Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Norwich terrier opis rasy charakter cena szczeniąt

NORWICH TERRIER

Historia

Norwich i norfolk terier jeszcze do połowy XIX wieku były zwyczajnymi psami wiejskimi. Nazwy ras pochodzą odpowiednio od miasta i hrabstwa. Przodkami psów były teriery glen of imaal, cairn i danie dimont.
Norwich to typowy krótkonogi terier wykorzystywany dawniej do polowań na lisy i borsuki oraz do tępienia szczurów. Rasa została uznana przez angielski KC w 1932 roku – o uszach stojących i załamanych. W 1964 roku psy o załamanych uszach uzyskały status odrębnej rasy – norfolk terier.

Wygląd

Norwich terrier to jeden z najmniejszych terierów, o zwartej budowie ciała, krótkich nogach, solidnym kośćcu i odpowiedniej masie. Wzorzec dopuszcza występowanie honorowych blizn zdobytych w walce.
Czaszka psa jest szeroka między uszami, o lekko zaokrąglonym czole. Stop wyraźnie zaznaczony. Kufa o klinowatym kształcie i mocna, o ok. 1/3 krótsza od mózgoczaszki, którą mierzymy od guza potylicznego po niższą partię stopu. Wargi dobrze przylegające. Szczęka i żuchwa mocne. Zęby dość duże w regularnym zgryzie nożycowym, co oznacza, że zęby szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie zęby żuchwy. Ustawione pod kątem prostym. Oczy owalne, stosunkowo małe, ciemne i błyszczące. Żywe, pełne wyrazu spojrzenie. Uszy stojące, dobrze rozstawione, osadzone na szczycie głowy; średniej wielkości o spiczastych koniuszkach. Kiedy pies jest zainteresowany, trzyma je prosto; w spoczynku mogą być położone do tyłu. Szyja mocna, dobrej długości, pasująca do ciała, wtapia się harmonijnie w skośnie ustawione łopatki.

Psy Norwich terriery

Norwich terriery

Tułów zwarty. Górna linia grzbietu równa. Grzbiet krótki. Lędźwie także krótkie. Klatka piersiowa głęboka i długa, o uwypuklonych żebrach. Ogon dawniej kopiowany, obecnie raczej zachowywany w normalnej długości. Standard mówi, że ogon może być kopiowany na średnią długość; wysoko osadzony, stanowiący zakończenie idealnie prostej, górnej linii tułowia, noszony pionowo. Ogon niekopiowany  pasuje do sylwetki psa, u nasady grubszy, zwężający się ku końcowi. Tak prosty jak to tylko możliwe. Noszony radośnie, chociaż nie zakręcony. Łokcie przylegają do tułowia. Kończyny mocne, krótkie i proste. Śródręcza mocne i pionowo ustawione. Łapy okrągłe, kocie o mocnych opuszkach. W postawie i w ruchu skierowane do przodu. Kończyny tylne szerokie, mocne i dobrze umięśnione.

Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu. Stawy skokowe nisko położone. Wykrok energiczny. Sierść twarda, druciana, prosta i przylegająca do ciała. Podszerstek gęsty. Włos dłuższy i bardziej nastroszony na szyi, gdzie tworzy kryzę otaczającą głowę. Sierść na głowie i uszach krótka i gładka, za wyjątkiem brwi i niewielkich wąsów. Dopuszcza się wszelkie odcienie rudego, pszeniczne, czarne z podpalaniem lub grizzly. Białe znaczenia lub łaty są niepożądane.
Idealna wysokość mierzona w kłębie wynosi 25 cm. Psy ważą ok. 6 kilogramów.

Temperament

Norwich Terriery są wytrzymałymi, aktywnymi i bardzo inteligentnymi psami wykorzystywanymi pierwotnie do zwalczania pasożytów atakujących gospodarstwa rolne. Właściciele bardzo często zabierali je również na dłuższe wędrówki po lesie i konne przejażdżki. Nie dziwi zatem fakt, że psy potrzebują stałej dawki ruch; Norwich Terriery są bardzo wymagające i nie zadowolą się codzienną krótką przechadzką dookoła bloku.


  • Norwich terrier

  • Norwich terriery

  • Norwich terrier


Teriery są z natury odważne, inteligentne i czułe;  agresja i „kłótliwość” nie leżą w ich naturze. Źle sobie radzą z życiem w samotności, zatem zaleca się, aby nie pozostawały przez długi czas bez opieki. Wielką wadą rasy jest nadmierna łapczywość, która może prowadzić do nadwagi. Nieobce jest im także żebranie o najmniejszy kąsek. Właściciele powinni trzymać się ściśle wyznaczonego cyklu dziennego i nie dopuszczać do podjadania między posiłkami. Terriery nie są zbyt szczekliwą rasą, niemniej zawiadomią właściciela, kiedy do posesji zbliży się ktoś obcy. Gdy zdają sobie sprawę, że obcy nie stanowi zagrożenia, mogą stać się jego najbliższymi przyjaciółmi. Norwich terrier bardzo dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. W stosunku do innych zwierząt zachowuje się poprawnie. Wymaga wczesnej socjalizacji i przynajmniej podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. 

Zdrowie

Psy żyją średnio 12-16 lat. Pomimo że Terriery są uważane za generalnie zdrową rasę, występują u nich pewne problemy zdrowotne, które wymuszają wykonanie profilaktycznych badań genetycznych. Jednym z powszechnie występujących schorzeń jest padaczka, która coraz częściej dotyka młode osobniki. Rzadziej spotyka się dysplazję stawu biodrowego, wadę mitralną serca, atopię, wydłużenie miękkiego podniebienia, zbyt krótkie miękkie podniebienie, wąską/zniekształconą krtań, zwężenie przegród nosowych, powiększone migdałki, wywinięcie krtani.

Rasa Norwich terrier

Norwich terrier

Podobnie jak wszystkie inne rasy psów Norwich terrier mogą cierpieć z powodu autoimmunologicznej reaktywności na szczepionkę przeciw wściekliźnie. Objawy obejmują: symetryczne ciemne plamy lub zmiany na końcach uszu, obrzęk, twarde guzki lub ciemne plamy w okolicach miejsca wstrzyknięcia.

Pielęgnacja

Płaszcz zwierzęcia powinien być czesany stalowym grzebieniem, a sam zabieg powinien odbywać się regularnie – najlepiej raz w tygodniu. Dzięki temu usuniemy niepotrzebną matę i sprawimy, że włos będzie niezwykle gładki, jedwabisty i lśniący.

Wysokość:  Idealna wysokość mierzona w kłębie wynosi 25 cm.

Waga:  Psy ważą ok. 6 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszcza się wszelkie odcienie rudego, pszeniczne, czarne z podpalaniem lub grizzly. Białe znaczenia lub łaty są niepożądane.

Pielęgnacja: Płaszcz zwierzęcia powinien być czesany stalowym grzebieniem, a sam zabieg powinien odbywać się regularnie – najlepiej raz w tygodniu.

Zdrowie: najpoważniejszym problemem zdrowotnym rasy jest epilepsja. Oprócz tego rasa zapada na choroby układu oddechowego, dysplazję stawów biodrowych, atopię i wszelkiego rodzaju choroby skórne. Hodowcy dążą jednak do pozbycia się niektórych wad genetycznych przez wykluczenie z hodowli obciążonych genetycznie osobników.

Rodzina: psy są bardzo ciepłe, rodzinne i przyjacielskie. Kochają towarzystwo dzieci i nade wszystko cenią sobie czas spędzany wspólnie z właścicielem. Jeśli wprowadzimy je do domu odpowiednio wcześnie, możemy spodziewać się, że zawiążą prawidłowe relacje z innymi zwierzętami zamieszkującymi ich teren. Psy nie sprawiają problemów wychowawczych, są bardzo układne.

Pochodzenie: Wielka Brytania

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 6000 - 7000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 2, nr wzorca 72. Próby pracy nie są wymagane.

Tagi artykułu: