień. Kąpiele jedynie okazjonalnie.

Rodzina: Psy są bardzo aktywne i potrzebują regularnych ćwiczeń. Z natury są ciche, choć lubią się bawić, tolerują inne zwierzęta i dzieci.

Kraj pochodzenia: Francja

Inne nazwy: Blue Picardy Spaniel, Épagneul Bleu de Picardi

Cena za psa 10 miesięcznego sprzedawanego na współwłasność 2000 USD. Źródło google

Klasyfikacja FCI - Grupa VII, sekcja 1.2, nr wzorca 106. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: