Udostępnij ten artykuł.

Niesamowite ubranka dla psów

Ubranka dla psów pełnią różnorodne funkcje. Niektórzy właściciele kupują je z przyczyn praktycznych psy ras małych i psy miniaturowe bardzo źle znoszą zimno i potrzebują dodatkowej ochrony w postaci ciepłego sweterka czy pulowerku. Inni decydują się na zakup ubranek z przyczyn estetycznych sukienki, spodenki czy bluzeczki dodają pupilkom uroku i przyciągają uwagę przechodniów.

Na polskich ulicach coraz częściej widać psy przybrane w kolorowe fatałaszki i ozdóbki. Reakcje ludzi na tego typu „zjawiska” bywają różne, niemniej większość przyzwyczaiła się już do absorpcji wszystkich zachodnich dziwactw i nie robią już na nich żadnego wrażenia.

Ubranka dla psów coraz częściej wykonywane są na wzór ubrań ludzkich. Właścicielki piesków wystawowych pragną, aby strój ich zwierzęcia współgrał z kolorystyką ich własnych ubrań. Dla niektórych osób pomysły przystrajania zwierząt wydają się niepoważne i infantylne; trudno jednak polemizować z faktem, że sklepy z odzieżą zwierzęcą nie opędzają się od zleceń na nowe ciuszki i znajdują coraz większą rzeszę fanów. W związku z powyższym ich oferta stale się rozszerza i już dzisiaj możemy nabyć niemalże wszystkie części psiej garderoby kompilowanej na wzór ludzki.

Kurtka dla psa pomarańczowa z kożuszkiem

Kurtka dla psa pomarańczowa z kożuszkiem i kapturem

Psie wystawy i ubranka dla psów

Finezyjnie ubranka dla psów można oglądać przede wszystkim na psich wystawach. Właśnie wtedy właścicielki (gdyż w głównej mierze mamy do czynienia z kobietami) prezentują swoje psy i dzielą się spostrzeżeniami odnośnie do najnowszych trendów mody. Trudno oprzeć się wrażeniu, że imprezy modowe są przeznaczone dla środowisk elitarnych i mają wymiar snobistyczny. Niemniej jednak idea ubranek dla psów nie jest pozbawiona sensu i głębszych treści.
Początkowo ubranka służyły ochronie zwierząt przed zimnem i zabezpieczały miejsca newralgiczne (takie ja strefy intymne). Z czasem jednak poczyniono starania, aby ubranka były nie tylko wygodne i ciepłe, ale również estetyczne i zgodne z modowymi standardami. Dział psich ubranek nie obejmuje już jedynie sweterków, spodenek i kombinezonów; sklepy z artykułami zwierzęcymi oferują także sukienki, spódniczki i wszelkie ozdoby biżuteryjne. Zasadność nabywania tego typu akcesoriów jest wysoce wątpliwa. Większość miłośników zwierząt twierdzi, że psy męczą się z powodu znacznego obciążenia materiałem i ozdobami, a także mają trudności w wykonywaniu najprostszych czynności pielęgnacyjnych i fizjologicznych. Bez wątpienia jest w tym dużo prawdy, jednakże decyzje odnośnie do sensu przyozdabiania zwierząt należy pozostawić właścicielom.

Gdzie kończy się zdrowy rozsądek?

Zanim zdecydujemy się na zakup ubranka dla psów należy zastanowić się nad sensem tego przedsięwzięcia. Jeżeli naszym głównym celem jest zapobieżenie chorobom i przeziębieniom, to rzeczywiście warto zainwestować w ubranka. Jeśli jednak chcemy przystroić nasze zwierzę dla poprawy własnej świadomości, powinniśmy zastanowić się czy nie wyrządzamy mu krzywdy. Małe pieski takie jak Yorkshire Terriery, Maltańczyki, Pekińczyki czy Chihuahua są bardzo narażone na zapalenia płuc i przeziębienia kupno ubranek jest wręcz zalecane. Psy ras średnich i dużych mają większą odporność i z całą pewnością nie potrzebują ubranek.


  • Ubranko dla Toy Terriera

  • Ubranko dla Mopsa

  • Ubranko dla Yorka

Kolejną sprawą jest określenie typu odzieży i materiału, z którego powinna być wykonana. Najstosowniejszym materiałem jest plusz, bądź bawełna; zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się wszelkich koronek i sztucznych materiałów. Psy krótkowłose i bezwłose mogą cierpieć z powodu odparzeń i zapaleń skóry (dość rzadkie przypadki, ale jednak się zdarzają). Wszelkie sukienki i spódniczki zapewne ładnie prezentują się na zwierzakach, niemniej krępują ich ruchy i nie pełnią żadnych funkcji ochronnych.

Akcesoria dodatkowe dla psów

W sklepach internetowych prezentujących psią odzież nader często możemy znaleźć działy biżuteryjne i kosmetyczne. Popularnymi akcesoriami są gumki, spinki, opaski i diademy. O ile gumki mogą okazać się przydatne, o tyle spinki i diademy stanowią ewidentny przejaw snobizmu i bezmyślności właścicieli. Yorkshire długowłose częstokroć mają problemy z włosem zachodzącym na powieki; gumki są wygodnym rozwiązaniem tej przykrej „dolegliwości”.

Kombinezon zimowy dla psa jamnika

Kombinezon czerwony dla psa Jamnika

Sławne psy i ubranka dla psów

Wiele gwiazd filmowych i muzycznych upodobało sobie zakup małych, filigranowych piesków, które następnie można przyozdabiać w przeróżne ubranka dla psów. Moda na tego typu kombinacje nie jest nowa; pierwsze zwierzęta przybrane w finezyjny sposób można było już spotkać na ulicach dziesięć lat temu. Niemniej jednak prawdziwy boom ubraniowy przypada na okres ostatnich dwóch lat. Wśród sławnych ludzi, na co dzień prezentujących się ze swymi równie sławnymi zwierzakami, znajdują się takie nazwiska jak: Paris Hilton, Britney Spears, Elton John, Kate Hudson i wielu, wielu innych. Nie dziwi, zatem fakt, że projektowaniem ubrań zwierzęcych zajęli się czołowi przedstawicieli świata mody. Must have obecnego sezonu są przede wszystkim szykowne torby, w których można przenosić swojego pupila, wysadzane diamentami koszulki i sukienki, a także luksusowe łóżka, których cena nierzadko przekracza koszt uposażenia sypialnianego przeciętnego zjadacza chleba.

Tagi artykułu: