Udostępnij ten artykuł.

Nosówka u psów - objawy i powikłania

Nosówka u psów to jedna z najstarszych, ale również dosyć poważnych chorób wirusowych. Od wielu lat zapadają na nią gatunki zwierząt psowatych, łasicowatych oraz szopowatych. Ostatnimi czasy nastąpiła nagła ewolucja chorobotwórczości nosówki. Pod koniec lat osiemdziesiątych, dwudziestego wieku na nosówkę masowo zaczęły ginąć foki, morświny, a także delfiny. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych nosówka doprowadziła do śmierci lwów, żyjących w rezerwacie Serengeti w Tanzanii, jak również i koni w Australii.

Jeśli chodzi o nosówkę u psów, to najczęściej chorują szczeniaki w wieku 3 – 6 miesięcy. Nosówka u psów jest chorobą wirusową, którą do zarażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni, czyli przez lizanie, czy wąchanie albo pośredni, przez kontakt na przykład z trawnikiem.

Nosówkę u psów można rozpoznać po następujących objawach:

  • Postać oddechowa nosówki – po kilkudniowym okresie inkubacji zaczyna się choroba, której przebieg w znacznej mierze zależy od sił obronnych zaatakowanego psa. Pierwsze objawy, jakie wtedy występują, to przeważnie wysoka temperatura około 40 stopni Celsjusza, a także zmiany w gardle oraz węzłach chłonnych podżuchwowych. Po kilku dniach do tych objawów dołącza również katar, zapalenie spojówek i kaszel;
  • Postać pokarmowa nosówki – po około dziesięciu dniach w tym przypadku, bardzo często dochodzą objawy ze strony układu pokarmowego, czyli wymioty, biegunka oraz brak apetytu. Po około 3 – 4 tygodniach leczenia, gdy najczęściej myślimy się, że choroba już za nami, to wtedy czasami pojawia się postać nerwowa albo skórna;
  • Postać nerwowa albo skórna nosówki – postać nerwowa to najbardziej przykra postać tej choroby i objawia się ona drżeniem kończyn, żuchwy, a czasami nawet porażeniami. Drżenie żuchwy powoduje toczenie piany z pyska, dlatego jest ona bardzo podobna do wścieklizny. Natomiast postać skórna nosówki, ujawnia się często w formie tak zwanej "Choroby twardej łapy", która polega na zgrubieniu skóry podeszew łap.

Nosówka psów jest dosyć trudna do wyleczenia i jest to chyba najbardziej frustrująca dla weterynarzy choroba. Dlatego, że jest to choroba wirusowa to niestety nie ma na nią leku, a tylko stosuje się leczenie objawowe, które przede wszystkim polega na leczeniu powikłań oraz wzmocnieniu odporności u zwierzęcia. Weterynarze, ale nie tylko oni, ponieważ właściciele psa również frustrują się tą chorobą, gdyż ta choroba wiąże się z długością leczenia, potrafi przekroczyć nawet miesiąc, a także tym, że dosyć często się zdarza, że objawy kliniczne są czasowo maskowane i nigdy niestety nie możemy być całkowicie pewni, że po jakimś czasie nie dojdzie do wystąpienia objawów nerwowych.

Powikłania po nosówce

Jeśli uda nam się zwalczyć tą chorobę, to bardzo często dochodzi do powikłań, które mogą się ujawnić w postaci niedorozwoju zębów stałych, jeśli psiak chorował podczas wymiany zębów. Znacznie niebezpieczniejszym powikłaniem może być padaczka, która często występuje u psów, które przeszły formę nerwową nosówki.

objawy nosówki u psa rottweilera

objawy nosówki u psa rottweilera, fot. dvmchien

Oczywiście można zapobiegać zachorowaniu psa na nosówkę poprzez stosowanie szczepionek, które przeważnie stosuje się w wieku 8 oraz 12 tygodni. W momencie, gdy domyślamy się, że nasz pupil mógł kontaktować się ze zwierzęciem chorym na nosówkę, a objawy kliniczne jeszcze nie wystąpiły to można spróbować zastosować surowicę. Natomiast późniejsze zastosowanie surowicy, kiedy objawy kliniczne już się pojawiły nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku.

Tagi artykułu: