Udostępnij ten artykuł.

Norfolk spaniel (Shropshire Spaniel)

     Norfolk Spaniel (Shropshire spaniel) to rasa, która wymarła na początku XX wieku. Dawni historycy sądzili, że psy zostały wyhodowane przez księcia Norfolk, jednak teoria nie znajduje potwierdzenia w żadnych urzędowych zapisach. 
Niegdyś osobniki o dużej wysokości w kłębie posiadające wątrobiano-biały lub czarno-biały płaszcz były opisywane jako duże cocker spaniele. Wprawdzie Klub Spaniela w pewnym momencie określił wzorzec rasy Norfolk Spaniel, ale nie pomogło to w ujednoliceniu rasy. Psy występujące na terytorium całej Anglii znacznie się między sobą różniły. Norfolk spaniele były trudne w prowadzeniu, ale tworzyły silne więzi ze swoimi właścicielami. Były przydatne do polowań zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Rasa przestała istnieć po 1903 roku, kiedy to rozpoczyna się nowoczesna historia rasy Angielski Springer Spaniel (mieszanki wszystkich ras spanieli).

Historia

   Początkowo sądzono, że Norfolk Spaniel pochodzi o ze skrzyżowania spanieli z black and tan terrierem , który były hodowany przez nieznanego księcia Norfolk. Późniejsi historycy nie zgadzają się jednak z tą teorią, mówiąc, że książę Norfolk hodował psy w typie King Charles. Alternatywną teorię pochodzenia rasy zaproponował Rawdon Briggs Lee w A History and Description of the Modern Dogs of Great Britainand Ireland. Lee twierdził, że Norfolk spaniel pochodził od skrzyżowania kręconego powlekanego spaniela dowodnego i Sussex Spaniela lub innego spaniela lądowego.
    W XVIII wieku spaniele zostały podzielone na trzy kategorie: lądowe, wodne i „toy”. Początkowo pod nazwą Springerów rozumiano wszystkie duże spaniele lądowe. Z czasem podzielono je na odmiany Norfolk spaniela i Springer spaniela, aż w końcu – po wydzieleniu Clumber, Sussex i Field spanieli – zdefiniowano dwa typy psów, które dały początek Springer spanielowi angielskiemu i Springer spanielowi walijskiemu.

Norfolk Spaniel został umieszczony w grupie wraz z Sussex Spanielami i Clumber Spanielami. Około roku 1860 rasa została opisana jako "najpowszechniejsza rasa w Anglii".

Oficjalny Klub Spanieli został założony w 1885 roku. W tym też roku wydano wzorzec dla rasy Norfolk Spaniel, uznając ją za „zlepek różnych spanieli lądowych”. Do 1890 roku rasa stała się bardzo powszechna w większości hrabstw.

Wymarła rasa psa Norfolk spaniel lub Shropshire spaniel

Norfolk spaniel - wymarła rasa psa

Temperament

     Norfolk Spaniel był psem rodzinnym, który uwielbiał towarzystwo ludzi. Tworzył bardzo silną więź z właścicielem i był mu bezgranicznie oddany. Niektórzy członkowie rasy mogli być hałaśliwi, co było cechą bardzo przydatną w czasie polowania. Myśliwi często mówili, że psy na polowaniach bełkotały, gdyż dźwięki przezeń wydawane były naprawdę bardzo zagadkowe.
Zastosowanie psów w polowaniu było zróżnicowane; rasa była przydatna zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Czworonogi zrobiły furorę w Ameryce; były szczególnie popularne w okolicach Bostonu . Zostały opisane przez Spaniel Club of America jako dobre w wodzie – podobnie jak Chesapeake Bay Retrievery.

Wygląd

    Pies miał białe albo wątrobiane umaszczenie z charakterystycznymi czarnymi znakami. Według pierwszego wzorca rasy, który powstał w 1859 roku, psy miały osiągać od 17 do 18 cali (43-46 cm) wysokości w kłębie. Na czole występował biały obszar. W porównaniu do angielskiego Springera miał szerszą czaszkę i krótszą szyję.  Włos okrywowy nie mógł być kręcony. Ciało dość ciężkie; kończyny dłuższe niż u innych spanieli lądowych, ale krótsze niż u irlandzkiego dowodnego spaniela.  Psy miały głęboką klatkę piersiową i długie pochylone łopatki. Standard zawierał również wymóg dokowania ogona. W skrócie standard opisywał Norfolka jako dużego cocker spaniela.
   Trudno wymienić cechy charakterystyczne rasy, gdyż były one odmienne w zależności od linii hodowlanej. Pamiętajmy, że hodowla nie była szczególnie ujednolicona.  Niektóre osobniki miały wiele wspólnego z Sussexami i Clumber spanielami.

nieistniejąca rasa psa, norfolk spaniel, norfolk spaniel historia, norfolk spaniel opis, norfolk spaniel rys historyczny, norfolk spaniel temperament, norfolk spaniel wymarła rasa psa, pies norfolk spaniel, portal o psach, psy norfolk spaniele, rasa norfolk spaniel, rasa psów wymarłych, rasa wymarła, rasy psów, shropshire spaniel, spaniele, spis psów, wszystkie rasy psów, wszystko o psach, wymarła rasa psa, wymarłe rasy psów, wzorzec rasy norfolk spaniel, pies który nie istnieje,

Tagi artykułu: